Nemocnice Zlínského kraje končí s rekordní ztrátou 250 milionů

Nemocnice zřizované Zlínským krajem končí se ztrátou, která dosáhne celkem téměř 250 milionů korun. Krajské zastupitelstvo o tom informoval radní pro oblast zdravotnictví Lubomír Nečas.

Jde o nejhorší výsledek hospodaření za deset let, kdy kraj nemocnice spravuje. Zastupitelé jej připisují úhradové vyhlášce a navýšení DPH na zdravotnický materiál.

Baťova nemocnice v dluzích

Situaci v nemocnicích a rozhodování koalice (SPOZ, KSČM a ČSSD) dlouhodobě kritizuje opozice (STAN/TOP 09 a ODS). Největší ztrátu, 170 milionů korun, vykazuje Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně, téměř 30 milionů pak chybí Kroměřížské nemocnici, ve ztrátě je i Vsetínská nemocnice. V černých číslech by naopak mohla skončit Uherskohradišťská nemocnice.
Opozice, která byla před časem vyšachována z rozhodování o dění v krajských nemocnicích, mluví otevřeně o nebezpečí insolvence například v případě nemocnice v Kroměříži.

Jak řešit zadlužení?

„Předkládáme nyní podrobné analýzy výsledků, zřídili jsme komisi a nabídli v ní místa zástupcům všech politických stran zvolených do zastupitelstva,“ uvedl náměstek Nečas. Zastupitele informoval o tom, že kraj zvažuje společné nákupy léků a materiálu. Vedení kraje rovněž zavedlo od 1. ledna jednotné účetnictví nemocnic, aby bylo možné lépe srovnávat jejich hospodaření. Náměstek dále uvedl, že všechny politické strany v zastupitelstvu byly vyzvány, aby nominovaly své zástupce do dozorčích rad nemocnic.

Plán záchrany

Rada Zlínského kraje má v plánu pověřit představenstvo Krajské nemocnice Tomáše Bati, a. s., aby do příští schůze, která se bude konat v březnu 2014, předložilo podrobnou zprávu o hospodaření. V ní by mělo být referováno o vyřešení dohadných položek za rok 2012 a také o konečné výši ztráty za rok 2012 včetně určení konkrétní zodpovědnosti. Rada by na březen měla připravit i předběžnou zprávu o hospodaření v roce 2013 a předložit plán stabilizace hospodaření nemocnic. Součástí zprávy má být analýza nárůstu počtu zaměstnanců Krajské nemocnice T. Bati od roku 2008 do roku 2013.

Ohodnoťte tento článek!