Krátce z (farma)byznysu

• Vedení české pobočky farmaceutické společnosti Boehringer Ingelheim převzala na konci loňského roku Andrea Goedertová, která ve firmě pracuje na různých pozicích a pobočkách od roku 1992. Na pozici General Manager nahradila Timma Pfannenschmidta, jenž řídil českou pobočku poslední 4 roky.

• Farmaceutická firma AstraZeneca odkoupí od společnosti Bristol-Myers Squibb podíl v jejich společném podniku na výrobu léků určených k terapii diabetu. Za odkup polovičního podílu zaplatí 4,1 miliardy dolarů (82,7 miliardy Kč). AstraZeneca díky převzetí zvýší počet léků ve svém portfoliu a Bristol získá peníze na investice do dalších oblastí, jako je léčba onkologických onemocnění, kde má nyní ve vývoji slibnou terapii.

• Brněnská farmaceutická společnost Erba Lachema se chce v příštím roce silněji etablovat na ruském trhu a také proniknout na trh indický. Za loňský rok očekává tržby okolo 300 milionů korun (15% nárůst ve srovnání s rokem předchozím), stejným tempem chce růst i letos. „V Rusku znásobujeme marketingové a obchodní aktivity a snažíme se prodávat zejména analyzátory a systémy pro biochemické, hematologické a mikrobiologické laboratoře,“ představil plány prokurista společnosti Kamil Šplíchal. Na indický trh chce společnosti proniknout s testovacími močovými proužky společně s močovými analyzátory a dále s produkty pro mikrobiologické laboratoře.

• Britský výrobce léků GlaxoSmithKline (GSK) přestane platit lékařům, aby propagovali jeho produkty. V rozhovoru pro New York Times to řekl generální ředitel GSK Andrew Witty. Podle listu by to mohl být první takový krok ze strany velkých farmaceutických společností.

• Chorvatské úřady obvinily farmaceutickou společnost Farmal a 364 lidí, převážně lékařů, z korupce na trhu s léky. Manažeři firmy sídlící v chorvatském městě Ludbreg prý podpláceli lékaře a lékárníky, aby pacientům předepisovali její produkty. Podle médií jde o největší obvinění tohoto druhu v historii země. Pokud by byli všichni obvinění lékaři propuštěni, hrozil by údajně kolaps zdravotnického systému. Obvinění měli v letech 2009–2012 dostávat úplatky ve výši 5–10 % hodnoty předepsaných léků. Hrozí jim až 5 let vězení.

Ohodnoťte tento článek!