Krátce z (farma)byznysu

Britská společnost Simeys Trade by chtěla v Jičíně postavit závod na výrobu léčiv a doplňků stravy za nejméně 50 milionů eur (přibližně 1,5 miliardy Kč). Mohla by vytvořit až 300 pracovních míst na dělnických pozicích. Firma se v minulých dnech obrátila na jičínskou radnici s žádostí o získání pozemků v průmyslové zóně. Se stavbou by údajně chtěla začít v prvním pololetí roku 2016.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začal zkoumat dohodu mezi farmaceutickými společnostmi Pfizer a Baxter International. Pfizer kupuje část podniku svého konkurenta, která vyrábí a prodává vakcíny proti meningitidě typu C a klíšťové encefalitidě. ÚOHS bude zkoumat dopady transakce na český trh. O schválení transakce by měl úřad rozhodnout začátkem října. Je vedeno pouze zjednodušené řízení, v těchto případech ÚOHS fúze schvaluje obvykle bez podmínek.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začal zkoumat změnu vlastníka klinického centra ISCARE I. V. F. Firmu Iscare koupil investiční fond soukromého kapitálu Hartenberg Holding, který založil Andrej Babiš společně s bývalým investičním ředitelem Penty Jozefem Janovem prostřednictvím firmy FutureLife. Úřad bude posuzovat oblast poskytování zdravotnických služeb v oblasti asistované reprodukce. Vede pouze zjednodušené řízení. Rozhodnout o povolení spojení by měl do konce září.
Švýcarská farmaceutická společnost Roche se dohodla na převzetí americké biotechnologické firmy InterMune, za kterou zaplatí 8,3 miliardy dolarů (174 miliard Kč) v hotovosti. Pro švýcarský podnik je to podle serveru Financial Times největší akvizice za posledních pět let. InterMune vyrábí především lék na závažné onemocnění plic zvané idiopatická plicní fibróza.
Americká společnost vyrábějící zdravotnické prostředky a přístroje Medtronic oznámila akvizici nizozemské Sapiens Steering Brain Stimulation specializující se na technologie hluboké mozkové stimulace. Transakce ve výši 200 milionů dolarů by měla posílit pozici Medtronic v oblasti neurochirurgie a neurověd.
Společnost AstraZeneca uzavřela spolupráci s firmou Illumina zaměřující se na rozvoj druhé generace technologie genového sekvenování, platformu pro diagnostické testy použitelné v celém svém onkologickém portfoliu. AstraZeneca chce technologii použít pro vývoj svých onkologických pipeline.
Farmaceutická firma Cipla oznámila obchodní spolupráci se společností S&D Pharma v České republice a na Slovensku. Díky této spolupráci se bude moci Cipla zaměřit na své stěžejní oblasti léčby chorob dýchacích cest, zatímco S&D Pharma bude hlavním partnerem pro generické léky.

(Zdroje: ČTK, Apatykář.info, Cipla) (kha)

Ohodnoťte tento článek!