Krátce z regionů

Novým ředitelem nemocnic v Havířově a Karviné je Josef Grochol Ředitelem Nemocnice s poliklinikou Karviná – Ráj a Nemocnice s poliklinikou Havířov se stal Josef Grochol, který dosud vedl Městskou nemocnici Ostrava. Radní rozhodli o jeho jmenování od začátku července. Ve funkci vystřídal Petra Kovaříka, který rezignoval z osobních důvodů. Podle výběrové komise má Josef Grochol zkušenosti z vedoucích manažerských pozic i s řízením nemocnice. „Jeho koncept vize směřování a rozvoje krajských nemocnic nejlépe odpovídá potřebám kraje a krajského zdravotnictví,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jiří Martinek. Podle něj je velkou Grocholovou předností nejen ekonomické vzdělání, ale také umění práce s lidmi.

Královéhradecké nemocnice budou mít jednotný informační systém Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje bude mít systém, který propojí krajské nemocnice a umožní jim vzájemné sdílení dat. Kraj chce na tuto investici získat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. Náklady jsou odhadovány na 100 milionů korun. Žádost o dotaci už schválila krajská rada. „Moderní nemocniční informační systém je potřebný, aby naše krajské nemocnice zlepšily a ještě více zefektivnily svoje fungování. Připravujeme se na něj už delší dobu, pořízení je velmi nákladné a v tomto programovacím období se naskytla možnost žádat na tento typ projektu o evropskou dotaci, čehož chceme využít,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. V současné době jsou v jednotlivých nemocnicích vzájemně nekompatibilní informační systémy. Kraj se bude na investici podílet 10 % z ceny.

Frýdecko-místecká nemocnice má nové zabezpečení pro sestry Nemocnice ve Frýdku-Místku od července chrání sestry na nočních službách pomocí bezpečnostních tlačítek. Bezdrátovým tlačítkem, které má personál zavěšený na stejnokroji, může sestra v nouzové situaci přivolat pomoc. Tísňový systém „Sestra v nouzi“ je nainstalován na všech lůžkových odděleních hlavního bloku i vedlejších budov. Systém bezdrátově přenáší signál, který putuje do přijímače na každém oddělení. Ústředna pak pošle zprávu na mobilní telefon bezpečnostní agentury. Na noční službě disponuje tímto tlačítkem 38 zdravotníků. Stejný systém funguje i v Nemocnici Třinec, která jej začala používat v prosinci loňského roku.

Pardubický kraj chystá miliardové investice do centrálních příjmů Pardubický kraj připravuje výstavbu centrálních příjmů ve svých dvou největších nemocnicích v Pardubicích a v Ústí nad Orlicí. Krajští radní schválili zadání výběrového řízení na zpracování projektové dokumentace na stavbu v Orlickoústecké nemocnici, u krajské nemocnice v Pardubicích bude nejdříve zpracována finální studie a na podzim bude následovat tendr na projektanta, uvedl náměstek hejtmana Roman Línek. Náklady na oba příjmy se odhadují na 1,5 miliardy korun. „Výstavbu bychom zřejmě financovali z úvěru a zčásti z vlastních zdrojů. Evropské fondy na tento účel zatím není možné využít, ale i to se může změnit,“ uvedl Roman Línek. V Pardubicích bude nová budova centrálního příjmu bezbariérově propojena s objekty současné chirurgie a radiodiagnostiky. Bude mít 12 operačních sálů, heliport, oddělení ARO a JIP pro chirurgické obory, neurochirurgii a ortopedii. „V Ústí nad Orlicí vznikne nový čtyřpodlažní objekt v severovýchodní části areálu s přímou návazností na stávající provozy operačních sálů. Kromě centrálního příjmu bude zahrnovat i oddělení ARO a JIP a lůžka. Heliport na střeše budovy by měl být výtahem napojen na příjem pacientů v nejvážnějším stavu,“ uvádí kraj na svých webových stránkách.

Ohodnoťte tento článek!