Krátce z (farma)byznysu

• Stoprocentní podíl soukromé zdravotnické sítě Santé převzala počátkem tohoto roku německá společnost B·A·D GmbH. Ta se díky tomu spolu se svou dceřinou firmou TeamPrevent stala vedoucím soukromým subjektem na českém a slovenském trhu v oblasti pracovnělékařské péče, bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, požární ochrany, služeb nadstandardní zdravotní péče a poradenství v oblasti prevence.

• Americká farmaceutická společnost Forest Laboratories se dohodla na převzetí výrobce specializovaných farmaceutik Aptalis. Koupí jej od společnosti soukromého kapitálu TPG Capital a zaplatí za něj 2,9 miliardy dolarů (asi 58,5 miliardy Kč). Firma Forest uvedla, že si tím rozšíří aktivity v době, kdy jí vyprší platnost patentů na některé léky. Aptalis má ve svém portfoliu léky na cystickou fibrózu a gastrointestinální poruchy a zaměřuje se na Severní Ameriku a Evropu. Akvizicí si kupující firma podle agentury Reuters zvýší tržby zhruba o 700 milionů dolarů, což je o více než 15 %, a posílí i svou ziskovost.

• Izraelská farmaceutická společnost Teva Pharmaceutical Industries jmenovala svým novým generálním ředitelem 54 letého Ereze Vigodmana. Ten je v současnosti šéfem izraelské agrochemické společnosti MA Industries. Příští měsíc tuto funkci opustí a postaví se do čela Tevy. Její předchozí ředitel Jeremy Levin odstoupil loni v říjnu. Jeho povinnosti nyní dočasně zastává finanční ředitel Ejal Dešeh.

• Internetové lékárny Pilulka.cz a Pilulka.sk vede od 1. ledna letošního roku Michal Hanáček. V řízení nahradil Martina Kasu, s nímž stál loni u zrodu projektu. Michal Hanáček byl dosud ve společnosti Dr. Pilulka manažerem pro ČR, v minulosti působil v několika internetových projektech. Společnost Dr. Pilulka letos plánuje růst, ačkoli farmaceutický trh celkově klesá. „Obratem se chceme pohybovat ve vysokých desítkách milionů korun, obsloužit přes 70 tisíc zákazníků a začlenit do projektů přes sto nových lékáren,“ uvedl Michal Hanáček.

Ohodnoťte tento článek!