Krátce ze světa

Dětský fond OSN (UNICEF) varoval, že v Nigérii hrozí smrt hladem přibližně 49 tisícům dětem, které žijí v oblastech donedávna ovládaných islamistickým hnutím Boko Haram. Vážnou podvýživou trpí v nigerijském státě Borno na severovýchodě země až čtvrt milionu dětí. Nejohroženější z nich potřebují naléhavě lékařskou péči. UNICEF proto vyzval světové charity a dárce k rychlé reakci. Organizace podle svých slov zatím dostala necelou polovinu z původně požadovaných 55,5 milionu dolarů, přičemž nyní je potřeba ještě větší částky. Oblasti, kde se postižené děti nacházejí, byly nepřístupné do doby, než je mezinárodní síly na začátku letošního roku osvobodily od islamistického hnutí Boko Haram.

V Jižním Súdánu zemřelo 11 lidí na choleru a zemi může hrozit epidemie této choroby. Dětský fond OSN (UNICEF) uvedl, že zatím je registrováno 72 případů podezření na nákazu cholerou, z čehož 36 v hlavním městě Jubě. Jihosúdánské ministerstvo zdravotnictví zatím vypuknutí epidemie nevyhlásilo, protože vzorky ještě procházejí závěrečnými testy. Nicméně úřady již začaly realizovat nouzový plán pro případ, že se cholera potvrdí. Loni zemřelo v Jižním Súdánu na choleru 47 lidí a o rok dříve 167.

Ve Spojených státech amerických byl zaznamenán první případ přenosu viru Zika sexuálním stykem z ženy na muže. Dosud přitom zdravotníci věděli jen o případech, kdy nákazu na ženu přenesl její partner. Informovalo o tom Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Podle CDC se nákaza prokázala u muže, který v předchozím roce vůbec nepobýval mimo území USA. Virem ho nakazila mladá žena, s níž měl nechráněný pohlavní styk a která se vrátila ze země, kde se Zika běžně vyskytuje a kde virus přenášejí zejména komáři. V USA již bylo nahlášeno více než 1130 případů nákazy virem Zika, koncem června si virus vyžádal první oběť, na nákazu zemřel senior ze státu Utah. Většina nemocných se virem nakazila na cestách po zemích či regionech s výskytem infekce nebo pohlavním stykem s infikovanými osobami. Přenos komárem nebyl v USA dosud zaregistrován.

Ve Venezuele sílí protesty kvůli nedostatku léků a zdravotnického materiálu v tamních nemocnicích. Více než desítka lékařů státní nemocnice v Méridě drží hladovku, k níž některé z nich vyprovokovalo úmrtí pacientů právě kvůli chybějícím lékům. Stovky mediků se raději snaží odkládat zahájení kariéry a v Caracasu v dětské nemocnici vyvěšují plakáty s žádostí o pomoc. Na akutní nedostatek léků a zdravotnického materiálu upozorňují už řadu měsíců také nevládní organizace, které požadují, aby vláda umožnila humanitární pomoc ze zahraničí. Vláda ale popírá, že vůbec nějaká krize existuje. Minulý měsíc navíc nejvyšší soud vyhověl stížnosti prezidenta Nicoláse Madura a zrušil zákon o řešení humanitární krize, který předtím přijal parlament. Prezident Maduro, hrdý na výsledky venezuelského zdravotnictví z dob svého předchůdce Huga Cháveze, odmítá, že by země potřebovala humanitární pomoc. Stěžovatelé podle něj problémy přehánějí. Nicméně zástupy Venezuelanů denně přecházejí hranice s Kolumbií, kam chodí pro léky i za zdravotní péčí.

Ukrajinská policie zatkla náměstka ministra zdravotnictví Romana Vasylyšyna kvůli podezření z korupce spočívající ve vymáhání úplatků od lékařů. Podle prohlášení kyjevské prokuratury náměstek Vasylyšyn zavedl „systém vydírání lékařů“, kteří museli dávat úplatky, aby mohli vykonávat svou lékařskou praxi. Týkalo se to zejména chirurgů v Oleksandrovské nemocnici – náměstkovi ministra platili, aby směli operovat. Kyjevská prokuratura na svém facebookovém účtu uvedla, že Vasylyšyn byl zadržen při činu. Žádné podrobnosti o zásahu ale neuvedla. Při zadržení a domovních prohlídkách bylo u Romana Vasylyšyna zabaveno 50 tisíc dolarů a 320 tisíc hřiven.
(Zdroj: ČTK)

Ohodnoťte tento článek!