Krátce z (farma)byznysu:

• Švýcarská farmaceutická společnost Roche Holding koupí většinový podíl v objemu 56,3 % v americké firmě Foundation Medicine, která se zabývá molekulární a genotypovou analýzou. Roche za ni zaplatí 1,18 miliardy USD (28 miliard Kč). Roche koupí 5 milionů nových akcií Foundation Medicine a zhruba polovinu již vydaných za cenu 50 dolarů za akcii. Kromě podílu ve firmě získá Roche i právo na prodej testů firmy mimo USA.
Foundation Medicine je lídrem v oblasti výroby testů, které mohou pomoci nejlépe určit, jaký lék bude pro konkrétního pacienta nejúčinnější. Firma je od roku 2013 na burze, loni její příjmy stouply na 61,1 milionu dolarů z 29 milionů dolarů v roce 2013. Podnik ale zůstává ve ztrátě.
• Irská farmaceutická společnost Shire koupí za 5,2 miliardy dolarů (123,6 miliardy Kč) americkou biotechnologickou firmu NPS Pharmaceuticals. Akvizice má posílit pozici irského podniku na lukrativním trhu s léky pro vzácné nemoci a je pro Shire zatím největším převzetím.
Dohoda o transakci ale není příliš překvapivá, protože společnost Shire už byla spojována s NPS v první polovině loňského roku. Když loni v říjnu zkrachovaly plány Shire nechat se převzít americkou firmou AbbVie, irská firma uvedla, že by mohla znovu posoudit některé starší dohody, o kterých uvažovala. Společnost Shire převzetím americké firmy získává dva významné nové léky. Prvním z nich je Gattex, který je již na trhu a je určen k léčbě syndromu krátkého střeva. Další lék Natpara na hypoparatyreoidismus čeká podle agentury Reuters na schválení americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léků.
• Vědci z univerzity v anglickém Oxfordu zahájili klinické testy nové vakcíny proti Ebole. Očkovat budou 72 dospělých dobrovolníků ve věku 18 až 50 let. Předchozí pokusy na opicích údajně prokázaly plnou ochranu proti nemoci. Vakcínu vyvinula farmaceutická firma Janssen, která je součástí společnosti Johnson and Johnson. Podle šéfa výzkumného týmu Matthewa Snapea budou lékaři očkovat všechny dobrovolníky během jednoho měsíce, některé i vícekrát. Hlavním cílem prvních testů je zjistit, zda je vakcína pro pacienty bezpečná a zda nevykazuje závažné vedlejší účinky. Podobné zkoušky, i když v menším rozsahu, budou probíhat rovněž ve Spojených státech amerických a třech afrických zemích, které Ebola nepostihla. Podle firmy Johnson and Johnson projde vakcína kromě Británie v příštích třech měsících dalším rozsáhlým testováním v několika evropských a afrických zemích a v polovině tohoto roku by se mohla dostat do postižených oblastí. K dispozici by měly být asi 2 miliony dávek.
• Společnost Pfizer Inc. oznámila otevření nového Centra světových finančních řešení (GFS) pro střední a východní Evropu v Praze. Nové centrum v současnosti slouží ruskému trhu a postupně bude podporovat celkem 9 trhů střední a východní Evropy. „Stabilita a dobré podnikatelské prostředí – to bylo to nejdůležitější, co jsme vzali v úvahu, když jsme hledali správné místo pro naše centrum. Po komplexním posouzení jsme nakonec vybrali právě Prahu, která splnila všechny naše podmínky,“ řekl generální ředitel Pfizer Česká republika John Raney. GFS centrum v Praze bude v první vlně podporovat Rusko, Českou republiku, Maďarsko, Polsko a Řecko. Ve druhé vlně se na počátku roku 2018 připojí také Izrael, Rumunsko, Srbsko a Turecko.

Ohodnoťte tento článek!