Krátce ze světa

• Kanadský nejvyšší soud povolil lékařskou pomoc při eutanazii u dospělých lidí, kteří jasně projevili zájem dobrovolně ukončit svůj život kvůli nevyléčitelné nemoci způsobující trvalou a nesnesitelnou bolest. Soud rozhodl, že zákaz lékařské asistence při eutanazii v trestním řádu porušuje kanadskou listinu práv a svobod. Nicméně pozastavil výkon svého rozhodnutí na dobu jednoho roku, aby kanadští zákonodárci zrevidovali příslušný zákon.
• Slovenská policie obvinila z korupce známého kardiochirurga Viliama Fischera, který v roce 1998 uskutečnil první úspěšnou transplantaci srdce na Slovensku. Šestasedmdesátiletý lékař vzal podle médií úplatek 3000 eur za to, že upřednostní operaci srdce jedné pacientky. Na policii se obrátili příbuzní zmiňované pacientky, která po operaci zemřela. Ti jsou nyní kvůli podezření z korupce rovněž obvinění. Lékař vinu odmítá, v případě prokázání viny hrozí lékaři až osmileté vězení.
• Z částky téměř 2,9 miliardy dolarů, která byla přislíbena na pomoc zemím postiženým epidemií Eboly, ve skutečnosti dorazilo do konce roku 2014 do západní Afriky jen asi 40 procent. Vyplývá to ze studie Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí Organizace spojených národů (OCHA). „Zdržení v poskytnutí finanční pomoci mohlo výrazně přispět k dalšímu šíření viru, a tím ještě zvýšit nutnou finanční pomoc,“ uvedla odbornice na zdravotnickou politiku z univerzity v New Yorku Karen Grepinová. Mezinárodní pomoc poskytnutá Libérii, Sierra Leone a Guineji do konce loňského roku dosáhla 1,09 miliardy dolarů.
• V Libérii začalo testování dvou experimentálních vakcín proti Ebole. V první fázi by mělo být pokusně očkováno asi 600 dobrovolníků, nakonec by jich ale mohlo být až 27 tisíc. Místní úřady však čeká během očkování nelehký úkol. Mezi obyvateli totiž stále panují obavy, že by se při testovaní mohli Ebolou nakazit. • Chilská prezidentka Michelle Bacheletová odeslala do parlamentu návrh na zmírnění dosud platného úplného zákazu interrupcí. Potraty by v této konzervativní katolické zemi byly legální v případě poškození plodu, ohrožení matčina života nebo otěhotnění po sexuálním útoku. Chile je jednou z mála zemí světa, kde zákon nepřipouští pro interrupci žádný důvod.
• Američtí vědci chtějí vytvořit databázi vzorků DNA získaných od milionu lidí, od jejichž analýzy si slibují lepší pochopení vzniku lidských nemocí a úspěšnější vývoj geneticky cílených léků. Genetické vzorky budou vědci získávat od dobrovolníků. Databáze by měla obsahovat vzorky ze všech vrstev americké populace. Krátkodobým cílem je podle Francise Collinse z Národního ústavu zdraví (NIH) úspěšnější léčba rakoviny. Dlouhodobým pak nalezení metod pro individuální přístup k léčbě pacientů s řadou dalších chorob.
• Organizace Lékaři bez hranic (MSF) se stáhla z některých konfliktních částí Súdánu. Důvodem je neochota místních úřadů ke spolupráci, kvůli níž je poskytování zdravotní péče potřebným téměř nemožné. „Súdánská vláda svolává schůzky, aby bránila mezinárodní pomoci, ne aby ji usnadnila,“ uvedl operační ředitel MSF Bart Jassens. Súdán tato obvinění popřel. Lékaři bez hranic zůstanou v Severním a Západním Dárfúru. • Egyptský odvolací soud poslal na dva roky a tři měsíce do vězení lékaře za provedení ženské obřízky, která stála život třináctileté dívky. V Egyptě je tento zákrok od roku 2008 nelegální, avšak stále se hojně provádí. Podle jedné studie citované listem Al-Ahrám se zákroku podrobuje 91 % Egypťanek ve věku od 15 do 49 let, přičemž ve venkovských oblastech je tento podíl ještě vyšší. • Americký prezident Barack Obama potvrdil, že odvolá téměř všechny americké vojáky, kteří byli vysláni do západní Afriky do boje s epidemií Eboly. Bílý dům hodlá do 30. dubna stáhnout 1200 z celkových 1300 amerických vojáků, kteří v Libérii a Senegalu dosud pomáhali v boji s Ebolou. Původně bylo v západní Africe 2800 příslušníků americké armády, většina z nich se už ale vrátila zpět do vlasti. Barack Obama domu ohlásil novou fázi pomoci zemím postiženým epidemií, jejichž cílem je nyní krvácivou horečku zcela vymýtit. • Tisíce falešných jmen údajně odhalila sierraleonská vláda na seznamu lidí, kterým vyplácela mzdy za pomoc v boji s epidemií Eboly. Problém s mrtvými dušemi a všudypřítomná korupce podle agentury Reuters výrazně snížily efektivitu opatření proti šíření nemoci, kterou se jen v Sieře Leone nakazilo více než 10 tisíc lidí. Vláda už prověřila více než 95 % jmen na výplatních listinách. Kolik mrtvých duší však vyřadila, odmítla sdělit. Loni ale jeden z vládních úředníků odhadl jejich počet na 6 tisíc.

Ohodnoťte tento článek!