Krátce z (farma)byznysu

• Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) pozastavil na přelomu července a srpna v Česku distribuci a výdej léku Exjade s podezřením, že na český trh mohly proniknout jeho padělky. „V Německu byly odhaleny šarže léků této značky, v nichž nebyla léčivá látka. V balení byly například ústřižky plastových blistrů a doplňky stravy,“ uvedla mluvčí SÚKL Lucie Šustková. Padělky podle ní putovaly do Německa ze Slovenska přes Českou republiku. To je také důvod, proč ústav preventivně rozhodl stáhnout léčiva z českých lékáren. Podobný případ se v Česku podle SÚKL zatím nikdy nestal. Společnost Novartis, která přípravek vyrábí, uvedla, že v jejím distribučním řetězci žádné pochybení nevzniklo. „Naše společnost je poškozenou stranou a zvažujeme v této věci podání trestního oznámení,“ uvedla mluvčí Novartis Emílie Pražáková. Padělky šířily podle informací SÚKL takzvaní paralelní dodavatelé (neoficiální dodavatelé léků, s nimiž originální výrobci nemají podepsané smlouvy). • Farmaceutická společnost Apotex Europe stahuje z trhu šest šarží antidepresiva Apo-Fluoxetine POR CPS DUR (balení po 100 tobolkách šarží ME5656, MF6886 a KP0557 a balení po 30 tobolkách šarže KP0556; preventivní stahování se týká 30tobolkového balení ze šarže KX5684 a 100tobolkového šarže KX5685). Závadou v jakosti je podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nečistota, která neodpovídá registrační dokumentaci léku. SÚKL zatím nemá žádné hlášení o jakýchkoli nežádoucích účincích. • Kanadská farmaceutická společnost Valeant Pharmaceuticals oznámila, že za zhruba 1 miliardu dolarů odkoupí Sprout Pharmaceuticals, výrobce prvního léku na léčbu nízké sexuální touhy u žen (flibanserin, Addyi). Zpráva přišla krátce poté, co americký Úřad pro kontrolu léků a potravin (FDA) schválil prodej přípravku v zemi. Dohoda by měla být dokončena ještě v tomto čtvrtletí. Valeant po dokončení převzetí zaplatí za Sprout 500 milionů USD a dalších 500 milionů dolarů v prvním čtvrtletí příštího roku.
• Společnost Bioveta loni zvýšila tržby o 18 % na téměř 1,1 miliardy korun, zisk jí stoupl o 39 % na 220 milionů korun. Výrobci z Ivanovic na Hané na Vyškovsku se podařilo růst jak na tuzemském trhu, tak v zahraničí. Dostala se na trhy i v nových zemích, farmaceutické výrobky dodává do 80 států. Bioveta také pokračovala v registraci některých vakcín v tuzemsku a především v zahraničí, odkud plynou více než dvě třetiny tržeb. „Organický růst společnosti má na svědomí prodej a snaha získat co největší podíl na co nejvíce trzích, dále investice do výroby, vývoje a podpory prodeje v zahraničí,“ uvedl předseda představenstva Libor Bittner. Aktuální investicí je budování laboratoře na výrobu vakcíny proti borelióze s cílem vyrábět šarže o velikosti více než 1000 dávek.
• Irský výrobce léků Shire předložil nabídku na převzetí amerického konkurenta Baxalta za zhruba 30 miliard dolarů v akciích. Vedení Baxalty již dříve návrh na spojení podniků odmítlo, Shire se proto nyní s nabídkou na převzetí obrátil přímo na akcionáře americké společnosti. Spojením firem by měla vzniknout světová jednička v léčbě vzácných chorob. Shire nabízí za každou akcii Baxalty 0,1687 vlastní akcie. Akcionáři firmy Shire by ve sloučené skupině měli kontrolovat 63 % akcií, zatímco akcionářům Baxalty by mělo patřit zbývajících 37 %. Baxalta se v červenci oddělila od skupiny Baxter International.
• Brněnská farmaceutická společnost Valosun loni zvýšila výnosy o 8 % na 159,6 milionu korun, zisk se zvýšil o 15 % na téměř 10 milionů korun. Růst podpořila především poptávka po probiotických a urologických produktech. Klíčovým trhem zůstala pro Valosun loni Česká republika. Tržby ale firmě rostly také v zahraničí. Na Slovensku, které je druhým nejdůležitějším trhem, se tržby zvýšily o 2 %. K růstu přispěly výrobky nově uvedené na trh. Valosun se snaží postupně prosadit i na dalších trzích, například v Polsku, Ázerbájdžánu či ve Vietnamu.
• Izraelská společnost Teva Pharmaceutical Industries oznámila odkoupení společnosti Allergan. Transakce vyjde na 40,5 miliardy dolarů. Teva současně zrušila plány na akvizici společnosti Mylan, která nabídku na převzetí již delší dobu odmítá. Teva podle dohody vyplatí Allerganu 33,75 miliardy dolarů v hotovosti a zbytek v akciích. Allergan tak bude mít v Tevě 10% podíl. Transakci schválily správní rady obou firem a měla by být dokončena v prvním čtvrtletí 2016. Tržby nově vzniklé firmy mají příští rok činit 26 miliard dolarů a zisk před zdaněním, úroky a odpisy 9,5 miliardy USD.

Ohodnoťte tento článek!