Kolumbijští povstalci chtějí regulaci drog

Kolumbijská ultralevicová povstalecká organizace Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC), jež od 60. let minulého století vede guerillovou válku proti tamní vládě, představila návrh na regulaci drogové problematiky v zemi.

Právě obchod s návykovými látkami přitom financuje aktivity FARC. Organizace svůj návrh přednesla v rámci mírového jednání s kolumbijskou vládou. Představila program, který by měl „regulovat produkci koky, máku a marihuany“. Současní pěstitelé by podle FARC měli být „motivováni začít dobrovolně pěstovat jiné plodiny“. Společně s Peru a Bolívií patří Kolumbie k největším producentům koky, z níž se následně vyrábí kokain.

Hledání alternativ

V posledních letech kolumbijská vláda vynakládá miliony dolarů, aby ilegální pěstírny a pole v zemi eliminovala – policisté či vojáci nejčastěji rostliny vytrhávají, stříkají herbicidy a snaží se farmáře přesvědčit, aby začali pěstovat legální plodiny. Podle Organizace spojených národů (OSN) poklesla plocha polí koky mezi lety 2011 a 2012 o 25 %.

Vyjednávač FARC Pablo Catatumbo však prohlásil, že zákazy a ničení polí nejsou do budoucna cestou. „Namísto boje s pěstiteli nezákonných plodin bychom se měli soustředit na regulace a hledání alternativ,“ prohlásil Pablo Catatumbo. „Podstatou našeho plánu je dobrovolnost, snaha o spolupráci s pěstiteli, aby se sami rozhodli pro jiné způsoby jak si zajistit práci a obživu,“ je přesvědčen zástupce FARC, podle něhož by mělo být nadále bráno v úvahu „medicínské či kulturní“ užívání zmíněných látek.

Organizace vyjednává s kolumbijskou vládou již více než rok, zatím bylo v rámci rozhovorů dosaženo dílčích úspěchů pouze ve dvou případech, a to v souhlasu obou stran na zemědělské reformě a na oficiálním podílu FARC na vládě v zemi. V současnosti probíhá 19. kolo jednání, jež se odehrává v kubánském hlavním městě Havaně.

Ohodnoťte tento článek!