Krátce z (farma)byznysu

Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) uzavřela memorandum o spolupráci s Univerzitou Karlovou (UK). Předmětem spolupráce je podpora vzdělávání, rozvoj a propagace nadějných výzkumných projektů. Interakce veřejné a soukromé sféry napomáhá rychlejšímu přenosu poznatků do praxe. „Na univerzitách vznikají skvělé nápady, na jejichž realizaci ale mnohdy nejsou prostředky. Díky partnerství s Univerzitou Karlovou můžeme tyto nápady uchopit a přenést je do praxe. Tento typ spolupráce je ověřeným receptem na rychlejší cestu k inovacím,“ komentoval podpis memoranda výkonný ředitel AIFP Jakub Dvořáček. Důležitou součástí vzájemné dohody je i podpora vzdělávání v oblasti lékové politiky, farmakovigilance a klinického hodnocení.
Izraelská farmaceutická firma Teva Pharmaceutical Industries oznámila dokončení akvizice generické divize společnosti Allergan. Získá tak 338 přípravků čekajících na schválení americkým Úřadem pro kontrolu léků a potravin (FDA) a 115 žádostí v pozici first filer (tedy s možností získat 180denní exkluzivitu na trhu). Celkově Teva v roce 2017 plánuje uvést na globální trh okolo 1500 generik.
Americká farmaceutická společnost Pfizer koupí za zhruba 14 miliard dolarů výrobce onkologických léků Medivation. Transakce mu pomůže stát se největším producentem onkologických preparátů na světě. Správní rady obou firem již dohodu schválily, dokončena by měla být ve třetím nebo čtvrtém čtvrtletí tohoto roku. Medivation vyrábí nejprodávanější lék na rakovinu prostaty Xtandi. Analytici očekávají, že do roku 2020 by roční příjmy z prodeje tohoto přípravku mohly dosáhnout 5,7 miliardy USD.

Čistý zisk Pfizeru se ve druhém čtvrtletí roku 2016 propadl o 23 % na 2 miliardy dolarů. Tržby se ale zvýšily o 11 % na 13,2 miliardy dolarů.
Francouzská farmaceutická společnost Sanofi získala od Evropské komise svolení k plánovanému převzetí divize německého konkurenta Boehringer Ingelheim pro výrobu volně prodejných prostředků pro péči o zdraví. Komise uvedla, že její obavy z negativních důsledků transakce rozptýlil příslib prodeje některých aktivit v České republice, na Slovensku a v několika dalších zemích.
Farmaceutická společnost Pfizer koupí od britské společnosti AstraZeneca její divizi malomolekulárních antibiotik. Pfizer za ni zaplatí více než 1,5 miliardy

dolarů (550 milionů hned po dokončení transakce a dalších 175 milionů dolarů v lednu 2019, na dalších poplatcích a platbách pak Pfizer ještě vyplatí až 850 milionů

USD). Prodej divize umožní britské společnosti lépe se zaměřit na vývoj nových léků v hlavních oblastech jejího podnikání, tedy na poli léčby onkologických, respiračních a kardiovaskulárních chorob. Pfizer uvedl, že transakce rozšíří jeho sestavu antibiotik, která nyní obsahuje více než 60 produktů.
Biotechnologická společnost Bioinova specializující se na vývoj buněčných terapií představila nového investora, jímž se stala společnost FINEP Innovation. Obě firmy společně dlouhodobě spolupracují při investování do perspektivních českých projektů. FINEP Innovation

získala v Bioinově 15% podíl.
Bioinova se zaměřuje na spolupráce s předními vědeckými pracovišti v republice, a to včetně ústavů Akademie věd ČR, vysokých škol či soukromých společností, jež se zabývají výzkumem v regenerativní medicíně. Největším podílníkem Bioinovy je český stát, zastoupený Ústavem experimentální medicíny AV ČR (35 %). Mezi další vlastníky patří SinBio (25 %), Hakel (15 %) a CTI (cca 6 %).
Farmaceutická společnost GSK vykázala za druhé čtvrtletí letošního roku 11% nárůst tržeb a stejný nárůst tržeb vykázala také za celé první pololetí. Tržby společnosti se ve druhém kvartálu vyšplhaly na více než 6,5 miliardy

liber a celkově za první pololetí dosahují výše 12,8 miliardy. Růst byl tažen především divizí Vaccines, která zaznamenala rovněž 11% nárůst tržeb, a dále divizí Consumer Healthcare se 7% růstem. Provozní zisk za druhý kvartál vzrostl o 36 % na 1,8 miliardy liber.

Španělské oběti thalidomidu, kvůli jehož vedlejším účinkům se matkám v 50. a 60. letech minulého století rodily děti s vážnými vývojovými vadami, nedostanou žádné odškodné. Rozhodl o tom španělský ústavní soud. V některých jiných zemích se přitom oběti odškodnění dočkaly. „Španělská justice zbavila zodpovědnosti firmu, která zabila či zmrzačila 3000 Španělů,“ prohlásil v reakci na verdikt Rafael Basterrechea, viceprezident asociace Avite, která sdružuje oběti léku a která žalobu podala. Dodal, že se nyní zřejmě obrátí na soud ve Štrasburku. Španělsko lék s účinnou látkou thalidomid stáhlo z trhu v roce 1963.

Ohodnoťte tento článek!