Krátce ze světa

Maďarské epidemiologické centrum vyhlásilo 12. února celostátní epidemii chřipky, když počet případů v týdenním srovnání narostl o 20 % a lékaře kvůli onemocnění vyhledalo v období od 3. do 9. února více než 17 tisíc pacientů. Nejhorší situace byla zaznamenána v hlavním městě Budapešti a župách Pest a Györ-Moson-Sopron. Více než čtvrtinu nakažených tvoří děti, nejpočetnější skupinou jsou pacienti ve věku 15-34 let.

Čínští vědci vyzvali v časopisu Lancet k ostražitosti před novým kmenem viru tzv. ptačí chřipky s označením H10N8, jemuž v prosinci podlehla starší žena a v lednu se jím nakazil nejméně jeden pacient, a nabádají k jeho výzkumu. Virus má podle epidemiologů schopnost nakazit tkáň hluboko v plicích a může mít vlastnosti umožňující jeho snadné šíření mezi lidmi. „Pandemický potenciál tohoto nového viru bychom neměli podceňovat,“ píše se v prohlášení Čínského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí.

► Během prvních 6 týdnů tohoto roku se počet obětí horečky dengue v Malajsii vyšplhal na 22, což je ve srovnání se stejným obdobím roku 2013 téměř trojnásobný nárůst (tehdy úřady evidovaly 8 obětí). Masivně stoupl také počet pacientů -zdravotnická zařízení již ohlásila necelých 12 tisíc nemocných, tedy 4x více než loni.

Lékaři se obávají, že pokud bude trend v nárůstu počtu případů i nadále pokračovat, mohl by letošní rok překonat v počtu obětí rekordní rok 2010, kdy horečce dengue podlehlo 134 lidí.

► K únosu skupiny pracovníků Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) na severu Mali se přihlásili radikální islamisté z Hnutí pro jedinečnost a džihád v západní Africe (MUJAO), skupiny napojené na teroristickou síť Al-Káida.

„S boží pomoci jsme zajali terénní vůz nepřátel islámu s jejich komplici,“ uvedl jeden z radikálů v telefonickém rozhovoru a dodal, že zajatci z MVČK „jsou naživu a v dobrém zdravotním stavu“. Zástupci Červeného kříže jsou podle jeho mluvčího v kontaktu s úřady i různými ozbrojenými skupinami v Mali, jednání však zatím k výsledkům nevedlo.

Íránský prezident Hasan Rúhání věnoval židovské nemocnici v Teheránu v přepočtu více než 8 milionů korun. Jeho poradce Hosejn Ferejdún uvedl, že dar souvisí s 35. výročím islámské revoluce a že si prezident Rúhání přál nemocnici obdarovat jako výraz svého nesouhlasu s jakoukoli náboženskou diskriminací. Hasan Rúhání sice tak jako jeho předchůdci neuznává stát Izrael, upustil však od ostré protiizraelské rétoriky, kterou se prezentovali dřívější představitelé státu.

Britský parlament schválil návrh dodatku zákona o dětech a rodině, podle něhož bude v Anglii trestné, pokud si kuřák zapálí v autě, v němž cestuje i dítě. Návrh labouristické opozice získal u zákonodárců přesvědčivou podporu (376 ku 107 hlasům), proti byli pouze někteří konzervativní poslanci, kteří poukazovali na zbytečnost opatření a jeho složité prosazování v praxi.

K podobnému zákazu se podle agentury Reuters v průběhu roku připojí pravděpodobně i Wales a Skotsko. Zákaz kouření v autě, kde cestují děti, již platí (na celostátní nebo regionální úrovni) například ve Spojených státech amerických, v Kanadě, Austrálii, Jihoafrické republice či na Kypru.

Makedonský parlament uzákonil chemickou kastraci u mužů usvědčených z opakovaného zneužívání dětí. Zákrok u nich má být proveden po jejich propuštění z vězení. Tamní organizace na ochranu práv dětí však vyslovila s opatřením nespokojenost – podle jejích zástupců by měli chemickou kastraci podstoupit všichni muži, kteří dítě zneužijí, aby bylo možné zabránit recidivě. Nový zákon také nabízí možnost snížení trestu odnětí svobody těm, kteří kastraci zvolí dobrovolně.

► Kuriózní případ uveřejnil časopis Lancet. Němečtí lékaři stanovili těžce nemocnému pacientovi diagnózu díky americkému seriálu „Dr. House“. 55letý muž trpěl řadou příznaků, zahrnujících mimo jiné horečku, slepotu, hluchotu a zvětšené lymfatické uzliny, a lékaři si s jeho stavem nevěděli rady několik měsíců. Nakonec diagnózu stanovil dr. Jürgen Schäfer ze Střediska pro nediagnostikované choroby v německém Marburgu, velký fanoušek zmíněného seriálu. Pacientovy symptomy se shodovaly s příznaky jedné z postav seriálu, nemocného s otravou kobaltem z vadné kloubní náhrady. Němcovy potíže skutečně začaly poté, co mu lékaři vyměnili zlomenou keramickou náhradu kyčelního kloubu za kovovou. Kvůli malým keramickým úlomkům, jež mu zůstaly v těle a odíraly novou náhradu, se do pacientova těla uvolňoval kobalt a chrom. Mužův stav se významně zlepšil po další výměně kyčelního kloubu. „Nejspíš bychom na to přišli i bez doktora House,“ citují dr. Schäfera agentury. „Stačí také zadat jeho symptomy do Googlu a vypadne diagnóza,“ dodal.

Ohodnoťte tento článek!