Krátce z (farma)byznysu

• Společnost Bayer uzavřela akvizici divize Consumer Care americké farmaceutické společnosti Merck & Co, Inc. Bayer zaplatil kupní cenu 14,2 miliardy dolarů. Integrace získaného byznysu již úspěšně začala. Divizi Bayer Consumer Care vede Erica Mann. Akvizice výrazně posiluje obchodní činnost společnosti Bayer v oblasti volně prodejných léků v četných terapeutických oblastech (přípravky proti rýmě, alergii, chřipce a pro léčbu nosních dutin, dermatologické přípravky, přípravky pro péči o nohy a léky na zažívací ústrojí), společnost získá u volně prodejných léků druhou pozici na světovém trhu.
Současně vstupuje v platnost i strategická farmaceutická spolupráce mezi společnostmi Bayer a Merck & Co., Inc., v oblasti rozpustných modulátorů sGC. Bayer plánuje posílení svých možností rozvoje v kardiologii pomocí globální smlouvy o společném vývoji a společném komerčním využití, která již byla schválena příslušnými antitrustovými úřady. Merck & Co., Inc., zaplatí společnosti Bayer až 2,1 miliardy dolarů.
• Zhruba 120 tun (tedy asi 400 tisíc balení) přírodních kolagenních doplňků stravy pro komplexní výživu a regeneraci kloubního systému lidí a zvířat dodá na trh v roce 2014 firma Orling, s. r. o., z Ústí nad Orlicí. Letos česká společnost předpokládá mírný, 1% meziroční nárůst obratu na 70 milionů korun. O více než 2,5 % přitom vzroste export, který v roce 2014 dosáhne 39 milionů Kč a na celkových tržbách firmy se bude podílet 55 %. Informovala o tom spolumajitelka a jednatelka společnosti Ing. Kateřina Marie Dušková s tím, že své kolagenní doplňky stravy pro komplexní výživu kloubů a pohybového systému Orling vyváží do Srbska, Chorvatska, Polska, Bulharska, Ruska, Litvy a Lotyšska, ale také třeba do Turecka, Vietnamu nebo Číny. Pro humánní užití je určeno až 80 % celkové produkce doplňků stravy. Zbylá část napomáhá ochraně a výživě kloubů a pohybového ústrojí zvířat. Společnost působí v oboru od roku 1992.
• Farmaceutické firmy GlaxoSmithKline (GSK) a NewLink posilují výrobní kapacity, aby v první polovině roku 2015 dokázaly razantně zvýšit produkci svých experimentálních vakcín proti Ebole. GSK i NewLink nezávisle na sobě vyvíjejí očkovací látky, které jsou nyní ve fázi testování. To se odehrává, případně brzy bude, v 10 zdravotnických zařízeních v Africe, Severní Americe a Evropě.
• Společnost Johnson & Johnson koupí za 1,75 miliardy USD (38,1 miliardy Kč) biofarmaceutickou firmu Alios BioPharma Inc. J&J tak získá napojení na sérii léků zaměřených na virové infekce. Dohoda by měla být dokončena v posledním čtvrtletí letošního roku po schválení antimonopolním úřadem. Alios je soukromou společností, jež se zaměřuje na vývoj léčebných preparátů proti virovým onemocněním. Dohoda zahrnuje i řadu léků v experimentální fázi vývoje.
• Německá farmaceutická a chemická společnost Merck KGaA koupí za 17 miliard dolarů (364,6 miliardy Kč) americkou firmu Sigma-Aldrich. Akvizice je největším převzetím v historii Mercku a firma si díky němu zároveň posílí pozici v oblasti chemikálií používaných ve výzkumných laboratořích. Merck za jednu akcii nabídl 140 dolarů, což ve srovnání s páteční závěrečnou cenou akcií na burze představuje prémii 37 %. Dohodu musí ještě schválit akcionáři americké firmy a také antimonopolní úřady. Dokončena by měla být v polovině příštího roku.

Ohodnoťte tento článek!