NHS chybějí porodní asistentky

Britská zdravotnická zařízení spadající pod Národní zdravotní službu (NHS) se potýkají s dalším problémem – 4 z 5 porodnic nemají dostatek porodních asistentek.

Situace je podle médií o to kritičtější, že v zemi stále probíhá baby boom.

Zhoršená morálka

V některých částech Anglie nemají nemocnice obsazenu až pětinu postů porodních asistentek. Podle statistik Národního úřadu pro audity by zařízení NHS potřebovala o 2300 porodních asistentek více. Královská společnost porodních asistentek (RCM) dokonce hovoří o 4800 chybějících asistentkách. Podle výkonné ředitelky RCM Cathy Warwickové je současný stav, kdy není chybějící asistentky v porodnicích kým nahradit, „receptem na katastrofu, protože má negativní vliv na morálku personálu, zvyšuje jeho nemocnost a syndrom vyhoření, což vede k ještě menšímu počtu porodních asistentek na odděleních“. Některé nemocnice dle jejích slov „schovávají hlavu do písku“ a problém neřeší již několik let. „Většinou proto, že si nemohou dovolit najmout další zaměstnance kvůli finančním potížím,“ podotýká Cathy Warwicková.

Náměstek ministerstva zdravotnictví Dan Poulter nicméně ujistil, že vláda se zajištěním potřebného množství porodních asistentek zabývá, a zdůraznil, že v současnosti se na toto povolání připravuje 6 tisíc osob. „NHS je pro porod i nadále bezpečným místem a z průzkumů vyplývá, že ženy mají k nemocnicím v jejím rámci důvěru,“ uvedl Dan Poulter.

Ohodnoťte tento článek!