Přejít na obsah

Svaz pacientů: Koupí VZP firmu IZIP a.s.?

zpět
13.8.2010
VZP
zvětšitVZP
Autor: VZP

VZP | Autor: VZP

 

Staré lidové přísloví praví, že „Není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu“. Šproch o úmyslu zakladatelů firmy IZIP a. s. prodat databázi citlivých údajů pacientů po jejím přiměřeném naplnění jinému subjektu, tak za 2 – 3 mld. Kč, jsem slyšel již v šerém dávnověku. To, co bylo dříve šprochem, se tedy může stát v blízké budoucnosti realitou.

Celý záměr na vytvoření internetové zdravotní knížky pacienta (IZIP) neboli centralizaci všech zdravotních záznamů pacientů na jednom místě, v tomto případě na jednom počítačovém serveru, vznikl někdy na počátku tohoto tisíciletí a začal se realizovat v době, kdy jeden z jeho zakladatelů a to MUDr. Cabrnoch, byl jako poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR zástupcem pojištěnců ve správní radě VZP. Asi nebylo těžké přesvědčit správní radu o báječných přínosech tohoto řešení a tak VZP, ředitelovaná tehdy Ing. Musílkovou, začala celý projekt a jeho provoz financovat. Říká se, že IZIP z peněz VZP dosud stál cca 600 mil. Kč, aniž by někdy někdo viděl vyčíslené přínosy. Jeho představitelé čas od času ohromují veřejnost počty pacientů, jejich zdravotních záznamů v systému a lékařů, kteří systém využívají a rovněž tím, kolik tento v Evropě ojedinělý projekt získal ocenění.

IZIP je založen na tržním předpokladu

Z pohledu obyčejné medicínské praxe je celý IZIP nesmysl. Pomineme-li nutné vybavení lékaře, tj. počítač, připojení na rychlý internet a lékařův elektronický podpis, má IZIP dvě základní chyby. Pokud nejsou zdravotní záznamy pacienta kompletní, a to vzhledem k počtu lékařů a možných záznamů nikdy nebudou, je IZIP nepoužitelný a pokud by záznamy kompletní byly, tak nemají lékaři čas dokumentaci neznámého pacienta z obrazovky počítače ani číst, některé její části rychle zastarávají a řada zdravotních problémů, které pacienta v průběhu života potkaly, spolu vůbec nesouvisí.

IZIP je založen na tržním předpokladu, hlásaném pravicovými ideology, že pacient chodí od lékaře k lékaři a hledá kvalitnější ošetření. To je však hrubý omyl. Má-li pacient akutní problém, potom po jeho vyřešení kterýmkoliv dostupným lékařem ad hoc se už k němu třeba nikdy nevrátí a pokud navštěvuje stejného lékaře, tak ten často nepotřebuje ani pacientovu papírovou dokumentaci, neboť zná jeho problémy již zpaměti. Systém centralizace zdravotních záznamů a vyšetření tak má smysl pouze lokálně, tzn. v nemocnicích, kde již v řadě z nich systém dostupnosti vlastních vyšetření pacientů funguje nebo u praktického lékaře předáváním výsledků vyšetření jiných lékařů elektronicky, obdobně jak tomu bylo a stále je celkem vyhovujícím způsobem v papírové podobě.

Nic jiného než business

Nechce se mi věřit, že by si tato fakta lékaři – otcové zakladatelé IZIP – již na začátku neuvědomovali a tak z toho jako hlavní motiv nevychází nic jiného než business. Koncepčně stejným nesmyslem je např. idea komplikované a jako IZIP obdobně nákladné celoplošné elektronické preskripce léků, která lékařům, pacientům, lékárnám ani pojišťovnám nic nového nepřináší. Pokud by totiž byl na prvním místě IZIP skutečně zájem o pacienta, lze celý problém řešit formou např. tzv. Odkazového registru, ve kterém budou uloženy pouze základní zdravotní informace pacientů (anamnéza, operace, závažné diagnózy apod.) a odkazy na zdravotnické subjekty, vč. mobilních spojení, ve kterých je nebo byl pacient v péči (praktický lékař, ambulantní specialista, nemocnice atd.) a ve kterých jsou v dokumentaci uloženy všechny podrobnosti. Část základních informací mají k dispozici již celá léta zdravotní pojišťovny.

Úspora je jen iluze

K dostupným informacím o prodeji firmy IZIP a.s. lze pouze uvést, že pokud by VZP systém opravdu koupila, tak za něj zaplatí skutečně dvakrát, jeho odhadovaná tržní cena ve výši až 5 mld. Kč je vyšší než roční provozní režie VZP, získat pro systém dobrovolně až 80% pojištěnců je iluze, stejně jako úspora cca 13 mld. Kč ročně. A navíc by VZP jednu ze svých stěžejních povinností a sice kontrolu nadbytečně poskytnuté zdravotní péče elegantně přenesla na lékaře a nemocnice, které by tak mohla činit odpovědnými za to, že si před požadavkem na konkrétní vyšetření pacienta neověřili, že toto vyšetření již bylo provedeno dříve.

Osobně se mě IZIP ani VZP nijak netýkají, neboť jsem pojištěncem jiné pojišťovny, přesto mohu jenom tiše doufat, že VZP koupi IZIP a.s. nezrealizuje, i když při současném personálním obsazení Poslanecké sněmovny, Výboru pro zdravotnictví PS a Správní rady VZP v pozadí s Bc. Šnajdrem, lze opravdu jenom doufat. Za této konstelace lze totiž tak do 2 let očekávat, že bude všem lékařům a pojištěncům zákonem nařízeno IZIP využívat. Pokud k tomu dojde, bude nutné se proti tomu všemi prostředky postavit, neboť pochybuji, že by většina pacientů souhlasila s tím, aby se jejich zdravotní dokumentace stala předmětem jakéhokoliv businessu. A o nic jiného tady zjevně nejde.


Autoři

Ing. Luděk Čermák, tiskový mluvčí Svazu pacientů ČR

Komentovat článek: Svaz pacientů: Koupí VZP firmu IZIP a.s.?

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Svaz pacientů: Koupí VZP firmu IZIP a.s.?

Komentáře

dalších 17 komentářů
Kocourek IZIP je užitečný  | 2. 11. 2010 09:06

Myslím, že mafie v podobě různých lékařů a jejich pomahačů, majících výše uvedené názory a ovládající české zdravotnictví, je natolik rozlezlá, že se skutečně užitečné věci jako IZIP nepodaří nikdy celoplošně zavést. Je to škoda, byla by to konečně metla na tunelovače veřejných financí, kteří opakovaně předepisují stejná vyšetření, opakovaně chtějí po pojišťovnách úhradu, člověk bez přísné kontroly ani neví, co vlastně od pojišťovny vyinkasovali atd. Kéž by se našel někdo rozumný, kdo konečně IZIP nařídí ze zákona...

Ludvík Krása Úspora? Znárodnění!  | 14. 08. 2010 10:21

IZIP naopak slouží k úsporám. Uspoří Cabrnochové, Rubáš, Tluchoř, Hellerová, a další ODS mafiáni z buňky Praha východ. A Šnajdr samozřejmě, dále Ouzký, z IZIPu pak Hornek, Mládek, zcela jistě zbyde na Horáka (ten to musí "koupit"). Všichni uvedení bohatě "uspoří". Neshazujte proto IZIP, je skutečně úsporný...

Ludvík Krása Už Vás bylo z Kolína dost  | 14. 08. 2010 10:17

Přesné. Velmi přesné, je vidět, že máte hodně dobré informace. Gratulace.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné