Miniaturní kardiostimulátor k dispozici i českým pacientům

Nejmenší kardiostimulátor na světě Micra Transcatheter Pacing System (TPS) obdržel evropský certifikát CE (Conformité Européenne), a bude tak moci být implantován pacientům v Evropě.

S desetkrát menšími rozměry oproti tradičním kardiostimulátorům představuje tento přístroj nejmodernější stimulační technologii. Je totiž dostatečně malý na to, aby jej bylo možné umístit pomocí katétru přímo do srdce. Díky tomu je zákrok minimálně invazivní.

Nejmodernější technologie

Ve srovnání s běžnými kardiostimulátory nevyžaduje nový kardiostimulátor o velikosti větší vitaminové kapsle použití elektrod, ale připevní se k srdci pomocí malých zoubků. Impulzy pak předává srdci prostřednictvím elektrody umístěné na těle kardiostimulátoru. Při implantaci přístroje Micra TPS není nutné vytvářet podkožní chirurgickou kapsu. Tím jsou minimalizována rizika možných komplikací. Ani není vidět, že má pacient nějaké zařízení. Při své velikosti je přitom plně soběstačným kardiostimulátorem nabízejícím pacientům nejmodernější stimulační technologii. Kardiostimulátor připevněný přímo k srdeční stěně lze v případě potřeby snadno přemisťovat nebo jej zcela odstranit. Zařízení dokáže přizpůsobit svou aktivitu momentální tělesné zátěži pacienta. Rovněž je možné podstoupit s ním vyšetření magnetickou rezonancí, pacientovi tak nebrání v přístupu k nejmodernějším zobrazovacím metodám. Ačkoli má baterie umístěná uvnitř kardiostimulátoru miniaturní rozměry, odhaduje se její životnost na deset let. Vzhledem k tomu, že přístroj stimuluje jednu (pravou) srdeční komoru, je vhodný pro pacienty využívající jednodutinovou stimulaci.
Kardiostimulátor získal známku CE na základě výsledků prvních šedesáti pacientů v rámci čtvrtletního celosvětového klinického testování Medtronic Micra TPS Global Clinical Trial. Testování bude pokračovat vyhodnocením bezpečnosti a účinnosti technologie. K účasti na výzkumu je zapsáno 780 pacientů z přibližně 50 zdravotnických center ve 20 zemích, včetně české Nemocnice Na Homolce.

Ohodnoťte tento článek!