Krátce ze světa

Americký právník Albert Watkins se snaží odhalit, zda dnes již neexistující porodnice v St. Louis v 50. a 60. letech minulého století nelegálně neodebírala děti chudým černošským ženám. Vyšetřování začalo poté, co byl zveřejněn případ Zelly Jacksonové Priceové, jež se letos v březnu po více než 50 letech setkala se svou dcerou Melanií, o které jí zdravotníci zmíněné porodnice řekli, že zemřela hned po narození. Albert Watkins tvrdí, že podobný příběh slyšel od více než 20 černošských žen, které v v té době porodily ve stejné nemocnici. Konkrétně, že jim sestry řekly, že dítě zemřelo, ale nebylo jim dovoleno vidět jeho tělo ani nedostaly úmrtní list. Podle právníka byly tehdy děti nejspíš adoptovány jinými černošskými rodinami. Úřady v St. Louis proto již vyzval, aby všechny podobné případy prověřily. Bývalí zaměstnanci jakákoli obvinění popírají.
Guvernér amerického státu Iowa Terry Branstad vyhlásil nouzový stav kvůli rychle se šířícímu viru H5N1 (tzv. ptačí chřipka). Na postižených farmách je soustředěno odhadem na 2,3 milionu kusů drůbeže, která bude muset být vybita. „Třebaže ptačí chřipka nepředstavuje významné riziko pro lidi, bereme tuto záležitost vážně a věříme, že vyhlášení nouzového stavu je tím nejlepším způsobem jak zpřístupnit všechny potřebné zdroje,“ napsal guvernér v prohlášení.
Výzkum vedený Davidem Richem z Rochesterské univerzity ukázal, že v období letních olympijských her (LOH) v roce 2008 v Pekingu, kdy byla přísněji kontrolována čistota ovzduší, přicházely v Pekingu na svět novorozenci s vyšší porodní hmotností než v letech, kdy bylo ovzduší v čínské metropoli více zamořené. Podle výsledků měly během LOH plody v osmém měsíci těhotenství v průměru o 23 gramů vyšší hmotnost než plody ve stejném stupni gravidity předchozí nebo následující rok. V ranějších měsících gravidity však nebyly významnější hmotnostní rozdíly zaznamenány.
Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že Severní a Jižní Amerika se staly prvními regiony, kde došlo k vymýcení zarděnek. Nynější případy onemocnění, které jsou na těchto územích zaznamenávány, sem byly zavlečeny z jiných částí světa. Zarděnky jsou po neštovicích a dětské obrně v pořadí třetí infekční chorobou, kterou se podařilo z Jižní a Severní Ameriky vytlačit. Ve Spojených státech amerických byly zarděnky prohlášeny za vymýcené již v roce 2004.
Evropský parlament požaduje, aby byly lahve s alkoholickými nápoji opatřeny informacemi o kalorické hodnotě, varováním pro těhotné a dalšími údaji. Vyplývá to z usnesení o strategii EU v boji proti zdravotním rizikům spojeným s alkoholem. Evropské státy by podle přijatého textu měly účinněji předcházet konzumaci alkoholu zvláště mládeží a dalšími rizikovými skupinami lidí. Europarlament proto vyzval členské země, aby zajistily protialkoholové reklamní kampaně zaměřené na mladé. Státy mají také zabránit tomu, aby mládež byla vystavena reklamě propagující alkohol. Poslanci chtějí více upozornit i na vztah mezi alkoholem a rizikem obezity. Parlament vyzval Evropskou komisi, aby nejpozději do roku 2016 přišla s návrhem normy, jež by zavedla povinné zveřejňování kalorické hodnoty nápojů. Navržené změny mají být podle europoslanců součástí širší strategie týkající se alkoholu, kterou by Evropská komise měla přijmout pro období let 2016 až 2022.
Již letos v říjnu by se mohlo začít s očkováním proti malárii díky přípravku RTS,S společnosti GlaxoSmithKline, u nějž bylo prokázáno, že u dětí ve věku od 5 do 17 měsíců snižuje pravděpodobnost nákazy malárií asi o polovinu. U dětí mezi 6 a 12 týdny jsou však výsledky horší, riziko se podáním látky sníží jen o 27 %. V těle látka po podání působí asi ještě čtyři roky, i když postupem času ztrácí na účinnosti. I přes určité zklamání nad výsledky považují vědci aplikaci RTS,S za velmi přínosnou, neboť by mohla zabránit až několika milionům případů nákazy ročně. V roce 2013 se podle odhadů malárií infikovalo celkem 198 milionů lidí, ročně nemoci podlehne více než 600 tisíc pacientů.
Na doživotí poslal guinejský soud do vězení 11 lidí za zabití 8 členů týmu, který pomáhal bojovat proti šíření epidemie Eboly. Vražda odborníků, kteří prováděli osvětu o nemoci v odlehlé vesnici Womey nedaleko jihoguinejského města Nzérékoré, vy volala loni v září mezinárodní pobouření. Kromě zdravotníků pachatelé zabili také místního úředníka, kněze a tři novináře, kteří je doprovázeli. Státní zástupce pro obžalované původně požadoval trest smrti.
Paraguayská vláda odmítla vydat povolení k interrupci 10leté dívce, která otěhotněla po znásilnění nevlastním otcem. Toho již zatkla policie, vinu muž odmítá. Dívka je v 5. měsíci těhotenství, její stav odhalili lékaři až koncem dubna. Navzdory varování některých odborníků a humanitárních organizací, že pro děvče představuje gravidita ohrožení života, vláda přerušení těhotenství zamítla. O dívku se nyní stará speciální oddělení pro těhotné dospívající v nemocnici Červeného kříže. Porod bude proveden císařským řezem, aby se předešlo komplikacím. Podle údajů Dětského fondu OSN UNICEF v Paraguaji každý den porodí dvě dívky ve věku mezi 10 a 14 lety. Většina z nich otěhotní po znásilnění.
Slavný slovenský kardiochirurg, který jako první v zemi provedl transplantaci srdce, a neúspěšný kandidát na prezidenta Viliam Fischer odešel od soudu s dvouletým podmíněným trestem s odkladem na 4 roky, 3letým zákazem vykonávání profese lékaře a pokutou ve výši 15 tisíc eur za to, že vzal úplatek 3 tisíce eur za operaci pacientky. Původně mu hrozilo až 8 let vězení, nižší trest mu však byl udělen s ohledem na doznání, které učinil (ačkoli původně vinu popíral). Trest odnětí svobody nyní hrozí i příbuzným pacientky, jež po zákroku zemřela, kteří úplatek poskytli a na policii se obrátili poté, co se jej neúspěšně snažili získat zpět.
Světová zdravotnická organizace (WHO) přiznala, že během epidemie viru Ebola v západní Africe, jež vypukla před rokem, několikrát pochybila. V dokumentu, za nímž stojí prezidentka WHO Margaret Chanová a další vedoucí pracovníci, připustila například nedostatečně rychlou reakci na šíření Eboly nebo chyby v komunikaci a koordinaci. „Dostali jsme lekci pokory. Zjistili jsme, že i staré nemoci mohou v novém kontextu překvapit. Vzali jsme si k srdci kritiku, která nám mimo jiné vyčítala pomalou a nedostatečnou prvotní reakci či že jsme svět dost důrazně nevarovali,“ stojí v prohlášení. Právě dlouhé otálení mezinárodního poplachu kvůli Ebole vyčítali odborníci organizaci asi nejčastěji a někteří za ním vidí důvod, proč se nemoc tak rozšířila.

(Zdroj: ČTK)

Ohodnoťte tento článek!