MZ zakázalo reexport Actilyse

V polovině prosince loňského roku vstoupilo v platnost opatření omezující vývoz přípravku Actilyse (alteplasum) z České republiky.

Ministerstvo zdravotnictví (MZ) přistupuje k zákazu léčiv ojediněle, v loňském roce se tak stalo celkem dvakrát – prvním případem byl zákaz vývozu inzulinových per dovezených do ČR jako náhradní za vadnou šarži.

Altepláza (Actilyse) patří mezi trombolytika, používá se především v nemocnicích či iktových centrech. „V tomto případě se jedná o přípravek, který je život zachraňující a nenahraditelný. Pokud je zřejmé, že se jeho zásoby na území Česka tenčí, je zcela adekvátní zakázat jeho export mimo ČR,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Martin Holcát.

Prošetření zvýšené spotřeby

Ministr bude podle svých slov požadovat, aby Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zjistil skutečné důvody zvýšené spotřeby léku. „Měli bychom mít v první řadě jasno, zda docházelo k reexportu tohoto léku a případně jakými cestami,“ prohlásil Martin Holcát, který je dlouhodobě zastáncem legislativní možnosti zákazu reexportu za jasně definovaných podmínek. „Návrh takové legislativní úpravy rozhodně doporučím svému nástupci. Legislativnímu odboru ministerstva jsem již zadal zahájení věcné přípravy tak, aby opatření mohlo být zapracováno bez zbytečných prodlev,“ upřesnil. Zákaz vyvézt či distribuovat přípravek Actilyse mimo území České republiky platí do odvolání, nejpozději do 31. března 2014.

Ohodnoťte tento článek!