Olivova dětská léčebna získá milion na splacení dluhu

Po půl milionu korun dostane Olivova dětská léčebna od hlavního města Prahy a od města Říčany, kde sídlí. Aby zabránila opětovnému zadlužení tohoto zařízení, stanou se obě města jeho spoluzakladateli. Postup ještě musejí schválit radní obou měst.

Budova léčebny patří hlavnímu městu a léčebna si jej dosud pronajímala od Olivovy nadace. Nově bude nájemcem přímo léčebna. Ozdravovna dlužila ještě loni v listopadu kolem 3 milionů korun, od té doby výše závazků klesla zhruba na polovinu, počet klientů totiž stoupl. „Léčebna by po schválení radami obou měst dostala milion na to, aby od února mohla začít zase fungovat a zaplatila ty nejkřiklavější a nejdůležitější faktury za energie a podobně,“ uvedl pro ČTK pražský radní Martin Dlouhý (TOP 09). Dohoda mezi Prahou, Říčany, nadací i léčebnou je podle něj již připravena.

Města ve správní i dozorčí radě

Se vstupem obou měst se změní i struktura pronájmu a fungování. „Obě města požadovala zastoupení v řízení, proto jsme se dohodli, že jako zakladatelé Olivovy dětské léčebny se zástupci Prahy i Říčan dostanou do dozorčí i správní rady,“ dodal radní Dlouhý s tím, že nadace zůstane v roli mecenáše.

Situaci v minulých letech zkomplikoval fakt, že nadace dle zákona nesměla poskytovat léčebné služby a musela založit obecně prospěšnou společnost. Zadlužené léčebně loni hrozila insolvence, kterou podle radního Dlouhého spustila špatná manažerská rozhodnutí včetně půjček, které léčebna nezvládala splácet, a proto si brala další. Navíc klesal počet přijímaných dětí a objem prostředků ubýval.

Ohodnoťte tento článek!