Krátce ze světa

• Tisíce mladých lékařů v anglických nemocnicích zopakovaly jednodenní stávku (první stávka proběhla v polovině ledna). Lékaři bez atestace tímto způsobem protestovali proti novým pracovním smlouvám, které podle nich znamenají snížení platu, zhoršení pracovních podmínek a ohrožení pacientů. V důsledku protestu musely nemocnice zrušit na 3 tisíce plánovaných operací a vyšetření. Mladí lékaři, kterých v anglických nemocnicích působí více než 50 tisíc, tvoří asi třetinu lékařského sboru tamních nemocnic.
• Itálie zpřísnila protikuřácká opatření – pod hrozbou vysokých pokut je v zemi nově trestáno požívání tabákových výrobků v automobilech, v nichž cestují děti či těhotné ženy, a odhazování cigaretových „špačků“ na ulici.
• Polský parlament bude posuzovat návrh zákona, který by povolil používání marihuany pro zdravotní účely. Návrh podle průzkumů podporuje většina obyvatel země. Předloha nicméně nepočítá s legalizací rekreačního kouření. Veřejná debata o legalizaci konopí pro léčebné účely se v Polsku rozhořela i v souvislosti s případem lékaře, který dostal výpověď poté, co v jedné z dětských nemocnic podával malým epileptikům experimentálně marihuanu. • Ruské úřady oznámily, že počet lidí nakažených virem HIV dosáhl oficiálně jednoho milionu. Odborníci ale odhadují, že skutečný počet může být i o půl milionu lidí vyšší. První případ HIV byl v Rusku zaznamenán v roce 1987. Od té doby nemoci podlehlo okolo 205 tisíc Rusů. Předloni dosáhl počet mrtvých 24 416, což představuje o 9 % více než v předchozím roce. Rusko zůstává jednou z mála zemí, kde je epidemie HIV/ AIDS stále na vzestupu. Za loňský rok přibylo více než 93 tisíc nových případů, což je nejvíce za celou dobu. Ještě v roce 2010 bylo HIV-pozitivních půl milionu. Každý měsíc se podle úředních údajů objeví v Rusku 8000 nových případů. Rusko letos podle ministryně zdravotnictví zdvojnásobí výdaje na boj proti HIV/ AIDS, ale mnozí lékaři se obávají, že to nebude stačit.
• Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že očekává velké klinické testy vakcíny proti viru Zika nejdříve za 18 měsíců. Nadějně se podle WHO zatím jeví dva preparáty – jeden je z USA a druhý z Indie. Rychleji, a to v řádu týdnů, mají být k dispozici testy na diagnostikování virové nákazy. Do vývoje vakcíny proti viru se zapojilo 15 farmaceutických laboratoří. Organizace rovněž potvrdila, že spojitost mezi virem Zika a mikrocefalií se zdá být čím dál pravděpodobnější. Komáry přenášený virus se rozšířil především v zemích Latinské Ameriky, ojedinělé případy však již byly hlášeny v USA či v některých evropských zemích. U dospělé populace je průběh nákazy mírný, riziko kvůli možné spojitosti s mikrocefalií ale hrozí těhotným ženám. Hovoří se rovněž o spojitosti mezi virem a GuillainovýmBarrého syndromem.
Dosavadní výzkum rovněž ukazuje, že Zika se zřejmě může přenášet i pohlavním stykem, nejen prostřednictvím komárů Aedes aegypti. Virus byl rovněž lokalizován ve slinách. WHO na začátku února vyhlásila kvůli viru Zika celosvětový stav nouze. Celkem se Zika vyskytuje ve 34 zemích, z toho 26 amerických.
• Americký prezident Barack Obama oznámil, že pro příští rok vyhradí v rozpočtu 755 milionů dolarů pro onkologický výzkum. Peníze mají být určeny pro Národní ústav zdraví (NIH) a Úřad pro kontrolu léků a potravin (FDA). Prezident Obama rovněž ustavil speciální tým, jehož hlavním úkolem bude koordinovat boj s rakovinou a urychlit výzkum této choroby. Šéfem skupiny, na jejíž práci se má podílet rovněž americké ministerstvo obrany, se stal viceprezident Joe Biden. Svou iniciativu zesílit boj s rakovinou oznámil prezident už ve svém lednovém poselství o stavu Unie. Pro letošní rok bylo z rozpočtu pro potřeby boje s onkologickými chorobami uvolněno 195 milionů dolarů.
• Počet dětí mladších 5 let, které trpí obezitou či nadváhou, se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nebezpečně zvyšuje. S kilogramy navíc jich bojuje už 41 milionů, což je 6,1 % dětí v dané věkové skupině. V roce 1990 bylo malých dětí s nadváhou 31 milionů, tedy 4,8 %. Podíl dětí s nadváhou roste nejvíce v zemích, které patří mezi ty chudší. Ještě v roce 1990 v nich žilo 7,5 milionu dětí s kily navíc, v roce 2014 jich bylo 15,5 milionu, tedy více než dvakrát tolik. Celá polovina celosvětového počtu dětí s nadváhou žije v Asii, čtvrtina pak v Africe.
• Každý rok předčasně umírá ve světě v důsledku znečištěného ovzduší více než 5,5 milionu lidí, nejvíce v Číně (1,6 milionu úmrtí ročně) a Indii (1,3 milionu úmrtí). Hlavními „viníky“ tohoto stavu jsou podle Světové zdravotnické organizace (WHO) emise malých částic vypouštěných z elektráren, továren, automobilů a při spalování uhlí a dřeva. Zatímco rozvinuté země učinily za poslední desítky let velký pokrok v boji se znečištěným ovzduším, počet obyvatel, kteří zemřou kvůli špatné kvalitě vzduchu v rozvojových zemích, neustále stoupá. Podle studie způsobuje špatná kvalita ovzduší více úmrtí než jiné rizikové faktory, jako jsou například podvýživa, obezita, konzumace alkoholu, užívání drog či nechráněný sex.
• Američtí vědci z Purdueovy univerzity rozluštili genetický kód klíštěte obecného. Jejich studie, uveřejněná v časopise Nature Communications, identifikovala více než 24 tisíc genů. Rozluštění genetického kódu může podle expertů objevit způsoby jak proti klíšťatům bojovat pomocí repelentů, insekticidů či dalších prostředků. Vědci například poznali způsob, jak klíšťata zpracovávají velké objemy krve odčerpané z těla oběti a jak vyměšují. Našli také hormon, který u samic reguluje vývoj vajíček. Pokud by se našel způsob jak tento vývoj blokovat, mohlo by to vést ke kontrole reprodukce klíšťat.
• Slovenští vědci objevili způsob, který zjednoduší a zrychlí výrobu látky na přípravu léků proti chřipce. Oznámila to Univerzita Komenského v Bratislavě. Na výsledek výzkumu chemiků z Přírodovědecké fakulty byla podána žádost o patentovou ochranu. Vědci vypracovali postup přípravy látky oseltamivir, jež zpomaluje šíření chřipkového viru v těle člověka. „V literatuře již byly známé postupy využívající asymetrickou katalýzu na syntézu oseltamiviru. Tyto postupy ale používají výchozí surovinu, která je nestabilní a je třeba ji připravovat náročnými chemickými syntézami nebo za použití velmi toxických chemikálií. Hlavní výhodou postupu slovenských vědců je použití jiné, snadněji dostupné a stabilnější výchozí suroviny,“ uvedla univerzita, podle které lze tímto způsobem získat oseltamivir ve 4 krocích ve vysoké čistotě. Nový postup by v budoucnu prý mohly využít farmaceutické firmy při výrobě generické formy oseltamiviru.

Ohodnoťte tento článek!