Krátce ze světa

Australská vláda zastaví vyplácení státní sociální podpory těm rodičům, kteří své děti odmítnou nechat očkovat. Rodiny by v důsledku tohoto opatření mohly přijít o více než 11 tisíc australských dolarů (asi 216 tisíc korun) ročně. Dosud rodiny s neočkovanými dětmi mohly dostávat rodičovské a další příspěvky, pokud měly k odmítání vakcín filosofické či náboženské důvody. Premiér Tony Abbott ale prohlásil, že tato pravidla budou brzy podstatně zpřísněna. Podle něj zůstane jen malý počet náboženských či zdravotních výjimek z nových nařízení, která podporuje i labouristická opozice a která mají vejít v platnost počátkem příštího roku. „Je to velmi důležité opatření, které v maximální míře ochrání naše děti a naše rodiny,“ citovala předsedu australské vlády televize ABC. Premiér uvedl, že vláda má „velké obavy“ z rizika, jež pro zbytek populace představují rodiny, které se rozhodnou své děti neočkovat.
Epidemie Eboly v západní Africe představuje i nadále hrozbu pro ostatní země, nicméně riziko rozšíření nemoci po světě se snižuje. Ve svém nejnovějším prohlášení to uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO). V prvním dubnovém týdnu bylo zaznamenáno pouze 30 nových případů nákazy, což je nejméně za poslední rok. Když byla epidemie na svém vrcholu, přibývalo týdně i několik stovek nakažených. Podle posledních údajů si epidemie Eboly, která vypukla v prosinci 2013 v Guineji, vyžádala celkem více než 10 tisíc obětí. „Stále ještě nemáme epidemii pod kontrolou,“ varoval Brice de le Vingne z organizace Lékaři bez hranice (MSF). I podle dalších expertů je ještě příliš brzy na to, aby byla epidemie prohlášena za skončenou. Nedávný pokles počtu nově nakažených totiž může být zavádějící a vše se ještě může otočit.
Podporování anorexie se ve Francii může stát trestným činem postižitelným až ročním vězením a pokutou 10 tisíc eur. Podle agentury AFP příslušné ustanovení tamní poslanci schválili v rámci projednávání návrhu nového zdravotního zákona. Cílem je postihovat nabádání, zejména na internetu, k nadměrné štíhlosti prostřednictvím dlouhodobých dietních omezení, jež podle definice nové právní normy vystavují člověka nebezpečí úmrtí nebo přímo ohrožují jeho zdraví.
Podle AFP ve Francii trpí anorexií 30 až 40 tisíc lidí, 90 procent z nich přitom tvoří ženy. Předkladatelé návrh odůvodnili tím, že „je nezbytný vzhledem k tomu, že stávající ustanovení trestního zákona neumožňují postihovat působení některých internetových stránek“. Zavedení nového opatření by ale podle nich nijak neomezovalo svobodu vyjadřování na světové počítačové síti. * Američtí vědci úspěšně vyzkoušeli experimentální vakcínu vyrobenou z kompletního viru Eboly u opic. Přípravek by prý měl lépe chránit před nákazou než jiné očkovací látky vyvinuté jen z části tohoto patogenu, informoval americký odborný časopis Science. „Tento typ vakcíny poskytuje vynikající ochranu a je také bezpečnější,“ řekl vedoucí studie, Američan japonského původu Yoshihiro Kawaoka, který je odborným patologem na veterinární škole Wisconsinského univerzitního systému a na Tokijské univerzitě.
Vědci při práci s Ebolou odstranili klíčový gen známý jako VP30, který viru umožňuje vyrábět protein nezbytný pro reprodukci v napadených buňkách. Virus Eboly má pouze osm genů a stejně jako většina virových činitelů závisí na molekulárním mechanismu jiných organismů, aby se mohl rozmnožovat a šířit infekci.
Investiční skupina Penta Investments posílí své aktivity ve slovenském zdravotnictví. Prostřednictvím firmy Svet zdravia uspěla v tendru Trnavského kraje na koupi dvou regionálních nemocnic v Galantě a v Dunajské Stredě. Za akcie zadlužených nemocnic nabídl Svet zdravia dohromady 2,1 milionu eur (57,5 milionu korun) a v průběhu pěti let se zavázal investovat do jejich modernizace 20,4 milionu eur (558 milionů Kč). Neúspěšný zájemce, firma Agel, navrhoval výrazně nižší kupní cenu a také nižší objem investic.
(Zdroj: ČTK)

Ohodnoťte tento článek!