Krátce z regionů

• Krajská nemocnice Liberec v zisku 59 milionů Průběžný hospodářský výsledek Krajské nemocnice Liberec (KNL), pod kterou spadá i Panochova nemocnice Turnov, je za prvních 10 měsíců letošního roku ve výši 59 milionů korun. Zisk liberecké nemocnice činí 51 milionu korun a turnovské dalších 8 milionů korun.
„Finanční situace KNL je dobrá. Díky tomu jsme mohli některým kategoriím zaměstnanců zvýšit mzdy. Jedná se především o sestry a dělnické profese,“ řekl generální ředitel a předseda představenstva KNL Luděk Nečesaný. Průměrná mzda v turnovské nemocnici tak lékařům vzrostla o 230 korun na 60 398 Kč. Všeobecným sestrám pak o 1221 korun na 26 155 Kč. Laborantům a nelékařským pracovníkům vzrostl plat o 700 Kč na 25 653 Kč. Polepšili si také ošetřovatelé a sanitáři o 878 Kč se současným průměrným platem 17 175. V řádech desítek korun se naopak snížil příjem technicko-hospodářským pracovníkům, méně dostávají také logopedi a psychologové. V Krajské nemocnici Liberec berou lékaři o 185 korun více, jejich průměrná mzda je tedy 69 556 Kč. Výrazně si polepšili farmaceuti, o cca 3700 korun na 53 640 Kč. Všeobecné sestry berou o 324 korun více a jejich průměrná mzda je 28 556 korun. Laboranti v liberecké nemocnici si polepšili o 322 korun na 28 592 Kč. V řádech korun a desítek korun se snížil plat klinickým psychologům, ošetřovatelům a sanitářům.
• Nemocnice Havlíčkův Brod znovu obhájila akreditaci SAK ČR Nemocnice Havlíčkův Brod letos již potřetí obhájila akreditaci u Spojené akreditační komise ČR. Certifikát bude platit následující 3 roky. Šetření auditorů Spojené akreditační komise (SAK) probíhalo ve všech zdravotnických i nezdravotnických provozech. „Auditoři se velmi podrobně zabývali nastavením všech důležitých procesů péče o pacienta. Audit prokázal neustále se zvyšující úroveň a kvalitu péče o pacienty v naší nemocnici,“ uvedla mluvčí nemocnice Petra Černo. Nemocnice v Havlíčkově Brodě získala poprvé akreditaci v roce 2008 a stala se tehdy prvním akreditovaným zdravotnických zařízením na Vysočině.
Akreditační šetření ověřuje, zda zdravotnické zařízení naplnilo požadavky akreditačních standardů. Šetření jsou prováděna auditory, mezi nimiž jsou jak lékaři, tak nelékařští zdravotničtí pracovníci a administrátoři ve zdravotnictví. Akreditační šetření probíhá podle tzv. metodiky Stopař – při ní se posuzuje, zda péče o auditory vybrané pacienty probíhá v souladu s vnitřními předpisy zařízení, resp. v souladu s akreditačními standardy SAK. „Jde o soustavný a dá se říci nikdy nekončící proces, kterým se snažíme zvyšovat úroveň a kvalitu poskytování péče,“ uzavřela mluvčí Černo.
• Vrchlabská nemocnice hrozí VZP exekucí Soukromá Česko-německá horská nemocnice Krkonoše ve Vrchlabí pohrozila Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) exekucí. Pojišťovna jí údajně dluží téměř 4,5 milionu korun za neproplacené služby v roce 2013. VZP to odmítá. Nemocnice údajně požaduje proplacení služeb nad rámec smlouvy. Vrchlabská nemocnice včele s ředitelem Vladimírem Drymlem už vyzvala ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, aby situaci prověřil. „Pan ministr zadá příslušnému odboru analýzu situace, kterou ředitel nemocnice v dopise popsal,“ uvedla na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová. Vrchlabská nemocnice je kvůli nezaplacené péči ve sporu také s Oborovou zdravotní pojišťovnou zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (OZP). Nemocnice s pojišťovnou kvůli dluhu vypověděla počátkem listopadu smlouvu. OZP jakékoli pochybení odmítá.

Ohodnoťte tento článek!