Ocenění za software pro diagnostiku pacientů se srdečním selháním

Mezinárodní tým složený z vědců oddělení Medicínských signálů brněnského Ústavu přístrojové techniky AV ČR, Mezinárodního centra klinického výzkumu FNUSA-ICRC a University of Rochester získal prestižní cenu Clinical Translational Award (CTA).

Ocenění CTA bylo vědcům udělena za software pro určení elektrické dyssynchronie u pacientů se srdečním selháním. Hlavní autor programu, Ing. Filip Plešinger, Ph. D., ho převzal 27. září ve francouzském Rennes na konferenci Computing in Cardiology 2017. Mezinárodní vědecká konference, jež se koná každoročně již od roku 1974, poskytuje fórum pro vědce a odborníky z oblasti medicíny, fyziky, inženýrství a informatiky.

Oddělení Medicínských signálů je jedním z částí brněnského Ústavu přístrojové techniky AV ČR. Jeho hlavní náplní je využití nových technologií a metod zpracování signálů jak v základním výzkumu, tak i v klinických aplikacích v humánní medicíně. Tým oddělení medicínských signálů úzce spolupracuje s lékařskými pracovišti v Brně, České republice i v zahraničí.

Problémy v synchronizaci kontrakce srdečních komor mohou totiž vést k závažnému srdečnímu selhání, které lze úspěšně léčit pomocí speciálního kardiostimulátoru (tzv. resynchronizační terapie – CRT). Bohužel někteří pacienti na léčbu nereagují pozitivně. V současné době neexistuje klinicky dostatečně přesný postup, jenž by umožnil stanovit míru tohoto postižení srdce. A tak je o implantaci kardiostimulátoru rozhodováno sice na základě klinicky doporučených, ale pouze nepřímých ukazatelů. Oddělení Medicínských signálů se již několik let věnuje vývoji metodiky pro určení elektrické dyssynchronie srdečních komor ve spolupráci s FNUSA-ICRC.

Cena byla udělena za autonomní software vyvinutý v Ústavu přístrojové techniky AV ČR, který z EKG záznamu dokáže určit míru uvedené srdeční vady. Jedná se o zcela původní a klinicky velmi perspektivní diagnostický nástroj. Činnost softwaru byla ověřena na multicentrické studii MADIT-CRT ve spolupráci s americkou University of Rochester.

Ohodnoťte tento článek!