Kdy se opět setkáme s lékařským konopím?

O tom, proč momentálně v lékárnách chybí konopí a na jaké typy bolestí se předepisuje, mluví primář Oddělení léčby bolesti Fakultní nemocnice Brno MUDr. Marek Hakl, Ph. D.

Na jaké nejčastější bolesti si pacienti stěžovali v souvislosti s předepisováním konopí?

Konopí se jako doplňkový lék hodí na většinu druhů chronických bolestí. Nejlepší efekt má u neuropatické bolesti, tedy vzniklé poškozením nebo onemocněním nervového systému, a na bolest onkologickou. Dobrý efekt jsme však zaznamenali i u bolesti kloubní a vertebrogenní.

Považujete léčbu konopím za prospěšnou? Z jakých důvodů?

Léčba konopím byla velice přínosná a na českém trhu opravdu chybí. Bohužel je v terapii bolesti pro svůj charakter zcela nenahraditelné.

Jak se mohlo stát, že se konopí lékárnám nedostává?

Chyba se patrně stala na straně SAKLu, tedy Státní agentury pro konopí pro léčebné použití. Posledním dodavatelem konopí byl český producent. Nicméně po ukončení smlouvy došlo k vypsání nového výběrového řízení na dodavatele, ten však doposud nebyl vybrán. Proto ani žádné konopí nemůže v současné době být v lékárnách k dispozici.

Jednalo se o léky vyráběné z českého, či zahraničního konopí?

Posledním dodavatelem byl český pěstitel ze Slušovic.

Jak odhadujete, že se bude situace s konopím dále vyvíjet?

Vzhledem k tomu, že dodávka dalšího konopí záleží zcela na státních institucích, nedokážu situaci předpovědět. Doufám, že by snad do třech měsíců mohlo být opět v lékárnách.

Ohodnoťte tento článek!