Na ministra zdravotnictví navržen Svatopluk Němeček

Svatopluk Němeček.

Nástupcem Martina Holcáta ve funkci ministra zdravotnictví je dosavadní ředitel Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) a stínový ministr zdravotnictví za ČSSD Svatopluk Němeček, na něhož čeká nelehký úkol – stabilizace krizové finanční situace nemocnic v době rušení regulačních poplatků.

Nejpravicovější socialista

Svatopluk Němeček v minulosti v některých zdravotněpolitických otázkách zastával z pohledu levicové politiky relativně smířlivé a ne zcela ortodoxní názory. Jako ředitel nemocnice projevil souhlas s některými poplatky ve zdravotnictví, protestní akci „Děkujeme, odcházíme“ vnímal jako nelegální stávku a jím vedená nemocnice byla tehdy jedinou z fakultních nemocnic, ve které se lékaři nepřipojili k hromadnému podávání výpovědí, a je tak některými komentátory označován za „nejpravicovějšího sociálního demokrata“.

„Sociální demokracie rozhodně není žádná sekta, která nepřipouští odlišné názory. Naopak je to velmi otevřená strana, kde mnozí členové mají na mnohé věci různé názory. Je také pravda, že i já jsem měl a mám na některé otázky odlišný názor, než je ten většinový. To k demokratickým stranám patří. A jsem určitě ovlivněn tím, že jsem člověk z praxe, manažer, a snažím se nalézat praktická řešení. Svoje názory bych proto neoznačil za smířlivé, ale spíše za realistické, praktické,“ řekl o sobě v červenci v rozhovoru pro náš list Svatopluk Němeček.

2 miliardy pro zdravotnictví

Svůj realistický postoj a smysl pro praktická řešení bude moci budoucí ministr prokázat v nejbližších měsících po nástupu do své funkce. Zdravotnictví se totiž stále potýká s krizí financování, která vedle všech ostatních segmentů nejvíce dopadá na nemocnice, jejichž situaci dále komplikuje i zrušení poplatku za hospitalizaci. To má mít za následek dvoumiliardový výpadek, který je však budoucí vláda připravena kompenzovat.

„Zrušení hospitalizačních poplatků je z mého pohledu velmi dobré, na druhé straně roční propad příjmu pro nemocnice bude činit dvě miliardy korun, a to za situace, kdy je jejich ekonomika napjatá. Voláme tedy po tom, aby i toto bylo zohledněno a aby stát v dohledné době zdravotnímu systému kompenzoval ztrátu plynoucí z rozhodnutí Ústavního soudu o zrušení poplatku za hospitalizaci,“ uvedl Svatopluk Němeček.

Podle pravděpodobného budoucího premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky by stát mohl do zdravotnictví dostat další peníze z rezerv státního rozpočtu, případně z dalšího zvyšování odvodů na státní pojištěnce či odkupu pohledávek zdravotních pojišťoven. V dlouhodobějším horizontu pak bude podle budoucího ministra třeba hledat další zdroje peněz, které by pokryly ztráty zdravotnických zařízení z rušení regulačních poplatků, z nichž má zůstat jen 90korunový poplatek za využití pohotovosti.
„Následně je třeba, aby bez otřesu pro ekonomiku poskytovatelů prošlo zrušení poplatků u lékaře a za recept, které se plánuje od ledna 2015. I zde je dohoda, že to bude kompenzovat zdravotní pojištění,“ prozradil novinářům kandidát na ministra zdravotnictví s tím, že další prostor pro úspory v systému veřejného zdravotního pojištění by mohl vzniknout po prosazení nižší DPH na léky.

Čistky se nechystají

K možnému slučování zdravotních pojišťoven Svatopluk Němeček uvedl, že má jít o „přirozený evoluční proces“, jako výhodné vidí spojení ZP ministerstva vnitra a vojenské, nebude však naléhat.

Čistky ve VZP dle svých slov nechystá. Chce se seznámit s výsledky ředitele Zdeňka Kabátka, a až pokud by odhalil závažné problémy, bude je řešit. „Musím říci, že z pohledu poskytovatele, jako ředitel nemocnice, mám pocit, že za poslední rok se atmosféra ve VZP směrem k poskytovatelům velmi zlepšila,“ řekl ke spekulacím o odvolání ředitele největší zdravotní pojišťovny.

Rovněž uvedl, že chce pod ministerstvo převést národní referenční centrum spravované zdravotními pojišťovnami, aby stát měl kontrolu nad budováním systému plateb nemocnicím za diagnózu (DRG). Rád by nastartoval systém využití informací o kvalitě onkologických, traumatologických a dalších center a ve spolupráci s pojišťovnami a odbornými společnostmi chce posílit preventivní programy, ať už jde o rizika onkologická, kardiovaskulární či jiná. Za velmi důležitou považuje komunikaci s kraji, které odpovídají za zřizování základní sítě nemocnic. Rád by všechny kraje jako ministr postupně navštívil. Nyní Svatopluk Němeček hodlá vytvořit silný tým spolupracovníků, s nimiž resort povede.

Ohodnoťte tento článek!