Krátce ze světa

Německý deník Die Welt uveřejnil údaje vyplývající z průzkumu Eurostatu, podle nichž jsou obyvatelé bývalého východního Německa stále ve srovnání s občany západních spolkových zemí náchylnější k srdečním a onkologickým onemocněním. Spolkové země někdejší NDR také vykazují výrazně vyšší míru úmrtnosti než západní regiony. Nejhorší situace panuje v SaskuAnhaltsku, kde dochází k 1310 úmrtím na 100 tisíc obyvatel. Mezi 5 státy s nejvyšší mírou úmrtnosti je také Sasko, Durynsko a MeklenburskoPřední Pomořansko. Jedinou západní spolkovou zemí v první pětici je Sársko. Za vyšší úmrtností obyvatel bývalé NDR stojí právě hojnější výskyt rakoviny a srdečního selhání. Jeho příčinou je pak kromě horšího životního prostředí i skutečnost, že populace východních zemí je starší – po sjednocení Německa totiž řada mladých odešla na Západ.

• Humanitární organizace Lékaři bez hranic (Médecins Sans Frontieres, MSF) oznámila, že na severu Sýrie došlo k únosu 5 jejích spolupracovníků. Za činem stojí radikální islamisté z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), která je napojená na teroristickou síť Al-Káida. Unesení spolupracovníci pocházejí z Peru, Dánska, Belgie, Švédska a Švýcarska. MSF pomáhá v Sýrii obyvatelům v oblastech ovládaných opozicí (Damašek nepovolil organizaci v Sýrii pracovat), její lékaři působí v 6 nemocnicích a na 4 klinikách. Operuje také z okolních zemí a pomáhá jejich prostřednictvím více než 20 nemocnicím a 50 klinikám v Sýrii. Poskytuje jim především zdravotnický materiál a léky.

• Britský Institut zámořského rozvoje (ODI) uveřejnil zprávu, podle níž dosáhl počet obézních obyvatel rozvojových zemí téměř miliardy. V rámci celosvětové populace trpí nadváhou každý třetí člověk. Zatímco v roce 1990 se ve světě s obezitou potýkalo 23 % lidí, v současnosti je to 34 %. Za stejné období stoupl počet obézních v rozvojových zemích téměř 4násobně. Vůbec nejvyšší nárůst podílu obézních lidí v populaci byl zaznamenán v zemích jihovýchodní Asie, kde se ze 7 % zvýšil na 22.

• Další krok v boji proti kouření oznámila Čína, jež má nejvíce kuřáků na světě, když zakázala svým oficiálním představitelům a činitelům kouření na veřejnosti. Podle dostupných informací vládní úředníci napříště nebudou smět kouřit ve školách, nemocnicích, na sportovištích, v prostředcích hromadné dopravy a také na všech místech, kde je kouření zakázáno. Nebudou mít dovoleno kouřit či nabízet cigarety druhým při výkonu oficiálních povinností. Zakázáno je také nakupovat cigarety z veřejných fondů. V úřadech komunistické strany či vlády nebudou smět být prodávány tabákové výrobky ani vystaveny reklamy na ně. Čína zatím nemá plošný zákaz týkající se kouření v uzavřených veřejných prostorách, v minulých letech přijala určitá dílčí opatření. Někteří pozorovatelé spekulují, že za neochotou k razantnějším zásahům stojí nezanedbatelné příjmy plynoucí do státní pokladny prostřednictvím státního tabákového monopolu.

• Nejméně 7 dětí zemřelo v čínské jižní provincii Kuang-tung poté, co byly očkovány pravděpodobně závadnou vakcínou proti hepatitidě typu B. Tamní úřady zahájily rozsáhlé vyšetřování společnosti, jež očkovací látku vyrábí, a okamžitě zakázaly vakcínu používat.

Ohodnoťte tento článek!