Morbidní obezita zabíjí

Nadváha a obezita jsou jednou z největších a trvale podceňovaných hrozeb současnosti. U nadměrné obezity, u níž diety a cvičení nestačí, se lékaři stále častěji uchylují ke gastrickým bypassům, které zachraňují životy milionům nadměrně obézních lidí.

Podle posledních údajů Světové zdravotnické organizace

(WHO) trpí nadváhou 1,6 miliardy dospělé populace, z toho 400 milionů lidí strádá těžší formou obezity. „Gastrický bypass je nejmodernější chirurgické řešení pro lidi s BMI nad 35, kteří trpí nadměrnou obezitou. Jde o neinvazivní operaci, jež pomůže pacientům trvale zhubnout a zároveň umožňuje rychlý návrat do normálního života. Operaci navíc hradí většina pojišťoven, pacienti tak na ní nemusí nic připlácet,“ vysvětluje primář Centra pro léčbu obezity Kliniky Iscare MUDr. Pavel Beňo.

Civilizační nemoc

Prognózy říkají, že za šest let by mohlo být na světě 2,3 miliardy dospělých s nadváhou a více než 700 milionů lidí trpících nadměrnou obezitou. Situace se dotýká i dětí – s nadváhou se ve světě potýká přinejmenším dvacet milionů dětí starších pěti let. Odborníci již vědí, že obezita není dána geneticky, ale že se jedná o civilizační onemocnění. Gastrický bypass se provádí u pacientů s druhým a třetím stupněm obezity, kteří trpí vysokým krevním tlakem, záněty žil, cukrovkou II. typu, degenerativním onemocněním kloubů a páteře, u žen pak neplodností, vysokou hladinou cholesterolu či dušností.

Váhový úbytek

Miniinvazivní operace patří mezi nejúčinnější metody chirurgické léčby obezity a s ní spojených metabolických poruch. Laparoskopicky prováděná

bariatrická operace kombinuje zmenšení objemu žaludku s mírným zmenšením plochy vstřebávání. Zákrok totiž rozdělí žaludek na horní menší část a dolní větší část, která zůstává vyřazena z pasáže i s částí tenkého střeva. „Váhový pokles je po gastrickém bypassu výrazný, pohybuje se výchozí hmotnosti od 40 až přes 80 kg, jeho stabilitu ovlivňuje i spolupráce pacienta s lékařem po operaci a dodržování režimových opatření, která musí nemocný dodržovat i po operaci. Největším nepřítelem jsou však cukry,“ doplňuje Pavel Beňo s tím, že pacienti po operacích mají na klinice možnost skupinové psychoterapie. Velká proměna vlastního těla, životního stylu a reakce okolí provázející zhubnutí po operaci pro obezitu může být pro mnohé pacienty také psychickou zátěží.

Výskyt obezity stoupá i v Čechách

Ani v ČR není situace optimistická, obezitou trpí každý pátý Čech. Alarmující je, že více než 300 tisíc z nich splňuje kritéria těžké obezity. Kromě metabolických chorob trpí obézní lidé častěji také gynekologickými problémy, žlučníkovými kameny, brániční kýlou a nádory dělohy, prsou, prostaty a tlustého střeva, syndromem spánkové apnoe či onemocněním pohybového aparátu (artróza kyčelních, kolenních a hlezenních kloubů, hrudní a bederní páteře).

Morbidní obezita zabíjí
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 1 hlas/ů