Nové pumpy pro parenterální výživu v IKEM

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze nabízí pacientům závislým na umělé výživě jako první v Česku přenosnou pumpu pro parenterální výživu.

Pumpa v batohu

IKEM zakoupil první dvě pumpy, které oproti dosud užívaným umožňují pacientovi volný pohyb i v době, kdy musí být na výživu napojený. Celá pumpa se dá díky malé velikosti a váze pouhých 327 g (oproti několika kilogramům u dosud užívaného typu) sbalit s několika litry výživného roztoku jednoduše do batohu. Navíc baterie vydrží až 17 hodin, se záložní i více než 24 hodin provozu bez nutnosti nabíjení.

„V případě potřeby stačí jen vyměnit klasickou 9voltovou baterii a pumpa bude fungovat dalších 9 hodin. Vypadá a chová se jako mobilní telefon. Ovládání je velmi intuitivní, má displej, na kterém se v případě potřeby objevují upozornění, dá se vložit SIM karta, která nám, lékařům, může odesílat data a my si tak jednoduše můžeme překontrolovat, zda pacient dodržuje stanovené množství živin,“ vysvětluje MUDr. Petr Wohl, Ph. D., který má právě tyto pacienty v IKEM na starost.

Návrat do normálního života

„Institut klinické a experimentální medicíny zatím nakoupil ze zahraničí dvě takové pumpy. U nás totiž dosud pumpu nenabízí žádný z distributorů. Centrum domácí parenterální výživy IKEM usiluje v rámci speciální pracovní skupiny o to, aby se tyto pumpy staly postupně standardem dostupným pro všechny pacienty, kteří z modernějšího přístroje budou profitovat,“ doplňuje ředitel institutu MUDr. Aleš Herman, Ph. D.

„Cena nové pumpy je srovnatelná se starším typem, pořizovací náklady se pohybují okolo 60 tisíc korun na jednu pumpu. Díky domluvě s pojišťovnami se IKEM vrátí investované finance přibližně za 4,5 roku. Pro nemocné téměř uvázané k lůžku, kterých je v Česku téměř 300, z toho 30 dětí, je tato pumpa jedinou možností jak se vrátit do normálního života a fungovat téměř jako zdravý člověk,“ uzavírá MUDr. Wohl.

Ohodnoťte tento článek!