NOVOROČNÍ PŘÍLOHA: Panoptikum roku 2013

Leden

Amnestie jako transformační tečka. Kdo ještě choval iluze, má teď při zpětném pohledu úplně jasno. Mnohé se tak vysvětlilo. Vztahy a motivace. Autentické kořeny. Nic pěkného.

Nejvíce lží navršil v debatě na ČT Miloš Zeman. A fungovalo to! Takže už víme, co jsme zač a co od sebe můžeme očekávat. Nebezpeční sami sobě.

Všeobecná zdravotní pojišťovna couvá z plánu na rušení menších nemocnic. I tak se dá nazvat racionální reforma sítě. Třeba taková zabijačka je v podstatě úkladná vražda ze zvláště zavrženíhodných pohnutek. Na slovech záleží, neboť vytvářejí skutečnost.

Homeopatika = lék. Nula až jedna molekula účinné látky na litr vody – to by zdravotnictví finančně hrozně ulevilo. Farmafirmy by mohly začít podnikat ve vodárenství.

Protonové centrum na léčbu rakoviny bez pacientů. Arbitráž, soud, souboj trestních oznámení, kličky, podrazy, osočování v médiích, ostuda. Standardní průběh veřejné zakázky v Česku.

Komunistický režim byl lepší než ten nynější, tvrdí třetina Čechů. To je i můj odhad. Třetina v něm byla jako ryba ve vodě, pokud dokonce nebyli aktivními spolutvůrci. Tyhle lidi s sebou ještě nějakou dobu povlečeme. Je to otázka času.

CVVM: S lékařskou péčí je spokojeno 41 procent. Udělám vám průzkum na cokoli. Značka: Zadejte výsledek.

Únor

Britská nemocnice zanedbávala pacienty. Museli pít vodu z vázy. Státní zdravotnictví – náš cíl. Hlavně zcela bezplatně a oběti nepočítat.

Petice: Chceme kvalitní zdravotnictví. Podivné. Přece kdo by nechtěl. Znáte někoho takového? Potíž je jak to zařídit. Tady se názory legitimně liší, což žádné petice nevyřeší.

Extrémní levičák Havel bořil řád, řekl Klaus polskému týdeníku. Tuhle kravinu otiskli v černé kronice. Kam jinam s černým humorem, proszę pana?

Kdysi vysmívaná celostní medicína se stává oficiální. Výsměch hlupáků – naše hrdost.

Britské děti umírají, chybí pediatři. I Česko má problém. Ano, jenže u nás naopak vymírají pediatři.

Polovina české populace nepracuje. Jenom? Tak to je dobré, to ještě utáhneme.

Koaliční spor o plomby. Zúčastnění politici si při něm nevidí do huby.

Situace v ODS je špatná a nemá smysl to zakrývat, vzkazuje Pospíšil Nečasovi. Obdivuhodná jasnozřivost. To dávno věděla i bába Dymáková.

Únor 1948 otevřel cestu k naději, hřímala Semelová na Gottwaldově hrobě. Jiní by na jeho hrobě raději tančili. Také v naději. V naději, že již nikdy.

Březen

Prezidentská inaugurace. Zeman nastupuje na Hrad. Na to se napijem! Škyt.

Dienstbier je sociopat a kretén, pustil se do senátora poslanec Šťastný. Duální diagnóza doktora Šťastného. Kde jsou ty časy, kdy politika bývala řemeslem gentlemanů. Chrapouni všech zemí, spojte se!

První teorie spiknutí: Cháveze zabili Američané. Prý mu způsobili rakovinu. Nesmějme se. I u nás plno lidí myslí takhle šejdrem. Dokonce píšou knihy a s velkou pompou je podepisují sběratelům kuriozit.

Zeman složil slib prezidenta. Hodlá bojovat s kmotry, neonacisty i médii. Plané řeči. Ukáže se, že má co dělat sám se sebou.

Ambulantních specialistů na počet lidí má ČR téměř nejvíc v OECD. A proto není na pacienta v ordinaci čas a objednací doby jsou dlouhé. Logika českého zdravotnictví. Tyhle statistiky nemají cenu fajfky tabáku, pokud se nezabývají strukturou a smysluplností práce v systému.

Mládek: Živnostníci parazitují na zaměstnancích. Bez obav, to brzy skončí. ČSSD provede řádnou dezinsekci. Každý slušný člověk má být zaměstnanec. Jako dřív. Pouze tak neunikne berňáku.

Zeman složil prezidentský slib. Hodlá bojovat s kmotry, neonacisty i médii. Ukáže se však, že má co dělat sám se sebou.

Duben

Okamura: Matky s nízkým intelektem přivádí na svět generaci parazitů. Ne! To nevím! Bulvár moc nečtu, a tak se to ke mně zatím nedoneslo. Kteří z veřejných činitelů a kmotrů měli slaboduchou matku? Je na to nějaká seriózní statistika?

Normalizace ÚSTR. Paměť národa zůstane touto živou ukázkou zachována. Souostroví ÚSTR. Vždyť každý totalitní režim spočívá na normalizační psychologii. Přečtěte si staré noviny z dob heydrichiády. Najdete tam z pera českého redaktora jak pracující lid, tak i klid na práci. Nic nového.

Zeman ve Vídni: Odsun sudetských Němců byl mírnějším trestem než smrt. Další trapný případ neovladatelných mluvidel. Kolegové z ORL, nemáte na to nějaký dobrý prášek?

Rok ověřování: Každý třetí výrok politiků je nepravdivý, zavádějící či neověřitelný. Jenom? I když asi jak kterých politiků. Znám takové, kteří ani jiný výrok nevypustili z úst. Ti nám tlačí statistiky nahoru. Už tím, že zbytečně mnoho hovoří, což efekt multiplikuje.

Praha účtuje s Opencard: Projekt stál miliardu, vydělal 38 milionů. Rozdíl je asi zahrabán pod Mount Everestem. Ale prodělek je taky kšeft.

Květen

Proč jsou neziskovky hrozbou? Mohou připravovat teroristické útoky, míní poslankyně ČSSD. Zmatená jako lesní včela. Kde tuhle mozkovou infekci chytila? Zřejmě od Putina. Inspirace východním myšlením. Čímž samozřejmě nemyslím buddhistickou meditaci.

Ve věku 95 let zemřel bývalý stíhací pilot Zdeněk Škarvada. Jeden z nemnoha hrdinů, které jsme měli. Tato zpráva zastiňuje všechny ostatní jalovosti z politických luhů a hájů. Jen pro zopakování: hodnost – brigádní generál, jednotka – 310. stíhací peruť RAF, první základna – Duxford, Cambridgeshire, stroj v době nouzového přistání a zajetí – Supermarine Spitfire. Heslo jednotky – „Bojujeme za obnovu“. Generál Škarvada se obnovy dožil. S nepřijatelně dlouhým zpožděním. Což je ostuda nás všech. Nesmí se to opakovat.

Místopředseda Senátu Škromach přirovnal vládu k nacistům. Kvůli lázním. A sdělil nám to stylově, cachtaje se ve svém pověstném Modrém bazénku. Pátrám po souvislosti mezi nacisty a lázněmi. Avšak jediná asociace, která mi v hlavě naskočila, je Hitler a Bad Godesberg 1938. Na Ing. Škromacha prostě nemám. Vidět souvislosti tam, kde druzí nevidí nic, to je buď genialita, nebo patologie.

Červen

Rodičům paterčat chodí nenávistné dopisy, děti jsou v pořádku. Zde je tvůj nacismus, zde skákej, Škromachu.

Zeman: Hradní stráž pomůže při povodních, je to užitečnější než let helikoptérou. Achich ach, zas ta vymknutá mluvidla – povodeň slov a žádná stavidla. Kydání bláta na jednom místě a celkový přehled umožňující velení – obojí je užitečné, ale nesrovnatelné. Takové paralogické kotrmelce jsou podstatou demagogie.

Nečas neodstoupí, policie podle něj poškodila Česko. Česko jsem já! Policie sejmula Nečase a Česku pomohla. A chránila. Nastala kolosální ostuda, jíž se tragikomicky padlý premiér brání agresivní rétorikou vůči policii a státnímu zástupci. Ti jsou na to ovšem od pachatelů zvyklí (režijní poznámka: zde prosím zvuk splachování).

Nad propastí přešel 400 metrů dlouhé lano. Provazochodec pokořil Grand Canyon. Proti výkonům některých našich politiků je ten chlap béčko z okresního města.

Jmenování Rusnoka premiérem schvaluje polovina Čechů. Druhé polovině je to jedno. Ti jsou mnohem nebezpečnější.

Peake: Neudělala jsem žádnou taktickou chybu. Aneb slavný epitaf. Tesat do kamene a večer nasvítit.

ODS uvažuje o omluvě voličům. Jenom těm svým? Ti si to nezaslouží. Měli být chytřejší. Signálů bylo dost. Celé roky. Co omluva nám ostatním?

Tluchoř, Rittig, Šnajdr. Kauzy, které nebyly zapomenuty. Ale prošlo jim to. To je demoralizující.

ČR vyhrála spor s Diag Human u švýcarského soudu. Nejen na nákupy. Vyražte do zahraničí i za spravedlností. Osvědčuje se to. Někdo by už mohl zřídit specializovanou cestovku a pořádat tematické zájezdy.

Na počátku stvořil Babiš nebe a zemi. Hned poté vznikl Agrofert. Další už poběží vahou své vlastní vnitřní logiky. Bude to řetězová reakce. Řízená. Jako firma.

Červenec

Nadstandardy ve zdravotnictví jsou minulostí, Ústavní soud je zrušil. Hrubá chyba, která se vymstí. Na myšlence spoluúčasti je třeba soustavně pracovat. Aby se vžila jako protiklad reálsocialistické mentality nárokovosti. Je to prokleté dědictví.

Japonci prý budou brzy kupovat více plen pro dospělé než pro děti. Věta pochopitelná i tomu, kdo nedokáže ve slovníku najít slovo „demografie“ ani s dopomocí. Měla by se vyvěsit na všech veřejně přístupných místech. Aby i blb pochopil perspektivy financování zdravotnictví a důchodů. A nestal se tak strašně bezbrannou obětí populistů.

Pověst kauzy Rath je dohnala. Firma namočená v korupční aféře zbankrotovala. A je to tu. První vlaštovka. Na tenhle mechanismus spoléhám. Nelze ho zavést, musí se vyvinout. Dvě tři generace stačí. Pak je mocnější než soudy. Veřejné opovržení. Stigma. Nikdo ruku nepodá, ke stolu v krčmě nepřisedne, smlouvu neuzavře, nic si neobjedná. Aby lidé neřekli: „Pozor na něj, to je ten, co obchoduje s podezřelou firmou.“ Zničilo by ho to. Kdysi bývalo obtížné dobře se vdát se špatnou pověstí. Takže tak.

Represivní aparát má potenci zlikvidovat politický systém, soudí Klaus. Ano, ten jeho pokřivený řád neřád určitě. Ve prospěch potence demokracie a právního státu. To je v pořádku.

Srpen

Chci návrat ODS před rok 2010, než jsme si začali hrát na čisté, říká Hrdlička. A ještě to drze přiznává. A že nebyli čistí, ale jenom si na to hráli, tak prohráli.

Ministr zdravotnictví o Zemanovi: Šest skleniček vína a tři panáky denně není extrémní pití. Pardon? Pan ministr snad chtěl říci týdně. Páni právníci, nejde nějak šikovně dovodit, že vládnutí pod vlivem návykové látky porušuje naše lidská práva? Vždyť na ně se dá narazit skoro všechno.

Odbory České televize: Odvolání Drtinové zavání politickou objednávkou. To je teprve začátek. Bude hůř. Máme to v sobě zažrané a nejde to vyprat. Strach a závislost.

Psychiatra vyhledalo loni 600 000 lidí, o 4 % více než předloni. O důvody rozhodně nebyla nouze.

Šťastný: ODS by teď měla požádat Klause o návrat, aby ji zachránil. Batmane, vrať se! Šílená myšlenka. Zavolejte někdo záchranku.

Šťastný vystoupil z ODS. Pozdě. Partaj už to nezachránilo.

Česká pošta od srpna zdraží. Singerova deflace řádí jako pominutá.

Září

Babiš by stát řídil jako firmu. Základní omyl diletanta. První. Další budou následovat.

Bobošíková vítala Husáka, kandidovala za komunisty a teď bojuje proti socialistům. Lidé se v podstatě nemění. To jen Velký Kulisák kolem nás občas přestaví jeviště. Jediné opravdu důležité je být stále in.

Rodí se kříženec prasete a člověka. Až dnes? Běžná praxe fašismu a bolševismu. Éra, jež formovala generace a infikovala jejich potomky.

Cizinci žádající o občanství budou muset skládat zkoušku z české historie. Kterou sami neznáme, popřípadě jí nerozumíme.

Jak dopadnou volby? Vyhraje ČSSD a šest trpaslíků. Ne, Reflex se zmýlil. Vyhrála firma ANO spolu s ČSSD a pět trpaslíků. Bohužel na Hradě chybí Sněhurka. A princ ji má jako z praku.

Ministr: Zdravotnictví je na tom hůř, než se čekalo. Všichni víme, že je to mnohem horší, než se občané domnívají. Očekávají víc, než mohou dostat. Tenhle rozpor je zdrojem všech potíží. Chybí tlak na změnu. Proto padla reforma.

Nemocnicím svitla naděje. A hned zase zhasla.

Ženy nesmějí řídit, protože to škodí vaječníkům, tvrdí saúdskoarabský klerik. Moje zkušenost je jiná. Delší sezení za volantem působí obtíže spíše mužům. Mechanicky i termicky.

Rusnokova vláda vyčistila úřady. Během 100 dní vyměnila přes sto lidí. Není člověk – není problém. To říkal už Josif Vissarionovič.

Říjen

Nevolte ODS, čeká ji fatální prohra, vyzval Klaus. A vystupme z EU, zdůraznil. Jednou trefa, jednou vedle. Padesát procent. Na Klause mimořádný úspěch. Fíííjo! Celé roky mi adekvátnost jeho výroků vycházela zhruba jedna ku padesáti.

Evropská komise chystá revoluci ve splachování. Žádná novinka. Už jako kluci jsme rýmovali: „Podle ruské metody, spláchni hovno bez vody.“ Já jsem za to prosím dostal poznámku do žákajdy.

Rusnokova vláda vyčistila úřady. Během 100 dní vyměnila přes sto lidí. Není člověk – není problém. To říkal už Josif Vissarionovič.

Studenti bydlící na Strahově závidí luxus pankráckým vězňům. A proč je to tak zařízeno? Je to snadné k pochopení. Protože většina politiků už studovat zřejmě nepůjde.

Manažeři MUS jsou vinni a půjdou za mříže, rozhodl soud ve Švýcarsku. Import spravedlnosti se vyplatí. Výborná investice.

Listopad

Babišův Agrofert oficiálně převzal vydavatelskou skupinu Mafra. Na počátku stvořil Babiš nebe a zemi. Hned poté vznikl Agrofert. Další už poběží vahou své vlastní vnitřní logiky. Bude to řetězová reakce. Řízená. Jako firma.

Andrej Babiš: Lháři, zločinci, samý zloděj a mafián. Muž, deklarující se jako nepolitik, pronáší konstruktivní povolební řeč. Kampaň neskončila.

Čína reformuje ve velkém, ruší pracovní tábory a povolí druhé dítě. Jak velkorysé! Skoro jako osvícený císař Josef II. O skutečně pozitivní zprávu by se ovšem jednalo výhradně v případě, že by v Číně vznikl systém, který nemůže kdykoli rozhodnout zase opačně. Nikoli byl zaveden. Aktivně vznikl z moci občanů. To je právě ten rozdíl mezi řízením státu jako firmy a demokracií.

Protestoval proti apatii, přibil si přirození k dlažbě Rudého náměstí. Vskutku drastické. Ale ani zdaleka ne to nejhorší, co se na Rudém náměstí kdy stalo. Až se Rusové doopravdy naštvou, nepřibijí tam sebe, ale svou věrchušku. Když si představím třeba Putina, jak tam bezmocně sedí…

Kvůli Rathovi musí středočeské nemocnice vrátit EU 360 milionů, tvrdí ODS. Můžou je stylově poslat v krabici od vína.

Nikdo se na předsedu nehlásil, tak jsem to zkusil, říká nový šéf pražské ODS. Žádný výrok nemůže výstižněji doložit bídu ODS. To prostě nemá chybu.

V Chomutově byl zastřelen vlivný člen místní ČSSD Houska. Vlivný člen. Ó, jak jemně a taktně řečeno. Obdobní „vlivní místní členové“ zahubili ODS. Zkonzumovali ji. Takže v Lidovém domě pozor na býčí šíje.

Prosinec

Zemanova popularita strmě klesá, ztratil i své voliče. Možná to napraví vánoční projev na téma: „Já.“

Česko vyhlíží rychlý ekonomický růst. Přijde za rok, předpovídá ministerstvo. Přání otcem myšlenky. I kdyby to byla pravda, je to o rok později, než naléhavě potřebujeme.

Rusnok o pohřbu Mandely: Ty vole, třepu se, abych tam nemusel. Ivánku, kamaráde… Dalo by se i říci, že někteří činitelé Zemanovy vlády v demisi urazili voly, nazývajíce se jejich jménem. Cynická konverzace ukazuje, že ve Strakovce opravdu sedí sbor hovězích kastrátů. V Jižní Africe žijí Búrové, u nás zase burani. Už jsme se v té zemi prezentovali měrou vskutku vrchovatou.

Nečas podpis pod amnestií s Klausem směnil, plyne z odposlechu. To jsme samozřejmě tušili. I to, že nám v hrdlo lže, jako když tiskne. U nenadaných herců se to pozná na očích a na hlase. Skutečnost vždy předčí i ta nejhorší očekávání. Být paranoidním skeptikem je v této zemi nezbytností. Sebezáchovnou strategií z pohledu duševního zdraví i občanské sebeobrany.

Ministerstvo životního prostředí si nechá vyrobit tisíc kusů spodního prádla s bobrem na dámské a ptákem kormoránem na pánské variantě. Bože, jak vtipné, cha, cha, cha. Pubertální žert za 600 tisíc je vzkazem podivínského ministra bez mandátu Podivínského: „Trhni si nohou, daňový poplatníku!“ Což mu pořídit zmijovku a čelo vylepšit obrázkem blbouna nejapného, tohoto nejznámějšího školního příkladu vymírání druhů?

Chodorkovskij je na svobodě, hned odletěl do Německa. Dobře udělal. Teď už jen pozor na plutonium.

Jaký tedy byl rok 2013? Byl to rok, který překročil meze myslitelného a představitelného, rok, jenž přeostřil optiku, jíž posuzujeme míru věcí. Rok zemětřesení, tektonických propadů a držkopádů, rok podivného mezičasí, který snad nejlépe vystihují slova: „Rusnok, vole, Rusnok.“ Ústava byla víceméně pozastavena, což je nepříjemný precedens. Může to zopakovat kdokoli, kdo uchopí dost moci – protiváhy selžou a systém se zhroutí jako domeček z karet za jásotu krátkozrakého davu.

V takto vykolíkovaném prostoru jsme se my, normální a neškodní občané, snažili pošéfovat si svoje každodenní záležitosti, a to navzdory morbidně obéznímu a svévolnému státu. A my, zdravotníci, jsme proti tlaku nereformovaného systému dál léčili pacienty. Někdy i úspěšně. Porušováním absurdních pravidel a vypětím všech sil se podařilo udržet i provoz zdravotnických zařízení. Zatím. Byl to každopádně výživný rok, jaký se už nesmí nikdy opakovat. Annus horribilis 2013. PF 2014.

Ohodnoťte tento článek!