Krátce z regionů

• Hejtman Hašek se dohodl s ministrem na vzniku pracovní skupiny pro zdravotnictví kraje Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek představil ministrovi zdravotnictví Svatopluku Němečkovi záměr zřídit společnou pracovní skupinu, která by se věnovala problematice zdravotnictví v Brně a celém Jihomoravském kraji. Ve skupině by měli působit zástupci ministerstva, Jihomoravského kraje a zdravotních pojišťoven. „Po debatě s předsedou vlády jsme se dohodli na společné pracovní skupině, která bude definovat budoucnost brněnského a jihomoravského veřejného zdravotnictví. Považuji to za průlomovou věc. Do této skupiny budou samozřejmě přizváni zástupci všech organizací, Jihomoravského kraje, nového vedení statutárního města Brna, případně dalších municipalit, které zřizují nemocnice v regionu,“ uvedl hejtman v prohlášení. Skupina by měla řešit status ICRC nebo provozování brněnské Vojenské nemocnice. Hejtman také prosazuje zavedení tzv. zdravotně-sociálních lůžek, pro občany vyžadující zdravotní i sociální péči. Lůžka by měla být financována oběma ministerstvy, tedy zdravotnictví i práce a sociálních věcí. Podle hejtmana se Jihomoravský kraj stane prvním regionem, který dospěl k takové dohodě.
• Obvinění v kauze prodeje příbramské polikliniky už nejsou stíháni Krajské státní zastupitelství v Praze zrušilo stíhání obviněných v případu údajně kontroverzního prodeje příbramské polikliniky. Rozhodlo tak na základě stížnosti obviněných. Náměstek krajského státního zástupce Martin Erazím pro ČTK uvedl, že věc byla odložena a v případu nebylo prokázáno spáchání trestného činu. Obviněni byli dva úředníci města a advokát, kteří měli na starosti otevírání obálek s nabídkami odkupu. Policie jejich jednání vyhodnotila jako trestný čin sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Podle žalobce ale nebyly naplněny všechny znaky této skutkové podstaty. V usnesení krajského zastupitelství je dále uvedeno, že chování obžalovaných nelze posoudit ani jako přestupek.
• Karlovarský kraj dá peníze i oddělení soukromých nemocnic Karlovarský kraj zřejmě finančně podpoří provoz důležitých, ale ztrátových oddělení i v soukromých nemocnicích v Sokolově a Ostrově. Stane se tak v rámci závazku veřejné služby. Tři oddělení dostanou od kraje cca 19 milionů korun, na tiskové konferenci to uvedl náměstek hejtmana Karlovarského kraje Miloslav Čermák (ČSSD). Dotaci ještě musí schválit krajské zastupitelstvo. Zatím má kraj povoleno uvolnění 38 milionů korun pro Karlovarskou krajskou nemocnici. Nemocnice v Sokolově i Ostrově provozuje společnost Nemos, která musí kraji doložit, že zmiňovaná oddělení jsou opravdu ztrátová. Podle Čermáka bude ale dotování provozu nemocnic záležitost jen letošního roku. Kraj tak nahrazuje důsledky loňské restriktivní úhradové vyhlášky.

Ohodnoťte tento článek!