NOVOROČNÍ PŘÍLOHA: Co hýbalo světem zdravotnictví v roce 2013

Leden

Německý deník Bild uveřejnil zprávu, podle níž lékaři Univerzitní nemocnice v Lipsku umožnili 38 pacientům přednostní transplantaci jater. Údajně falšovali údaje tak, aby se jejich případy zdály být akutnější, než ve skutečnosti byly. Vyšetřovatelé spekulují o korupci, motivem lékařů však podle Bildu měla být především profesionální prestiž.

► Více než 3 tisíce zaměstnanců madridských zdravotnických zařízení (zdravotníků i administrativních pracovníků včetně vedení) nabídlo na protest proti zamýšlené privatizaci rezignaci na své funkce a pořádalo pouliční protesty. Regionální kabinet se totiž rozhodl svěřit do správy soukromých firem 6 nemocnic a 27 poliklinik, což představuje zhruba desetinu zařízení v oblasti.

Slovenští lékaři přistoupili na vládní návrh postupného zvyšování platů, které jim má zaručit nový zákon. Lékařské platy by se měly podle návrhu zvyšovat dvakrát, poprvé v lednu 2014 na 2,1násobek, podruhé v roce 2015 na úroveň 2,3násobku průměrné mzdy. Podle dohody zatíží zvýšení lékařských platů výdaje slovenského rozpočtu více než 30 miliony eur ročně.

► Okolo 3 tisíc prodejců tabákových výrobků z Itálie, Francie, Německa, Rakouska, Polska a dalších evropských zemí demonstrovalo v Bruselu proti návrhům Evropské komise zaměřeným proti kouření. Šlo o první podobný protest na evropské úrovni.

► V kubánském hlavním městě Havaně propukla cholera. Zaznamenáno bylo více než 50 případů, nejméně 1 pacient zemřel. Lékaři však varovali, že skutečný počet nemocných může být mnohem vyšší, než udávají oficiální statistiky.

Hannah Gayová.

Únor

► Od 1. února francouzská státní agentura pro bezpečnost léků ANSM zakázala lékařům předepisovat přípravek Diane 35, který začala postupně stahovat z trhu. Důvodem mělo být zjištění, že lék až 4násobně zvyšuje riziko sraženin.

Organizace spojených národů (OSN) odmítla výzvu bostonského Institutu pro spravedlnost a demokracii na Haiti (IJDH) na vyplacení odškodného obětem epidemie cholery, jež na Haiti vypukla v roce 2010 a vyžádala si nejméně 8300 životů. Do země ji pravděpodobně zavlekly nepálské mírové sbory OSN. Institut předložil vedení OSN petici, v níž požadoval 100 000 dolarů pro pozůstalé po obětech a nejméně 50 000 dolarů pro přeživší pacienty. OSN však požadavek označila za nepřijatelný a odvolala se na údajnou imunitu organizace vyplývající z Úmluvy o výsadách a imunitách OSN.

► Poblíž Šanghaje se poprvé u člověka objevil virus H7N9. Infekce se začala šířit i na další území, do konce června se nakazilo více než 130 lidí, 43 z nich nemoci podlehlo. Odborníci varovali, že se jedná o do té doby nejnebezpečnější kmen viru ptačí chřipky, s vysokou úmrtností a nesnadnou identifikací.

Čínské úřady zahájily vyšetřování soukromého zdravotnického zařízení, jež mělo během léčby nakazit nejméně 100 pacientů hepatitidou C.

Ruské ministerstvo zdravotnictví vydalo nařízení, podle něhož bude muset každý školák absolvovat dechovou analýzu a rozbor krve, které u něho odhalí, zda nekouří. Úřad si od tohoto opatření slibuje snížení počtu školou povinných kuřáků. Podle odborníků však testy nebudou příliš účinné. Rozbory mohou zjistit přítomnost škodlivých látek jen bezprostředně po vykouření cigarety, usvědčeni navíc mohou být i pasivní kuřáci.

Ministryně zdravotnictví SR Zuzana Zvolenská.

Březen

Polský ministr zdravotnictví Bartosz Arlukowicz informoval, že i přes protesty katolické církve země od července spustí program, v jehož rámci bude 15 tisícům neplodných manželských párů uhrazeno oplodnění in vitro. To si jinak Poláci musejí platit ze svého a řada lidí na něj nedosáhne. Konzervativní opozice naopak v parlamentu prosazuje úplný zákaz IVF a trest odnětí svobody za jeho porušení.

Američtí lékaři ohlásili na konferenci v Atlantě další úspěch na poli léčby pacientů infikovaných HIV. Vyléčit se jim podařilo tehdy 2,5letou dívku, jež se narodila jako HIV+. 30 hodin po porodu jí lékaři nasadili antiretrovirovou terapii, díky níž virus zmizel. Doktorka Hannah Gayová, která léčbu vedla, to považuje za důkaz, že je možné u takto infikovaných dětí nákazu vyléčit.

Duben

Rumunští vyšetřovatelé odhalili v Bukurešti dvě laboratoře, které spolupracovaly s lékaři a dalšími zdravotníky, aby vyinkasovaly od pojišťoven úhrady za 14 tisíc fiktivních testů. Získané peníze pak rozdělovaly mezi jednotlivé členy této sítě, přičemž lékaři dostávali 10 % z úhrad. V aféře bylo stíháno 42 osob, soud uvalil vyšetřovací vazbu na 22 z nich, z toho 10 lékařů.

► Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala, že téměř 250 tisíc pákistánských dětí v Severním a Jižním Vazíristánu není chráněno proti dětské obrně, protože se k nim nedostali zdravotníci provádějící očkování. Regiony totiž ovládá hnutí Taliban, jehož členové v očkování vidí program špionáže pro USA. V průběhu celého roku docházelo v Pákistánu i sousedním Afghánistánu k řadě útoků na zdravotníky, jež si vyžádaly oběti na životech.

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ohlásilo, že začalo s výzkumem vakcíny proti novému viru ptačí chřipky H7N9, který se vyskytl v Číně.

► V Bratislavě se sešli zástupci lékařských odborů zemí visegrádské čtyřky. Shodli se, že všechny členské státy se potýkají s nedostatkem peněz ve zdravotnictví, netransparentností v resortu, nízkými výdaji na zdravotní péči v přepočtu na obyvatele či neexistencí stanovení rozsahu základní zdravotní péče kryté z veřejného zdravotního pojištění. Kriticky hodnotili i reformní snahy ve zdravotnictví vlád V4.

Německý parlament rozhodl, že zvýší penzi lidem postiženým v důsledku thalidomidu. Okolo 2700 přeživších obětí nově dosáhne až na 6x vyšší penzi než dosud (maximálně 6912 eur).

► Nejvyšší úrovně v dějinách dosáhla epidemie horečky dengue v Paraguaji. Za první 4 měsíce roku 2013 se nakazilo na 70 tisíc obyvatel, téměř pět desítek jich nemoci podlehlo.

► Za nezákonný obchod s lidskými orgány bylo v Kosovu odsouzeno 5 lékařů. Vesměs Kosované byli členy sítě, která v nemocnici na předměstí hlavního města Prištiny organizovala ilegální transplantace. Proces byl ostře sledován vzhledem k obviněním, že takto byly odebírány orgány lidem zajatým kosovskoalbánskými povstalci. Případ byl vyšetřován od roku 2008.

Lékaři bez hranic na tiskové konferenci oznamují ukončení projektu v Somálsku - srpen 2013.

Květen

Německý týdeník Der Spiegel zveřejnil zprávu, podle níž západní farmaceutické koncerny v období rozděleného Německa zkoušely nové léky na východních Němcích, často bez jejich vědomí. Na 50 klinikách v někdejší NDR zadaly přes 600 testů, jichž se účastnilo na 50 tisíc lidí. Některé zkoušky přitom byly neúspěšné a skončily úmrtím pacientů.

► Vermont se stal čtvrtým státem v USA, který umožňuje asistovanou sebevraždu. Zařadil se tak mezi Oregon a Washington, v Montaně legislativa asistovanou sebevraždu formálně nepovoluje, ale tamní nejvyšší soud zakázal postih lékařů, kteří se jí za příslušných podmínek zúčastní.

► Jako první na světě provedli polští lékaři onkologického centra v Gliwicích naléhavou celkovou transplantaci obličeje.

WHO vyzvala státy, v nichž byl zaznamenán koronavirus MERS, aby vzájemně sdílely informace a nedovolily komerčním laboratořím vydělávat na výskytu tohoto viru. Reagovala tak na informace Saúdské Arábie, jejíž představitelé uvedli, že vývoj testů na toto onemocnění se zpozdí vzhledem k tomu, že je třeba brát v potaz patentové právo, kterým disponuje jistá laboratoř z Nizozemska.

► Evropská komise (EK) podnikla právní kroky proti Španělsku kvůli důkazům, že některé tamní nemocnice odmítly bezplatně ošetřit občany Evropské unie, přestože měli Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC). Podle EK tak Španělsko neplní své závazky plynoucí z unijního práva.

Lotyšský parlament schválil novelu protikuřáckého zákona, jež zavádí trestní odpovědnost rodičů za kouření v přítomnosti dětí.

Barack Obama.

Červen

► V Rusku začal platit zákon omezující kouření na veřejných místech. Nad jeho dodržováním v zemi se však vznášejí pochybnosti – podle oficiálních odhadů totiž kouří nejméně dvě pětiny Rusů.

Makedonský parlament schválil kontroverzní zákon zpřísňující podmínky interrupcí. Podle něj musí žena podat oficiální žádost o provedení potratu a předložit potvrzení, že svůj záměr konzultovala s poradenskou službou, informovala svého partnera a navštívila gynekologa. Navíc ženy nesmějí podstoupit druhou interrupci před uplynutím jednoho roku od předchozího potratu.

Evropský parlament rozhodl v rámci podpory kojení o zákazu používání obrázků dětí a podobných motivů na obalech umělého kojeneckého mléka. Důvodem je, že tyto ilustrace mohou vyvolat dojem, že umělá výživa je plnohodnotnou náhradou mateřského mléka.

► Krajský soud v Nitře se poprvé v historii slovenského soudnictví zastal odpůrců povinného očkování dětí, když uvedl, že právní úprava přikazující rodičům nechat očkovat své potomky je v rozporu se svobodami garantovanými ústavou, a proto navrhl ústavnímu soudu její zrušení.

Americká lékařská asociace (AMA) zařadila obezitu na seznam nemocí. Její léčba by tak napříště mohla být hrazena v rámci zdravotního pojištění. Opatření má ovšem i své odpůrce, ti poukazují především na to, že kvůli němu obézní přestanou přijímat odpovědnost za svůj stav.

Slovenský parlament schválil zákon, který tamním lékařům garantuje růst mezd. Vláda však již avizovala, že na navýšení mezd lékařů neuvolní potřebné finance. Nemocnice, které budou na vyšší mzdy potřebovat v příštích třech letech zhruba 94 milionů eur, varovaly, že to povede k další zadluženosti zařízení.

Červenec

Irští poslanci schválili návrh vůbec prvního zákona, který v zemi umožňuje interrupci z důvodu ohrožení života matky. Legislativa je z velké části reakcí na smrt ženy, jež předloni zemřela na otravu krve, když lékaři odmítli provést potrat jejího umírajícího plodu.

Případ tehdy vyvolal masivní vlnu protestů. Ty se ovšem nevyhnuly ani přijetí nového zákona. V Dublinu proti němu demonstrovalo na 35 tisíc lidí.

► Případ 11leté dívky Belén, jež otěhotněla po 2letém sexuálním zneužívání ze strany svého otčíma, rozdělil Chile. Platná legislativa totiž nepovoluje potrat ani v takovémto případě. Na podporu dívky se konaly protesty, Belén nakonec sama deklarovala, že hodlá dítě donosit. Její příběh nicméně opět odstartoval debatu nad absolutním zákazem umělého přerušení těhotenství, jenž v zemi platí.

► Několik tisíc italských lékařů se zapojilo do stávky na protest proti pracovním podmínkám a rozpočtovým škrtům v resortu. Zrušeno bylo okolo půl milionu návštěv u lékařů a na 30 tisíc plánovaných operací.

Saúdskoarabské úřady oznámily, že hodlají kvůli obavám ze šíření koronaviru MERS omezit počet účastníků letošní muslimské poutě do Mekky. Vyzvaly rovněž věřící, aby se na pouť nevydávali, pokud jsou chronicky nemocní, případně jsou mezi nimi těhotné ženy a děti.

Britská vláda odložila ambiciózní plán inspirovaný Austrálií zakázat na krabičkách cigaret loga výrobců a prodávat tyto tabákové výrobky v jednotných obalech. Odůvodnila to tím, že potřebuje více času na analýzu dopadu takového opatření v Austrálii. Se záměrem přitom souhlasilo 53 % Britů.

Američtí vědci potvrdili, že v USA došlo v roce 2011 k transplantaci orgánů od muže, který podlehl mývalí vzteklině (lékaři se mylně domnívali, že příčinou byla otrava jídlem). V důsledku toho zemřel 18 měsíců po zákroku muž, který od něho dostal ledvinu. U tří příjemců ostatních orgánů vzteklina nepropukla.

Ruský poslanec Michail Děgťarjov navrhl kolegům projednat novelu zákoníku práce, která by ženám přiznala během menstruace dva dny placeného volna. Ty by si podle jeho výpočtů vyžádaly 28 miliard rublů ročně. Peníze by bylo možné získat tím, že by města upustila od budování cyklostezek, které prý nutí mladé lidi dýchat jedovatý smog. U ostatních zákonodárců se jeho návrh s pochopením nesetkal.

Logo WHO.

Srpen

Slovenská vláda odložila o 2 roky ambiciózní plán na ovládnutí soukromých zdravotních pojišťoven a přechod k unitárnímu pojištění. Důvodem je zpoždění v přípravách na změnu systému. Navíc ani pojišťovna Dôvera, ani Union nechtějí své akcie státu postoupit a očekávají se dlouhé soudní spory či arbitráže. Vláda nemá k dispozici potřebné finance, spekuluje se o prodeji menšinového podílu státu v telekomunikačním operátorovi Slovak Telekom.

► Organizace Lékaři bez hranic (MSF) oznámila, že je po 22 letech nucena stáhnout svůj personál z konflikty zmítaného Somálska. Důvodem byly opakované útoky na zdravotníky pracující pro MSF, výjimkou nebyly ani únosy či vraždy spolupracovníků organizace.

Slovenská média upozornila na praxi některých Poláků, kteří se na Slovensku přihlásí ke zdravotní pojišťovně a za minimální náklady si nechávají v zemi platit drahou léčbu.

Poláci zde zakládají firmy, které zaměstnávají krajany na několik hodin měsíčně za symbolickou mzdu. Z ní odvádějí na Slovensku zdravotní odvody pouze v nepatrné výši, nárok ale mají na plnohodnotnou zdravotní péči. Tu jim pojišťovny musejí zajistit v případě potřeby i v cizině. Problém zneužívání pojišťoven vznikl podle médií poté, co stát zrušil minimální zdravotní odvody zaměstnanců.

Čína oznámila první potvrzený přenos viru H7N9 mezi lidmi. 32letá žena se nakazila, když pečovala o svého nemocného otce. Oba později infekci podlehli. Posílily se tak obavy o pandemickém potenciálu tohoto viru ptačí chřipky.

Rakouský kabinet se rozhodl spustit v únoru 2014 očkovací kampaň, v jejímž rámci budou proti lidskému papilomaviru (HPV) na náklady státu očkovány dívky i chlapci 4. tříd základních škol. Chce tak zvýšit proočkovanost obyvatel proti HPV, která se nyní pohybuje okolo 2 %.

► Na severu Kyrgyzstánu zemřel 15letý chlapec na dýmějový mor, čtyři lidé byli s touto diagnózou hospitalizováni. Dalších 160 obyvatel vesnice, kde se nákaza objevila, bylo dáno do karantény. Ta postihla i čtyři Čechy, kteří však byli po několika dnech převezeni zpět do vlasti.

► Na severovýchodě Afghánistánu propukla epidemie cholery, během několika dnů se nakazilo na 1500 obyvatel obce Chappa v provincii Badachšán. Zdrojem infekce byl kontaminovaný vodní zdroj.

► V reakci na nález viru dětské obrny (patrně pocházejícího z Egypta) v odpadním potrubí na jihu země se Izrael rozhodl plošně přeočkovat všechny děti mladší 9 let.

Brazilská vláda oznámila, že chce nedostatek lékařů v zemi vyřešit „pronájmem“ 4 tisíc lékařů z Kuby. Opozice záměru vytýkala především skutečnost, že většina Kubánců neovládá portugalštinu. Kabinet však ujistil, že každý lékař bude muset nejprve absolvovat povinnou stáž.

► Po několika měsících se na Kubě opět objevila cholera. Během srpna přibylo 163 nově infikovaných včetně 12 turistů.

► Extrémní nárůst případů malárie zaznamenali lékaři v Čadu. Zatímco v prvním srpnovém týdnu evidovali 1228 případů, na konci měsíce již bylo nemocných více než 14 tisíc.

Ruská krajně pravicová Liberálnědemokratická strana Ruska oznámila, že hodlá ve Státní dumě předložit návrh zákona, který by měl prostřednictvím státem financovaných, anonymních konzultací s psychology a sexuology „pomoci homosexuálům k návratu do normálního života“, neboť mnozí z nich „touží být heterosexuály“. Návrh rovněž obsahoval zákaz pro homosexuály darovat krev.

.

Září

► Na 70 % zdravotníků chorvatských nemocnic se zapojilo do týdenní protestní stávky, jíž lékaři a sestry upozorňovali na neúměrné pracovní zatížení a nízké platy. Zdravotnická zařízení zajišťovala pouze akutní péči.

Běloruské ministerstvo vnitra zakázalo policistům a příslušníkům vojsk ministerstva vnitra kouřit v uniformách. Zrušeny byly i kuřárny na policejních stanicích či v objektech polovojenských útvarů ministerstva. Důvodem je neslučitelnost cigaret s postavením policisty a příslušníka vojsk ministerstva vnitra.

Říjen

► Ve Spojených státech amerických byla spuštěna reforma zdravotního pojištění. Nepojištění Američané dostali od počátku měsíce možnost sjednat si na tzv. on-line burze zdravotního pojištění novou pojistku, webová stránka se však od svého spuštění potýkala s rozsáhlými technickými problémy.

Reforma zdravotnictví Baracka Obamy se navíc stala důvodem pro zablokování státních výdajů, když republikáni ve Sněmovně reprezentantů kvůli nesplněnému požadavku, aby reforma byla o rok odložena, odmítli schválit zákon o výdajích pro nový fiskální rok začínající právě v říjnu.

► Asi 20 stanů vyrostlo v rámci třídenních protestů slovenských sester na počátku října před úřadem tamní vlády. Nespokojené zdravotnice chtěly tímto způsobem upozornit především na špatné platové podmínky a skutečnost, že na rozdíl od lékařů nemají přijmy garantované zákonem (ten jim v létě zrušil ústavní soud).

Evropský parlament schválil mírnější verzi protitabákové směrnice. Oproti původnímu návrhu toto znění neobsahuje například zákaz tzv. slim cigaret či varování před následky kouření na 75 % povrchu krabičky cigaret, poslanci naopak odsouhlasili grafické varování pokrývající 65 % obalu a odložení zákazu mentolových cigaret o několik let.

► Právní zástupci obětí epidemie cholery na Haiti se rozhodli podat žalobu na OSN. Právě její nepálské mírové sbory, jež v zemi působily, měly podle některých výzkumů choleru na Haiti zavléct. Právníci chtějí po OSN požadovat vysoká odškodnění pro přeživší či rodiny zemřelých.

Evropský parlament odsouhlasil zpřísnění kontroly kvality zdravotnických přístrojů, implantátů či diagnostických prostředků včetně například těhotenských či diabetických testů.

► WHO potvrdila výskyt dětské obrny v severní Sýrii. Sousední Libanon, který se stal útočištěm řady syrských uprchlíků, kvůli tomu zahájil celoplošné přeočkování dětí mladších 5 let.

► Krajský soud v Nitře nařídil tamní nemocnici vyplatit rodině pacienta, který zůstal po rutinní operaci nosní přepážky v komatu, odškodnění ve výši téměř 600 tisíc eur. Jedná se o nejvyšší částku ve slovenské historii. Nemocnice se proti verdiktu odvolala.

Švýcarská univerzita v Lausanne zahájila ve spolupráci se 135 dalšími pracovišti z celého světa projekt „Human Brain“, jehož cílem je vytvořit dosud nejdokonalejší počítačový model lidského mozku, na němž bude možné například simulovat účinky léků a léčebných postupů. Na realizaci projektu se finančně podílí Evropská unie, v současnosti je na něj vyčleněno 1,2 miliardy.

► Kritiku řady mezinárodních organizací si vysloužila Čína za další návrh zákona diskriminující osoby s HIV/AIDS. Tamní ministerstvo obchodu jim totiž hodlá zakázat vstup do lázní či veřejných bazénů.

V současnosti již HIV+ Číňané nesmějí pracovat jako státní úředníci, navíc jim hrozí výpověď, pokud zaměstnavatel zjistí jejich zdravotní stav. S diskriminací se pak pacienti potýkají rovněž v nemocnicích, některé je často odmítají přijmout.

► Téměř 800 lidí zemřelo během epidemie malárie v severním Kamerunu. Počet nakažených dosáhl 12 tisíc. Většinu těch, kteří na nákazu zemřeli, tvořily podle zdravotníků děti a těhotné ženy.

Očkování proti obrně.

Listopad

► Na Tchaj-wanu byla potvrzena nákaza kmenem viru ptačí chřipky H6N1, o němž se až dosud předpokládalo, že není přenosný na člověka. 20letá žena se infikovala již v květnu, specializované centrum pak potvrdilo u člověka neobvyklý kmen chřipky. Odborníci netuší, jak se pacientka nakazila.

Americký prezident Barack Obama se omluvil za technické potíže spojené se spuštěním tzv. burzy zdravotního pojištění. Internetová stránka, na které je možné pojištění koupit, v prvních týdnech nezvládala nápor uživatelů.

Kromě toho si prezident vysloužil kritiku za některé dopady reformy – například na 3,5 milionu Američanů dostalo od pojišťoven nečekané oznámení o zrušení dosavadních pojistek, a to kvůli požadavkům nového zákona. Někteří navíc budou muset platit více než před reformou, a to navzdory Obamovu ujišťování, že se tak nestane.

► Občanskoprávní soud ve Francii rozhodl, že v případu s vadnými prsními implantáty francouzské firmy PIP nese odpovědnost německá společnost TÜV, která odpovídá za plnění evropských norem u implantátů vyráběných a prodávaných v Evropě. Firma však vinu odmítá.

Newyorský starosta Michael Bloomberg podepsal nový zákon, jímž se ve městě posunula věková hranice pro nákup cigaret z 18 na 21 let. Zatímco příznivci legislativy doufají ve snížení počtu mladých kuřáků, tabákové koncerny a prodejci varují před nárůstem černého trhu.

Evropská komise (EK) podala u Soudního dvora EU stížnost na Řecko. Důvodem je porušování maximální povolené týdenní pracovní doby, jež je v EU stanovena na 48 hodin (respektive 60 v případě lékařů, pokud je na tom dohoda mezi zaměstnavatelem a odbory), zatímco řečtí lékaři pracují průměrně 64, někdy ale i více než 90 hodin týdně. EK se obává, že porušováním předpisů Řecko nemůže zajistit bezpečnost ani pacientů, ani lékařů.

WHO stáhla chybnou zprávu, v níž tvrdila, že k polovině nových případů infekce HIV dochází v Řecku úmyslným nakažením se za pomoci infikované injekční stříkačky. Důvodem měla být státní podpora, na niž mají HIV+ Řekové ze zákona nárok. Organizace později informaci dementovala s tím, že se jedná pouze o ojedinělé případy, a za její vydání se omluvila.

Polský Nejvyšší soud rozhodl, že nevyžádané poskytnutí svátosti – v tomto případě svátosti nemocných ve zdravotnických zařízeních bez souhlasu pacienta – je porušením svobody vyznání. Reagoval tak na stížnost ateistického pacienta, jemuž v jedné polské nemocnici tuto svátost poskytli, když byl v komatu.

Švédští vědci objevili v západní Africe nový kmen HIV, jenž vznikl spojením dvou nejběžnějších kmenů tohoto viru, které jsou rozšířeny v Guineji-Bissau. Nový rekombinant způsobuje u nakažených dřívější propuknutí AIDS (a to až o 2,5 roku oproti dosavadním kmenům), jak ale výzkumníci potvrdili, zatím se zdá, že proti němu účinkuje tradiční antiretrovirová terapie.

Americký Úřad pro kontrolu léků a potravin (FDA) oznámil, že z tamních potravin budou muset postupně zmizet umělé transmastné kyseliny, protože zvyšují riziko infarktu. Zatím není jasné, kdy transmastné kyseliny z amerického trhu zcela zmizí; bude to záviset na době, již budou potravinářské společnosti potřebovat k nalezení adekvátní náhrady.

Britská vláda oznámila spuštění pilotního projektu, v jehož rámci chce ženy z chudých čtvrtí měst Sheffield a Chesterfield na severu Anglie odměňovat poukázkami na potraviny, jestliže budou své děti kojit alespoň půl roku. Pokud se program osvědčí, chce ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s výzkumnými institucemi spustit celostátní projekt.

Americká Sněmovna reprezentantů ovládaná republikány schválila návrh zákona, který má umožnit zdravotním pojišťovnám prodávat individuální pojistné krytí všem zájemcům, i když to nebude odpovídat normám reformy zdravotnictví z pera demokratického prezidenta Baracka Obamy. Návrh však nemá příliš šancí na vstup do praxe – musel by jej schválit demokraty ovládaný Senát, Bílý dům navíc již avizoval, že v takovém případě jej hodlá vetovat.

Prosinec

Saúdská Arábie zahájila projekt, v jehož rámci chce zmapovat genom místní populace a využít jej k objasnění původu nemocí, jež se v zemi vyskytují. Program, na němž se bude podílet také americká laboratoř, má trvat 5 let a umožnit vytvoření databáze DNA.

► Ke 4 letům odnětí svobody a pokutě ve výši 75 tisíc eur odsoudil francouzský soud JeanaClaudea Mase, zakladatele firmy PIP, jež vyráběla vadné prsní implantáty. Právní zástupce odsouzeného deklaroval, že se hodlá proti verdiktu odvolat.

► Vlivný pákistánský duchovní Maulana Sami ul-Haq vyzval tamní obyvatele, aby nechali své děti očkovat proti dětské obrně. Ujistil, že vakcinace je prospěšná a nijak neodporuje islámu. Reagoval tak na množící se případy útoků extremistů proti zdravotníkům, kteří očkování provádějí. Výzva však zatím situaci nezklidnila – pouhé dva týdny po ní došlo k dalším dvěma útokům, při nichž zahynuli tři lidé podílející se na vakcinaci proti obrně.

► Nejméně 86 nakažených a 39 obětí si již vyžádala epidemie dýmějového moru, jež propukla v 5 okresech na Madagaskaru. Nemoc šíří krysy, které se kvůli neregulovanému odlesňování ostrova stěhují do obydlených oblastí.

Rumunský ministr kultury Daniel Barbu byl přinucen rezignovat poté, co vyjádřil svou nespokojenost s množstvím peněz, jež tamní vláda vydává na léčbu HIV/AIDS. Prohlásil totiž, že si „nemůže pomoci, ale musí přemýšlet, kolik shakespearovských festivalů by se mohlo zorganizovat, pokud by program boje proti AIDS neexistoval“.

► U čínské seniorky byla zjištěna nákaza virem ptačí chřipky H10N8, která dosud nebyla u člověka zaznamenána. WHO považuje případ za znepokojující. Žena infekci nakonec podlehla.

Ohodnoťte tento článek!