Krátce z (farma)byznysu

• Čistý zisk farmaceutické společnosti Pfizer Inc. ve čtvrtém čtvrtletí roku 2015 klesl na 613 milionů dolarů z předloňských 1,23 miliardy USD. Mohly za to mimořádné položky. Bez těchto mimořádných položek výsledky firmy překonaly očekávání a příjmy rostly díky akvizici firmy Hospira a prodeji očkovacích látek. Firma ve čtvrtletí musela zaúčtovat několik mimořádných nákladů, například devizové ztráty 878 milionů dolarů v souvislosti s aktivitami ve Venezuele a náklady na urovnání sporu kvůli penzijnímu pojištění. Bez těchto mimořádných položek očištěný zisk na akcii činil 53 centů a překonal tak očekávání analytiků, kteří čekali v průměru zisk 52 centů na akcii. Příjmy se zvýšily o 7 % na 14,05 miliardy dolarů. Příjmy z prodeje očkovacích látek se zvýšily o 45 %.
Pfizer se loni v listopadu dohodl na převzetí konkurenta Allergan, který sídlí v Irsku. Firma současně poskytla výhled na celý letošní rok, který však zaostal za odhady analytiků. Pfizer to odůvodnil hlavně silným dolarem a konkurencí levnějších, generických léků. Příjmy za celý rok mají podle firmy činit 49 miliard až 51 miliard dolarů a očištěný zisk na akcii 2,2 až 2,3 dolaru. Analytici v průměru čekají příjmy 52,49 miliardy USD a zisk 2,36 dolaru na akcii.
• Britská farmaceutická společnost GlaxoSmithKline (GSK) ukončila loňský rok 6% růstem tržeb. Ty tak dosáhly celkové částky 24 miliard liber. Tímto výsledkem překonala očekávání analytiků a finančních trhů. Provozní zisk současně přesáhl 10 miliard liber.
Na celkových výsledcích společnosti se jednotlivé divize podílely následujícím způsobem: divize Vaccines, která vyrábí očkovací látky, si připsala 19% růst tržeb, divize Consumer Healthcare, jež vyrábí běžné spotřební produkty, dosáhla 44% růstu tržeb. Divize Pharmaceuticals, která vyrábí léky na předpis, zaznamenala 7% pokles. Celková hodnota zisku na jednu akcii činila v uplynulém roce 174,3 pence, čímž zaznamenala více než 100% růst oproti roku 2014. Dobrý hospodářský výsledek podpořily částkou 2 miliard liber i prodeje nových přírůstků v portfoliu produktů určených pro léčbu HIV.
• Společnost Bioveta v loňském roce zvýšila tržby o 15 % na 1,4 miliardy korun. Firmě vzrostl i zisk, a to na rekordních 300 milionů korun. Růstem zisku si společnost vytváří zdroje na další investice. Letos chystá výstavbu zatím největší haly. Bioveta vedle vlastních vakcín vyrábí i produkty pro jiné velké nadnárodní koncerny, jež je následně prodávají pod svým jménem. Vyrábí zejména vakcíny pro zvířata. Podílí se na vývoji vakcíny proti borelióze. Její využití chce rozšířit i pro humánní medicínu. Než se dostane na trh, bude to ale trvat patrně kolem šesti let.
• Americká farmaceutická společnost Abbott Laboratories koupí za 5,8 miliardy dolarů výrobce diagnostických testů Alere. Akvizicí tak výrazně posílí v oblasti zdravotnického testování a vstoupí na nové trhy. Alere vyrábí testy pro použití v ordinacích lékařů, nemocnicích i doma. Mezi její výrobky patří mimo jiné testy na chřipku, malárii či HIV, ale i testy na drogy a alkohol. Abbott vyrábí léky, kojeneckou stravu a zdravotnické přístroje.
Abbott podle dohody zaplatí za každou akcii firmy Alere 56 dolarů a převezme i její dluh, který dosahuje 2,6 miliardy USD. Abbott uvedl, že akvizice zvýší tržby jeho diagnostické divize na více než 7 miliard dolarů. Celkové tržby firmy loni činily 20,4 miliardy USD. Tržby Alere za rok 2014 dosáhly 2,59 miliardy USD.
• Penta Investment odkoupila od Michala Zahradníčka, zakladatele a majoritního akcionáře PrimeCell Therapeutics, a. s., minoritní část jeho podílu. Po 9 letech tak dochází k zásadnější změně ve struktuře PrimeCell Therapeutics. Michal Zahradníček stále zůstává největším akcionářem společnosti.
PrimeCell Therapeutics se věnuje oboru medicíny, který je založený na manipulaci lidských buněk a tkání. Mimo vlastní aplikovaný výzkum se zaměřuje na následnou výrobu léčivých produktů, které se užívají při vysoce individualizované léčbě doposud neléčitelných či obtížně léčitelných onemocnění. Společnost je mimo jiné také podílníkem ve společnostech Národní centrum Tkání a buněk, a. s., 4MEDi centrum buněčné terapie a diagnostiky, SCL Biological Czech.
• Poté, co distribuční společnost ViaPharma odprodala prakticky celé portfolio nezávislého trhu, skončila i její virtuální síť A-lékárna a také stejnojmenná privátní značka. Od ViaPharmy převzala na konci roku 2015 klienty nezávislého trhu společnost Pharmos.
Počet odběratelů produktů privátní značky A-lékárna v roce 2015 v jednotlivých měsících kolísal mezi padesátkou a stovkou. O útlumu programu byli informováni už v rámci komunikace související s prodejem části závodu ViaPharma společnosti Pharmos. Portfolio privátní značky A-lékárna tvořily výhradně doplňky stravy, celkem víc než dvacítka položek. Šlo o produkty vyráběné renomovanými smluvními partnery, předními globálními společnostmi v Evropě, Asii, Americe i Africe.
• Společnost Medtronic plc oznámila akvizici společnosti Bellco, průkopníka řešení v oblasti hemodialýzy. Tímto krokem Medtronic potvrzuje své úsilí o zlepšování výsledků a dostupnosti léčby i optimalizaci nákladů v léčbě pacientů, u kterých se rozvinulo konečné stadium selhání. Portfolio firmy Bellco posílí stávající činnosti společnosti Medtronic v oblasti léčby onemocnění ledvin a stane se základní součástí nově vytvořené obchodní skupiny Renal Care Solutions společnosti Medtronic.
Medtronic odkoupila Bellco, se sídlem v Itálii, od společnosti Charme Capital Partners, správce evropských fondů Charme Funds. Podrobnosti transakce nebyly zveřejněny.

O autorovi| (Zdroje: ČTK, GSK, Medtronic, ViaPharma, PrimeCell Therapeutics) (kha)

Ohodnoťte tento článek!