Krátce z (farma)byznysu

• Izraelské farmaceutické skupině Teva Pharmaceutical Industries vzrostl ve 4. čtvrtletí čistý zisk o 6 % na 1,2 miliardy dolarů (24,3 mld. Kč). K růstu přispěl vyšší prodej generických léků v USA (o 14 %) a také globální zájem o některé specializované přípravky. Společnost uvedla, že zisk na akcii bez mimořádných položek činil 1,42 dolaru (analytici odhadovali 1,4 dolaru). Tržby vzrostly o 3 % na 5,43 mld. USD.

• Čistý zisk francouzské farmaceutické společnosti Sanofi ve 4. čtvrtletí vzrostl meziročně o 17 % na 1,81 miliardy eur (49,5 mld. Kč) a o 40 milionů eur překonal odhady analytiků. Tržby nicméně o 0,8 % klesly a dosáhly 8,5 miliardy eur, i to však bylo mírně nad odhady.

Podle ředitele Sanofi Chrise Viehbachera se firma už dostala za takzvaný patentový útes, žádný její významný lék tedy letos neztratí patentovou ochranu.

• Společnost GlaxoSmithKline v roce 2013 dosáhla obratu ve výši 26,5 miliardy liber. Zaznamenala při tom růst zisku na akcii o 4 % a růst obratu o 1 %. S vyloučením vlivu odprodejů vzrostl obrat společnosti až o 3 %. Obrat divizí Pharma a Vaccines vzrostl o 1 % (s vyloučením odprodejů až o 2 %). Obrat divize Consumer Healthcare dosáhl 2% růstu (s vyloučením odprodejů až 4%).

„Máme mnoho přípravků ve stadiu vývoje, ve fázi II/III klinického vývoje je to přibližně 40 nových molekul. V roce 2014 a 2015 očekáváme výstupy fáze III pro 6 molekul a plánujeme zahájení fáze III pro přibližně 10 nových přípravků v klíčových oblastech, jako je léčba respiračních chorob, onkologických onemocnění a zánětlivých onemocnění souvisejících s činností imunitního systému,“ uvedl prezident společnosti GSK Sir Andrew Witty.

Ohodnoťte tento článek!