Nemocnice obviněny z miliardových úniků

Představitel asociace živnostníků napadl v souvislosti s problematikou odvodů na zdravotní pojištění osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) morálku nemocnic, ty se brání.

Předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček v pořadu ČT24 Hyde Park počátkem dubna obvinil nemocnice z úniků ve výši 30 miliard korun ročně. V souvislosti s výší odvodů na zdravotní pojištění malých a středních podnikatelů předseda Havlíček uvedl: „V systému zdravotnictví je ročně 30miliardový unik ve smyslu předražených zakázek některých nemocnic, které si občas dělají z pojišťoven trhací kalendáře. Konkrétní údaj 30 až 40 miliard vzešel před dvěma lety od Českomoravské konfederace odborových svazů, která tehdy vyčíslila největší manko zdravotnického systému.“ Dle tiskové zprávy, kterou v reakci na toto prohlášení vydala Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN), jde o lživé, hloupé a účelové výroky. „Těžko si představit, že by nemocnice, které od zdravotních pojišťoven dostávají cca 120 miliard korun ročně, z čehož asi 65 miliard vydají na nikterak vysoké mzdy, mohly fungovat při 30miliardových únicích, tedy za méně než polovinu ze zbývajících 55 miliard korun,“ uvedl na obranu nemocnic výkonný ředitel AČMN Stanislav Fiala s tím, že si lze stěží představit také to, že by si nemocnice mohly dělat trhací kalendář ze zdravotních pojišťoven, které patří k největším a nejmocnějším finančním institucím v ČR. „Podporu útoků některých politiků proti nemocnicím ze strany pana předsedy lze těžko pochopit jinak než jako snahu získat si jejich přízeň pro řešení výše daní a dalších odvodů a jako nekalou konkurenci,kolegů‘ z jiné asociace,“ dodal ředitel Fiala.
Předseda živnostníků Havlíček v pořadu obhajoval současnou míru odvodů OSVČ a citoval VZP, podle jejíchž výpočtů odvádějí živnostníci do systému 6,5 miliardy a 3 miliardy z něj vyčerpají. „Pokud se prokáže, že se ve zdravotnictví zásadně šetří a že živnostníci odvádějí významně méně než ostatní přispívající skupiny, jsme připraveni o navýšení odvodů jednat,“ doplnil Karel Havlíček. Konkrétní čísla, o kolik by bylo navýšení ze strany asociace přijatelné, ale neuvedl.

Ohodnoťte tento článek!