Nejvyšší soud opět podpořil Obamacare

Reforma zdravotnictví z pera Baracka Obamy zaznamenala druhé vítězství u amerického Nejvyššího soudu. Ten podpořil jednu z klíčových součástí reformy – dostupnost státních subvencí na celém území Spojených států amerických.

Poměrem hlasů 6 : 3 soudci potvrdili, že poskytování státních příspěvků je v souladu s tamní ústavou. Subvence mají pomoci lidem s nízkými příjmy, aby dosáhli na zdravotní pojištění. Právě to je jednou z podstat reformy amerického zdravotnictví, kterou přijal Kongres v roce 2010.

Soud: Na státu nezáleží

Nejvyšší soud rozhodoval ve sporu o výklad pasáže, podle níž je možné získat státní příspěvek, pokud zvláštní burzy pro uzavírání pojistek provozují sáty USA – 34 z nich se ale rozhodlo tyto burzy neprovozovat a zájemce o pojištění odkazovaly na burzu spravovanou přímo pod dohledem federální vlády ve Washingtonu. Žalobci argumentovali tím, že centrální platforma nemůže těmto lidem subvence poskytovat.
Soud však jejich názor odmítl. Podle něho nezáleží na tom, ve kterém z amerických států zájemci o pojištění žijí. Státní příspěvky v současnosti využívá přibližně 8,7 milionů Američanů z nízkopříjmových skupin.

Reforma i ve volbách

Prezident Barack Obama označil rozhodnutí soudu za „vítězství pracovitých Američanů“ a ubezpečil, že dostupná zdravotní péče i nadále zůstane realitou pro všechny. Dosavadní praxe podle něho dokazuje, že reforma funguje dobře. Naopak předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner i senátor Mitch McConnell (oba republikáni) v reakci na výrok soudu uvedli, že jejich strana v boji proti Obamově reformě neustane. Parlamentní a prezidentské volby v příštím roce podle nich budou i hlasováním o tzv. Obamacare. Také republikánští kandidáti na prezidenta Jeb Bush a Marco Rubio oznámili, že v případě vítězství reformu zdravotnictví zruší. Šéfka demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová republikány vyzvala, aby se konečně s reformou smířili a přestali proti ní bojovat.

Ohodnoťte tento článek!