Kuřáctví a acne inversa

Hidradenitis suppurativa (HS), dermatology někdy označovaná i jako acne inversa, je bolestivé, chronické zánětlivé kožní onemocnění. Charakterizují jej recidivující zánětlivé abscesy a noduly v kůži, typicky v oblasti podpažních jamek a třísel, na hýždích a pod prsy. Jedním z predisponujících faktorů může být i nikotinismus.

Typické projevy HS jsou zejména v místech kožních záhybů, kde se vyskytují terminální vlasy a apokrinní žlázy. Okluze vlasových folikulů může být primární událostí, ale pro vznik nemoci se uplatňují i získané a genetické predispoziční faktory. Onemocnění výrazně častěji postihuje ženy. Nemoc zřídkakdy nastoupí před pubertou a u žen může přetrvávat až do menopauzy.
Kouření cigaret je jedním ze spouštěcích faktorů, ale zatím není jasné, jaký patogenetický mechanismus je zodpovědný za jeho účinek na projevy nemoci. Zdá se, že poruchu může způsobovat účinek nikotinu na exokrinní žlázy – stimuluje jejich sekreci, ale zároveň urychluje okluzi folikulárních vývodů. Významné zvýšení rizika vzniku poruchy představuje nadváha a obezita, určitou roli pro vznik i nepříznivý průběh mohou sehrávat agresivní antiperspiranty a vyholování.

Typické projevy HS

Léze začínají v axilárních, tříselných, perianálních a perigenitálních oblastech jako tuhé nebolestivé podkožní uzly. Nástup je náhlý s časnými příznaky sestávajícími ze svědění, zarudnutí a hyperhidrózy. Okluze vlasových folikulů vede ke vzniku uzlů nebo cyst, které jsou hluboké a zaoblené, bez centrální nekrózy, podobně jako u komedonů akné.
Při protržení cysty dojde k páchnoucí hnisavé sekreci. Během hojení se vedle původních lézí vytváří nové uzly. Některé léze se protrhnou spontánně a vedou ke tvorbě píštělí hluboko do kožní tkáně. Infekce lézí vedou ke vzniku hlubokých abscesů. Tento stav může dospět k chronickému zánětu a rozsáhlému zjizvení kůže. Sinusy se mohou šířit hluboko do tkání, zahrnujících svaly, fascie, a dokonce i střeva. Mezi hlavní komplikace HS patří vznik spinaliomu v chronicky postižené oblasti a také artritidy.
HS způsobuje vysoký stupeň morbidity a může v každodenním životě nemocnému působit více úzkosti než jiná těžká kožní onemocnění, jako je lupénka a chronické kopřivky.
Diagnóza je založena především na osobní a rodinné anamnéze a klinickém vyšetření. To nevyžaduje biopsii, zejména při dobře vyvinutých lézích. Není totiž jiná choroba, pro kterou jsou charakteristické opakující se abscesy a píštěle v oblasti apokrinních žláz.

Možnosti farmakoterapie

Farmakoterapeutický postup je závislý na stadiu onemocnění. V iniciálních fázích se uplatňuje lokální terapie antibiotiky, antiseptiky nebo dlouhodobé systémové podávání antibiotík. U pokročilejších forem se nasazují retinoidy, antiandrogeny, krátkodobě kortikoidy, ale ani jedna z těchto terapeutických alternativ nemá dostatečnou oporu v RCT (randomized control trial). Chirurgické odstranění celé postižené oblasti je kurativní, bez vlivu na dynamiku onemocnění.
Neúspěšná předcházející léčba HS vedla ke zkoumání imunologického pozadí choroby. K léčbě aktivních těžkých a středně těžkých forem Evropská léková agentura nově schválila přípravek, který je antagonistou tumor nekrotizujícího faktoru ?. Jde o první a jediný lék v EU k léčbě dospělých pacientů s tímto chronickým zánětlivým onemocněním, kteří předtím nedostatečně reagovali na konvenční systémovou léčbu.

Hidradenitis suppurativa v podpaží

Ohodnoťte tento článek!