Krizový štáb chce nechat nákupy prošetřit

Na téma nákupů v některých nemocnicích a spekulací ohledně možného zneužívání prostředků veřejného zdravotního pojištění zareagoval Krizový štáb nemocnic, odborů a pacientů a požádal ministra zdravotnictví o prošetření nákupů v některých nemocnicích.

Podle mluvčích krizového štábu Václava Krásy (NRZP) a Petra Fialy (AČMN) zveřejněné informace v deníku Dnes o nákupech léků v některých nemocnicích poškozují i ostatní nemocnice.

„Jsme znepokojeni informacemi o neprůhledných nákupech léků některými nemocnicemi. Zveřejněná praxe některých největších a nejlépe financovaných nemocnic diskredituje snahu ostatních nemocnic řešit propad ve financování nemocniční péče vzniklý v posledních letech,“ říkají mluvčí.

Krizový štáb proto požádal ministra zdravotnictví o prošetření popisovaných skutečností, a pokud se domněnka o zneužívání zdrojů veřejného zdravotního pojištění potvrdí, tak i o předání konkrétních případů k šetření orgánům činným v trestním řízení.

Netransparentnost se nesmí vyplácet

„Plně chápeme, že ministr financí podmiňuje pomoc zdravotním pojišťovnám a jejich prostřednictvím nemocnicím průhledností toků prostředků veřejného zdravotního pojištění, a žádáme Vládu ČR o urychlené naplnění závazku ve vládě zúčastněných politických stran zajistit veřejný přístup ke všem smlouvám zdravotních pojišťoven, obsaženého v koaliční dohodě,“ uvedl krizový štáb ve svém prohlášení.

Podle názoru jeho představitelů by v budoucnu zákon měl zneplatnit jakoukoli smlouvu umožňující nakládání s veřejnými prostředky, která nebude stanoveným způsobem zveřejněna.

Ohodnoťte tento článek!