Může nemocnice odpojit od přístrojů těhotnou ženu?

Nemocnice Johna Petera Smithe v texaském městě Fort Worth čelí neobvyklé žalobě. Tu na ni podal Erick Munoz poté, co zařízení odmítlo odpojit od přístrojů, a uměle tedy udržuje při životě jeho manželku Marlise, protože je těhotná.

Erick Munoz našel svoji manželku doma v bezvědomí koncem listopadu. V té době byla Marlise ve 14. týdnu těhotenství. Žena sice byla ihned převezena do nemocnice, lékaři jí však už nedokázali pomoci, konstatovali mozkovou smrt a její tělo je při životě udržováno pouze přístroji. Podle rodiny ovšem Marlise, jež je stejně jako její manžel záchranářkou, takovou péči vždy odmítala.

Erick požadoval, aby nemocnice respektovala přání jeho ženy, odpojila ji od přístrojů a nechala zemřít. Zařízení však takový postup odmítlo s odkazem na texaskou legislativu, podle níž je nutné v léčbě těhotných žen vždy pokračovat. Právní zástupci Munozových však argumentují, že do této kategorie Marlise nespadá, neboť je z lékařského i právního hlediska mrtvá.

Nesnadné rozhodnutí

„Marlise Munozová je mrtvá, navíc jasně instruovala svého manžela i ostatní rodinné příslušníky, aby nikdy nebyla uměle udržována při životě. Neexistuje žádný důvod, aby nemocnice pokračovala v léčbě jejího mrtvého těla, a soud by měl proto nařídit ukončení této činnosti,“ píše se v žalobě proti zdravotnickému zařízení.

Mluvčí Nemocnice Johna Petera Smithe Jill Labbeová však potvrdila, že zdravotnické zařízení trvá na svém postupu. „Není to pro nás nijak složité rozhodování – postupujeme podle zákona,“ prohlásila v médiích. Část legislativy, na niž se nemocnice odvolává, stanoví, že „žádná osoba nesmí přerušit život udržující léčbu u těhotné ženy“.

Podle oslovených právníků se však na tuto situaci nevztahuje. „Pacientka není ani smrtelně, ani nevyléčitelně nemocná,“ říká právník a klinický ředitel oddělení pro etiku a paliativní péči organizace Baylor Health Care System Robert Fine. „Podle texaského práva je tato pacientka mrtvá,“ je přesvědčen.

Nejasnosti kolem plodu

„Myslím, že tento případ se stane jakýmsi precedentem, nevybavuji si alespoň v posledních letech žádný podobný,“ doplňuje prezidentka organizace Center for Women Policy Studies Leslie Wolfeová s tím, že podobnou legislativu jako Texas má i dalších 11 amerických států. Právní zástupci Ericka Munoze požádali soud o zrychlené řízení, které je podle nich nutné vyřešit v horizontu týdnů, nikoli měsíců.

Existují zdokumentované případy, kdy se podařilo u žen v obdobné situaci „odrodit“ zdravé dítě. V roce 2010 vyšel v časopise BMC Medical článek pojednávající o 19 případech žen s mozkovou smrtí, které byly těhotné a u nichž došlo k porodu. Ve 12 případech se narodilo živé dítě, autoři článku pak u poloviny z nich získali lékařské záznamy do 2 let života – všechny tyto děti se po narození vyvíjely normálně.

Rodina Marlise Munozové nemá žádné konkrétní informace o tom, zda je plod v Marlisině těle zdravý a vyvíjí se normálně – žena však byla poměrně dlouhou dobu bez kyslíku, než ji její manžel našel. Lékaři Ericku Munozovi pouze sdělili, že plod monitorují, muž má však o jeho zdravotním stavu pochybnosti.

Ohodnoťte tento článek!