Krátce z regionů

• Nemocnice Nymburk hledá jednatele Rada města Nymburk, společník Nemocnice Nymburk, s. r. o., vyhlásila výběrové řízení na pozici jednatele nemocnice. Nový jednatel by měl do funkce nastoupit na počátku listopadu letošního roku. Uchazeč musí mít vysokoškolské vzdělání v oblasti ekonomie, práva nebo lékařství a minimálně pětiletou praxi ve vedoucí pozici (tříletou zkušenost s provozem zdravotnického zařízení). Měl by se také orientovat v právních předpisech souvisejících s jeho funkcí. Samozřejmostí je bezúhonnost. Přihlášky do výběrového řízení mohli zájemci posílat do 18. září 2015. Druhé kolo řízení, tedy ústní pohovor, bude probíhat pravděpodobně v průběhu října.
• Liberecká a frýdlanská nemocnice chystají společný urgentní příjem Nemocnice Frýdlant, kterou provozuje společnost Euroclinicum, převedla od začátku září lůžka akutní interní péče na péči následnou. Na to reagovala Krajská liberecká nemocnice (KNL), která navýšila kapacity příjmu pacientů, kteří do Liberce směřují z Frýdlantského výběžku. Současně s tím připravilo vedení liberecké nemocnice návrh na řešení tohoto stavu v podobě vybudování urgentního příjmu pro pacienty s interními a chirurgickými diagnózami. „Výhodu společného interního a chirurgického příjmu vidíme především v tom, že mnoho diagnóz u pacientů je hraničních a potřebují konzultaci internisty i chirurga. Krajská nemocnice Liberec by na místě zajistila internisty a společnost Euroclinicum by mohla zajistit chirurga. Tím by byla urgentní medicína v základních oborech pro pacienty Frýdlantska zajištěna přímo ve Frýdlantu,“ uvedl v tiskové zprávě přednosta interního centra KNL Tomáš Klimovič. KNL chce proto jednat se samosprávou Města Frýdlant a Libereckým krajem o možných prostorách. Radní pro zdravotnictví Libereckého kraje Petr Tulpa se záměrem souhlasí. Jednatel Nemocnice Frýdlant Zdeněk Kubr v tiskové zprávě nemocnice upozornil na tlak ze strany zastupitelstva města, které nastínilo i možnost výpovědi z nájmu v městských prostorách provozovateli nemocnice. Společnost Euroclinicum by v tom případě byla připravena pokračovat v provozování zdravotních služeb v náhradních prostorech.
• Plzeňský kraj letos nemocnicím vyplatí 227 milionů Plzeňský kraj poskytne jím zřízeným nemocnicím celkem 227 milionů korun za takzvanou službu obecného hospodářského zájmu (SOHZ). Kraj se tak snaží kompenzovat ztráty, které nemocnice z provozu takových služeb mají. Loni přitom kraj nemocnicím vyplatil 240 milionů, předloni dokonce přes 289 milionů. Původně schválená částka pro letošní rok byla přitom ještě nižší. Peníze půjdou do čtyř nemocnic akutní péče a do dvou nemocnic následné péče. Na SOHZ dostane, stejně jako minulý rok, nejvíce peněz Klatovská nemocnice, druhé největší zdravotnické zařízení v kraji po FN Plzeň.
• Česká Lípa má zájem o Nemocnici s poliklinikou Česká Lípa Česká Lípa má zájem o zřizování Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa, jejímž jediným vlastníkem je Liberecký kraj. Pokud by se město stalo jediným vlastníkem, bylo by ochotno zaplatit za zařízení 100 milionů korun a podnikat další investice. Jedná se o jednu ze tří nabídek, které zastupitelé schválili. Menšinový podíl akcií (45 %) by byli ochotni koupit za 50 milionů korun. Liberecký kraj už dříve nabídl České Lípě spoluvlastnictví nemocnice. Nepřišel ale s konkrétní nabídkou. Kraj je údajně ochoten prodat nejvýše 49 % akcií. „Chceme být ale velkým hráčem a nezajímá nás žádný symbolický podíl,“ uvedla pro novináře českolipská starostka Romana Žatecká. Jednání o vstupu do nemocnice podmiňuje radnice města také zastavením prodeje majetku, protože nemocnice v poslední době rozprodává nepotřebné pozemky. Konečný vývoj je závislý na dalších jednáních.

Ohodnoťte tento článek!