Ocenění čeští vědci přesně popsali diagnostiku PNH

Nejlepší publikací roku 2013/2014 v časopise Clinical Cytometry se stal článek českých lékařů z Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) popisující přesnou diagnostiku paroxysmální noční hemoglobinurie (PNH).

Oceněný vědecký tým pod vedením MUDr. Iuriho Marinova, CSc., který řídí laboratoř průtokové cytometrie ÚHKT, popsal na základě mezinárodní studie postup, díky němuž je možné tuto vzácnou chorobu krvetvorby odhalit. „PNH je natolik vzácné onemocnění, že zkušenost s jeho diagnostikou chybí i na specializovaných pracovištích. Donedávna zcela chyběla i klinicky validovaná metoda, a právě proto je popsaný postup především pro pacienty velkým krokem vpřed,“ říká MUDr. Marinov.
PNH každým rokem postihuje asi 5 lidí z milionu, v České republice jí trpí okolo 60 pacientů. „Neléčená PNH má špatnou prognózu. U nemocných dochází k rozpadu červených krvinek, což má za následek bolesti břicha, únavu, dušnost, vznik krevních sraženin a nakonec i selhání jater, ledvin či dalších orgánů,“ popisuje Iuri Marinov. Pacienti, kteří včas dostanou potřebnou péči, však mohou žít běžným životem.
Terapie paroxysmální noční hemoglobinurie však patří k těm nejdražším, u jednoho nemocného vyjde na přibližně 7 milionů korun ročně. Léčba spočívá v podávání monoklonální protilátky proti složce C5 komplementového systému.

**

(Zdroj: ÚHKT)

Ohodnoťte tento článek!