Krátce z (farma)byznysu

• Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) začal prošetřovat upozornění amerického Úřadu pro kontrolu léků a potravin (FDA) adresované české farmaceutické firmě VUAB Pharma, jejíž léky mají být údajně kontaminované klostridiemi. Podle zjištění SÚKL tomu nyní ale nic nenasvědčuje. „U dvou léčivých přípravků s obsahem léčivé látky nystatin vyrobené uvedenou společností SÚKL dosud nezaznamenal žádné potíže ve smyslu závad v jakosti ani zvýšené hlášení v oblasti nežádoucích účinků,“ uvedla mluvčí ústavu Lucie Šustková. Společnost VUAB Pharma tvrdí, že celá záležitost je nedorozumění a kvalita jejího nystatinu je prvotřídní. Výsledky aktuálního kontrolního měření firmy potvrzují, že jednotlivé parametry odpovídají normám, ba dokonce jsou řádově nižší, než jsou závazné mezinárodní limity, uvedla společnost.
Podle dopisu, který FDA zaslal firmě koncem května, pronikly bakterie Clostridium sphenoides a další mikrobiální znečištění do aktivních složek léků pravděpodobně při výrobě. Mikroby údajně obsahovala látka nystatin, která se používá proti kvasinkám a plísním, a nedostatky měli odhalit inspektoři FDA.
• Chemicko-farmaceutická společnost Farmak loni podle auditovaných výsledků zvýšila tržby o třetinu – z 344 milionů korun v roce 2013 na 460 milio nů korun. Čistý zisk olomoucké firmy ale klesl na 13,7 milionu korun z 25,3 milionu korun v roce 2013. Společnost Farmak loni zvýšila provozní zisk z 3,5 milionu v roce 2013 na bezmála 60 milionů korun. Její čistý zisk ale nakonec snížily náklady z přeceňování cenných papírů a derivátů. Farmak loni zvýšil tržby hlavně díky exportu. Zatímco v roce 2013 firma do zahraničí vyvezla výrobky v hodnotě 286 milionů korun, loni její vývoz vzrostl na 386 milionů korun. Vyšší tržby Farmak vykázal i v tuzemsku, kde utržil 57 milionů korun. V roce 2013 připadly na Česko tržby 42 milionů korun.
• Americká farmaceutická společnost MSD utratí v Česku během tří let do roku 2016 za provoz svého nového vývojového centra 60 milionů dolarů (1,5 miliardy korun). Z toho 80 % tvoří náklady na pracovníky a pětinu pronájem a design budovy Riverview a provozní náklady. Uvedli to zástupci MSD. Nově otevřené globální inovativní IT centrum v Praze celkově zaměstná více než 500 vysoce kvalifikovaných IT specialistů, ekonomů, biologů a lékařů.
• Irsko-americká farmaceutická společnost Endo International koupí od soukromého investičního fondu TPG Capital za více než 8 miliard dolarů výrobce léků Par Pharmaceutical Holdings. Sloučená firma bude patřit mezi pět největších prodejců generických léků v USA. Dohodu ještě musejí schválit antimonopolní úřady a měla by být dokončena v druhé polovině roku. Endo nabídla za Par 18 milionů svých akcií a 6,5 miliardy dolarů v hotovosti.
TPG Capital koupila Par Pharmaceutical v roce 2012 za 1,9 miliardy dolarů. Kromě generických léků vyrábí Par i vlastní značkové léky v divizi Strativa Pharmaceuticals.
• Po snížení daně z přidané hodnoty (DPH) se za léky v prvním čtvrtletí proti loňskému poslednímu kvartálu vydalo ze zdravotního pojištění o 670 milionů korun méně. Pacienti mohli ušetřit téměř 100 milionů korun. Zjistila to analýza Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). DPH na léky do loňska činila 15 %. Od letošního roku sazba klesla na 10 %. Analýza se zaměřila na přípravky, které se úplně či částečně hradí ze zdravotního pojištění. Srovnávala situaci v letošním prvním čtvrtletí a loňském posledním kvartálu. Sledováno bylo celkem 84 % pořizovaných léčiv. Podle ředitele SÚKL Zdeňka Blahuty u 88 % z nich ceny buď poklesly, nebo se zvýšily maximálně o procento. Pokud by zdravotní pojišťovny letos v prvních třech měsících proplácely stejné množství léčiv jako loni od října do konce roku, vydaly by o 670 milionů korun méně. „Kdyby se předepisoval srovnatelný objem přípravků, v meziročním srovnání za celý rok by se jednalo o úspory 2 až 3 miliardy. Nejedná se o úspory jako takové, ale o vytvoření volných financí, které se mohou přesunout do náročné léčby,“ uvedl ředitel Blahuta.

Ohodnoťte tento článek!