Krátce z (farma)byznysu

Svaz zdravotních pojišťoven ČR (SZP) zveřejnil nový seznam doporučených léků s výhodnou úhradou. Od 1. 7. 2016 mají členské pojišťovny SZP ČR nasmlouvánu sníženou cenu pro přípravek Benepali. Jedná se o první biologický přípravek zařazený na pozitivní listy zdravotních pojišťoven. Cena je dohodnutá na období 6 měsíců, tedy do konce roku 2016. „Nově dohodnutá snížená cena uspoří náklady zdravotnických zařízení při poskytování péče a umožní léčbu vyššího počtu pacientů,“ uvedl prezident SZP Ladislav Friedrich.

Výrobce zdravotnických potřeb a pomůcek Hartmann-Rico loni zvýšil tržby o 7 % na 4,2 miliardy korun. Loňský zisk činil 237,2 milio nu korun, což je o 40 % meziročně méně. Společnost loni investovala do modernizace výroby 58 milionů, letos se chystá investovat dalších 100 milionů, aby si udržela náskok před konkurencí. Zhruba dvě třetiny produkce míří na export. Zatímco vývoz míří do sesterských společností, v Česku se výrobky prodávají nemocnicím, lékárnám, lékárenským velkoobchodům a jiným zdravotnickým zařízením.

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie postavilo Brusel i před otázku, kam se přesune sídlo Evropské lékové agentury (EMA), které dosud bylo v Londýně. V Británii jako nečlenské zemi EU nebude moci zůstat. Velký zájem o sídlo EMA projevila například Itálie, ale i Švédsko a Dánsko.
Zatím není jasné, jestli Británie zůstane do EMA zapojena. Taková možnost existuje v případě, že by získala i po odchodu z EU přístup na společný evropský trh – příkladem je třeba Norsko, které s EMA spolupracuje i jako nečlenská země unie. Kdyby však Britové ze systému EMA vypadli, pocítí to podle Reuters tamní pacienti. Mohlo by se například stát, že budou déle čekat na léky, protože firmy budou při schvalovacích procesech a zásobování dávat přednost silnějšímu evropskému trhu.

Americká biotechnologická společnost Monsanto odmítla vylepšenou nabídku německého koncernu Bayer na své převzetí. Je ale ochotna o něm dále jednat s Bayerem i s jinými stranami.
Bayer zvýšil svou nabídku na převzetí americké společnosti na 125 dolarů za akcii (z původních 122 dolarů). Spojením by vznikl největší dodavatel produktů pro zemědělskou výrobu na světě. Monsanto uvedla, že její správní rada nejnovější nabídku Bayeru jednomyslně odmítla jako „finančně neadekvátní a nedostačující“ k tomu, aby se obchod uskutečnil.

Maďarská farmaceutická společnost Richter koupila za 190 milionů švýcarských franků švýcarskou farmaceutickou firmu Finox Holding. Akvizice je součástí snahy společnosti Richter rozšířit svoji pozici a snížit závislost na ruském trhu, který je zasažen sankcemi EU, a na Ukrajině, již trápí hospodářská krize. Generální ředitel Richteru Erik Bogsch uvedl, že akvizice je jednou z největších za poslední roky a firma ji bude financovat hotovostí. Dohoda by měla zvýšit ziskovost od prvního roku od dokončení. V letošním roce má zvýšit příjmy o 15 milionů eur.

Společnost Contipro, která vyrábí látky a produkty pro lékařství, farmaceutický a kosmetický průmysl, plánuje letos zhruba 10% růst tržeb. Minulý rok činily přibližně 520 milionů korun, zisk před zdaněním dosáhl 75 milionů korun, o 12 % více než rok předtím. Navýšení obou ukazatelů je dlouhodobé, řekl předseda představenstva Vladimír Velebný. Contipro je známé především jako výrobce kyseliny hyaluronové, se kterou se zákazníci setkávají v kosmetických a farmaceutických přípravcích. Postupně se zvyšuje využití této látky v medicíně, zvláště tkáňovém lékařství.

Farmaceutická společnost Pfizer investuje 350 milionů dolarů do výstavby biotechnologického centra v Číně, které bude jeho prvním biotechnologickým centrem v Asii. Pfizer se tak zařadí k dalším velkým farmaceutickým firmám, jež si zřizují pracoviště na druhém největším farmaceutickém trhu světa, aby si zajistily rychlejší schvalování svých produktů.
Centrum bude ve městě Chang-čou a dokončeno by mělo být v roce 2018. Má se soustředit na biologické léky vytvořené z žijících mikroorganismů a na biosimilars.

Laboratoře Diagnoza a Centrolab nově spadají pod laboratorní skupinu AeskuLab. Tyto akviziční změny jsou součástí nové strategie AeskuLab, jejímž cílem je rozšiřování dostupnosti a odbornosti laboratoří po celé České republice.

Ohodnoťte tento článek!