Krátce z (farma)byznysu

• Zisk farmaceutické společnosti Pfizer dosáhl ve 4. čtvrtletí loňského roku 2,57 miliardy dolarů, což je přibližně o 59 % méně ve srovnání se stejným obdobím o rok dříve (tehdy byly výsledky ovlivněny prodejem divize dětské a kojenecké výživy). Tržby Pfizeru však překonaly odhady analytiků – po očištění od jednorázových položek v loňském 4. čtvrtletí firma vydělala 56 centů na akcii (odhady hovořily o 52 centech). Tržby Pfizeru se snížily o 2 % na 13,6 miliardy dolarů.

• Švýcarská farmaceutická společnost Novartis plánuje podle médií zrušit nebo přesunout až 4 tisíce pracovních míst. Firma se tak snaží snižovat náklady. Velká část pracovních míst bude přesunuta do Indie. Provozní zisk Novartisu v loňském roce klesl o 2 % na 14,5 miliardy dolarů, ve 4. čtvrtletí 2013 se meziročně propadl o 6 %. Společnost tak jako většina výrobců originálních léčiv čelí konkurenci ze strany firem produkujících generika.

• Společnost Baxter BioScience ukončí výrobu vakcín v závodě ve středočeském Bohumile. O práci přijde 275 zaměstnanců, firma jim přislíbila pomoc při hledání nových míst, někteří odborníci najdou uplatnění v jiných lokalitách, kde Baxter působí. „Rozhodnutí ukončit výrobu vakcín v závodě v Bohumile vyplynulo z nutnosti zaměřit se na hlavní aktivity společnosti, především výrobu rekombinantních produktů a přípravků z plazmy, které se používají k léčbě hemofilie a dalších poruch krvetvorby, poruch imunity, popálenin, šoku a dalších chronických či akutních krevních onemocnění,“ napsala společnost v prohlášení.

Ohodnoťte tento článek!