Krátce z (farma)byznysu

Farmaceutická společnost Mylan nabídla téměř 29 miliard dolarů (734,7 miliardy Kč) za převzetí konkurenční firmy Perrigo. Spojením by vznikl jeden z největších výrobců generických a volně prodejných léků na světě s příjmy 15,3 miliardy dolarů. Perrigo se ke zprávě zatím nevyjádřila. Generální ředitel Mylan Robert J. Coury upozornil, že firmy již mluvily o možném spojení v minulých letech několikrát. Nyní podle něj nastal ten správný čas, aby obě firmy kráčely dál společně, protože spojení nabízí jasné strategické a finanční výhody.
Mylan v březnu přesunul své sídlo do Nizozemska, když předtím koupil za 5,3 miliardy dolarů divizi Abbott Laboratories, která prodává specializované a generické léky. Společnost Perrigo zase v prosinci přenesla své sídlo do Irska, kde koupila za 8,6 miliardy dolarů firmu Elan, a minulý měsíc koupila za 4,48 miliardy USD belgickou firmu Omega Pharma.
Izraelská farmaceutická společnost Teva Pharmaceutical Industries Ltd. koupí americkou firmu Auspex Pharmaceuticals Inc. za zhruba 3,2 miliardy dolarů (81 miliard Kč). Akvizice má posílit pozici Tevy na trhu s léky pro onemocnění centrálního nervového systému. Akvizice by měla být dokončena v polovině letošního roku. Teva za jednu akcii firmy Auspex zaplatí 101 dolarů.
Auspex zatím nemá žádný lék na trhu. Velké naděje však vkládá do nového přípravku Austedo, který je zaměřen na léčbu bezděčných pohybů spojených s Huntingtonovou chorobou. Očekává se, že získá povolení k léčbě a začne se komerčně prodávat v roce 2016.
Americká internetová společnost Google se bude podílet na vývoji robotů, kteří budou pomáhat chirurgům na operačním sále. Společnost kvůli tomu naváže spolupráci s americkou farmaceutickou a kosmetickou společností Johnson & Johnson. Google bude konkrétně spolupracovat se společností Ethicon, která vyrábí zdravotnické přístroje a jejímž majitelem je Johnson & Johnson. Společnosti se pokusí vyvinout robotické technologie, které by pomáhaly snížit traumata pacientů a urychlit proces hojení. * Společnost Roche, s. r. o., oznámila, že od 1. dubna 2015 se funkce generální ředitelky ujala dr. Christiane Hamacherová. Ve vedení společnosti nahrazuje RNDr. Tomáše Votrubu, CSc., MBA, který firmu řídil v uplynulých 15 letech a k 31. březnu 2015 se rozhodl odejít do důchodu. Christiane Hamacherová začala pracovat pro společnost Roche před 8 lety jako ředitelka obchodní jednotky v rámci Roche Pharma Německo. Poté od roku 2010 pracovala v San Franciscu na pozici Life Cycle Leader a od roku 2012 řídila pobočku společnosti v Norsku. * Farmaceutická společnost Zentiva zintenzivnila spolupráci s vysokými školami. Kromě praxí či stáží pro studenty poskytuje školám i finance na modernizaci laboratoří. Spolupráce přináší užitek oběma stranám – studenti mohou získat lepší uplatnění na trhu práce, farmaceutická firma pak získává z řad studentů kvalifikované zaměstnance. Zentiva každoročně spolupracuje s desítkami mladých vědců a podporuje je v začátcích kariéry. Otevírá jim dveře svých laboratoří, zve je na praxe a exkurze, nabízí stáže i soutěže pro talentované studenty. Vysoké školy podobné aktivity vítají. „Zentiva nám velmi pomáhá. Díky ní mají studenti přístup k dalším technologiím, přijdou do styku s reálným světem výroby léčiv a zvyšují tak svoji kvalifikaci, a tím i budoucí hodnotu na trhu práce,“ říká prorektor Univerzity Karlovy v Praze pro vnější vztahy prof. PhDr. Martin Kovář, Ph. D. Společnost se nezaměřuje jen na farmaceutické fakulty. „Dlouhodobě spolupracujeme i s 1. lékařskou fakultou UK, kde mohou studenti absolvovat naše semináře. Aktivní jsme i na VŠCHT nebo středních školách zaměřených na studium chemie,“ přibližuje ředitel vývoje Zentivy Ing. Pavel Šebek, CSc.

(Zdroj: ČTK, Zentiva, Roche)

Ohodnoťte tento článek!