Ministr Němeček požaduje pro české zdravotnictví čtyři miliardy

Desetiprocentní zvýšení platů, které pro zdravotnictví slíbil 1. května premiér Bohuslav Sobotka, by se mělo podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka opakovat nejméně tři roky po sobě, což by si celkem vyžádalo čtyři miliardy korun.

Navýšení závisí především na rozhodnutí vlády, zda uvolní dostatek finančních prostředků na zvýšení platby za státního pojištěnce, a to zhruba o pět miliard korun. „Doufám, že 30. května vláda rozhodne o navýšení plateb za státní pojištěnce a vyšleme tak jasný a pozitivní signál zaměstnancům nemocnic, že to skutečně myslíme vážně. Věřím, že 30. květen bude dobré datum pro české zdravotnictví,“ uvedl po jednání o strategii zdravotnictví do roku 2017 s předsedkyní Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníkovou ministr Němeček.
Jak dále uvedl, nemocnice nemají další rezervy, personál je využíván na hraně únosnosti a ve vysilujícím a stresujícím prostředí, jakým je zdravotnictví, není takový stav dlouhodobě udržitelný. Proto nemocnice potřebují prostředky na nábor dalších zaměstnanců. Andrea Vrbovská z Asociace nemocnic ČR ministrova slova potvrdila: „Pokud by navýšení plateb za státní pojištěnce nedosahovalo zmíněné částky čtyř miliard korun, obávám se, že tarifní navýšení o 10 procent bychom zrealizovali, ale na úkor dalších motivačních složek platů a zaměstnanci by přestali být motivováni. Jednoznačně podporujeme plošné navýšení pro všechny poskytovatele zdravotních služeb.“

Polovina zdravotníků na odchodu

Předsedkyně Žitníková uvedla alarmující zjištění dotazníkového šetření mezi 2500 zaměstnanci nemocnic, kteří v 52 % plánují ze zdravotnictví ještě v průběhu letošního roku odejít. „Celých 70 procent odpovědělo, že jejich situace se oproti předchozímu roku ještě zhoršila. Například možnost pravidelně čerpat přestávky v práci, popřípadě jít na oběd má jen 26 procent a 38 procent občas, zbývající takovou možnost nemají vůbec. Důležité je tedy nejen zvýšit platy, ale i počty lidí a úroveň jejich pracovních podmínek,“ uzavřela Dagmar Žitníková.
Podle Němečkových slov slíbil ministr financí Andrej Babiš prozatím dvě miliardy korun, které ale desetiprocentní nárůst platů nezajistí. Suma čtyř miliard je podle Němečka minimální. „Bez nich bychom nemohli navýšit platy zdravotníkům od roku 2017 a pacientům bychom nemohli nadále poskytovat péči tak, jak jsou na ni zvyklí, což by pro nás jako lékaře bylo nepřijatelné,“ sdělil ministr.
Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel uvedl: „Jde tu především o lidské zdroje ve zdravotnictví. Nestačí navýšit platy zdravotníkům třikrát o 10 procent. Potřebujeme také navýšit stavy zaměstnanců ve zdravotnictví, protože ve stávajícím počtu prostě nemůžeme fungovat.“

Ohodnoťte tento článek!