Krátce z (farma)byznysu

Skupina Euroclinicum koupila 6 lékáren od společnosti Phoenix lékárenský velkoobchod. Cenu nezveřejnila. Bude tak mít 11 vlastních lékáren s celkovým obratem přes 400 milionů korun ročně a lékárenský e-shop Videolekarna.cz. Zároveň se společnosti dohodly na dlouhodobé strategické spolupráci při nákupu a distribuci léčiv. „Se společností Phoenix budeme spolupracovat na společném programu category managementu a odběru produktů pro všechny naše lékárny a zdravotnická zařízení, čímž se Phoenix stává naším hlavním partnerem pro dodávky do našich lékáren,“ uvedl ředitel Euroclinicum Václav Vachta. * Česká biotechnologická společnost PrimeCell Therapeutics založila společný podnik s čínskou biotechnologickou firmou SCL Biotechnology Co., Ltd., specializující se na práci s některými specifickými typy kmenových buněk. Nová společnost SCL Biological Czech má sídlo v biotechnologickém parku 4MEDi v Ostravě. Působit chce na celém evropském trhu. Počáteční investice čínské strany budou v řádech desítek milionů korun. „Je to postupná investice, kterou během prvních dvou let odhaduji na jeden až dva miliony dolarů. Při expanzi do Evropské unie pak kolem deseti až dvaceti milionů dolarů,“ informoval předseda dozorčí rady společnosti PrimeCell Michal Zahradníček. Čínské investice budou směřovat zejména do ostravského biotechnologického parku, nových technologií výroby, uchovávání a aplikace kmenových buněk a rozvoje biomedicíny. „Nová společnost okamžitě zahájila kroky k přípravě výroby produktů z lidských buněk v superčistých prostorách a nábor zaměstnanců,“ uvedla mluvčí PrimeCell Petra Dvořáková. Česká strana při vzájemné spolupráci nabízí vzdělaný personál, laboratorní zázemí, biobanku a know-how v oblasti práce s lidskými buňkami.
Farmaceutická společnost Mylan odmítla nabídku na převzetí od firmy Teva Pharmaceuticals ve výši 40,1 miliardy dolarů (více než bilion korun). Nabídku ve formě hotovosti a výměny akcií považuje Mylan za příliš nízkou. Společnost nicméně uvedla, že správní rada je ochotná zahájit jednání o prodeji firmy v případě, že nabídnutá cena bude vyšší než 100 dolarů za akcii. Teva nabídla za jednu akcii 82 dolarů. Mylan se navíc obává, že spojením s Tevou by byl vystaven problematické kultuře a vedení a transakce by nebyla příznivá ani pro akcionáře.
Francouzská farmaceutická skupina Sanofi, která je rovněž vlastníkem českého výrobce léčiv, společnosti Zentiva, zaznamenala v prvním čtvrtletí pokles čistého zisku o 6,3 % na 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy korun). Za výsledkem stojí podle Sanofi pokles prodeje přípravku Lantus, mimořádný odpis hodnoty koupených akvizic a náklady na restrukturalizaci aktivit v oblasti výzkumu a vývoje ve Francii. Očištěný zisk, který nezahrnuje nové akvizice a prodeje, stoupl o 12 % na 1,73 miliardy eur. Ke zlepšení přispělo slabší euro a růst v biotechnologické divizi. Příjmy pak stouply o 12 % na 8,8 miliardy eur.
Příjmy biotechnologické divize Genzyme stouply o 45 % na 821 milionů eur, příjmy divize veterinárních přípravků vzrostly o 27 % na 658 milionů eur. Pro letošní rok očekává Sanofi mírný růst.
Americká společnost Johnson & Johnson oznámila čistý zisk za první čtvrtletí ve výši 4,32 miliardy dolarů (110,7 miliardy Kč), což představuje meziroční pokles o 8,7 %. Firma uvedla, že kvůli silnému kurzu dolaru, který má negativní dopad na její aktivity v zahraničí, zhoršuje výhled na celý rok. Ze zahraničí totiž pochází zhruba polovina příjmů Johnson & Johnson. Výsledky nicméně překonaly očekávání analytiků. Bez mimořádných položek totiž zisk na akcii činil 1,56 dolaru, zatímco analytici předpovídali zisk 1,54 dolaru na akcii. Celkové příjmy se snížily o 4,1 % na 17,37 miliardy dolarů. Příjmy v USA se zvýšily o 5,9 % na 8,69 miliardy dolarů, zatímco příjmy ze zahraničí o 12,4 % klesly a činily 8,67 miliardy USD. Bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů zahraniční příjmy o 1 % vzrostly.
Na celý letošní rok Johnson & Johnson zhoršil odhad zisku na 6,04 až 6,19 dolaru na akcii z dřívějších 6,12 až 6,27 dolaru na akcii.
Americký farmaceutický koncern Pfizer vytvořil v prvním čtvrtletí díky silné poptávce po očkovacích látkách a onkologických lécích vyšší zisk, než se čekalo. Tržby ovšem vlivem silného dolaru klesly, kvůli čemuž firma snížila i celoroční výhled – na 44 až 46 miliard USD z dosavadní předpovědi 44,5 až 46,5 miliardy dolarů. Čistý zisk Pfizeru se meziročně zvýšil o 2 % na 2,38 miliardy dolarů (asi 60 miliard Kč). Zisk na akcii očištěný od jednorázových položek pak dosáhl 51 centů a o 2 centy předčil průměrný odhad analytiků. Tržby společnosti klesly o 4 % na 10,9 miliardy USD, což je také více, než se čekalo. Výnosy z prodeje vakcín se o 44 % zvýšily a dosáhly 1,33 miliardy dolarů.
Skupina Linet letos plánuje ve Španělsku utržit 7 milionů eur (více než 190 milionů korun). Dosáhnout by toho měla prodejem 3000 lůžek. V uplynulém obchodním roce španělské pobočky Linetu utržily 5,2 milionu eur. Letos společnost pobočky spojuje. Linet Group od 1. dubna 2015 působí ve Španělsku pod hlavičkou nové pobočky Linet Iberia. Vznikla sloučením zastoupení Desan Linet a wissner-bosserhoff Espaňa. Cílem tohoto kroku je sjednocení a optimalizace obchodních a marketingových aktivit. „Dosud jsme ve Španělsku působili v klíčových segmentech sociální a nemocniční péče odděleně, což nebylo efektivní ani dobře čitelné pro zákazníky a obchodní partnery. To se nyní změní,“ uvedl člen představenstva Linet Iberia Pavel Chýňava. Linet Group je největším evropským dodavatelem zdravotnických lůžek, matrací bránících proleženinám, nábytku i kompletních řešení pro nemocnice a pečovatelská zařízení.

(Zdroj: ČTK)

Ohodnoťte tento článek!