Operace šedého zákalu nyní rychlejší a bezpečnější

Americká společnost Excel Lens ve spolupráci s českým lékařem vyvinula unikátní laser pro operaci šedého zákalu, který odstraňuje nevýhody femtosekundových laserů.

V České republice trpí šedým zákalem půl milionu lidí. Ve věku 75–85 let má šedý zákal 90 % lidí. Ročně je v ČR provedeno 100 tisíc zákroků k jeho odstranění. Odborníci stále přicházejí s novými technologiemi, které dělají zákrok bezpečnější a komfortnější. Na vývoji nového laseru se podílel i oční chirurg a přednosta sítě očních klinik Gemini MUDr. Pavel Stodůlka, Ph. D.

„Počet pacientů postižených šedým zákalem narůstá s tím, jak stárne populace. Nárůst zaznamenává také počet operací. V roce 1989 se jich v ČR provedlo 11 tisíc, v loňském roce počet operací překročil hranici 100 tisíc. S rostoucím počtem zákroků je nutné zdokonalovat operační metody. Při operaci šedého zákalu je nutné odstranit z oka zakalenou čočku, která zhoršuje kvalitu vidění, a nahradit ji čočkou umělou. K tomu se ještě v nedávné době používal ultrazvuk. Od roku 2012 se šedý zákal v České republice operuje laserem,“ popsal MUDr. Stodůlka.

Velmoc oční chirurgie

Operace jsou díky laseru bezpečné a bezbolestné. Nejmodernějším způsobem provedení operace je zákrok s využitím femtosekundového laseru. Nevýhodou těchto laserů je vysoká pořizovací cena a drahý provoz. Lasery však procházejí neustálým vývojem. Kompaktní Capsulaser

se používá na začátku operace šedého zákalu při přípravě k odstranění zkalené čočky. Tento nový laser provádí uvedenou část operace nejrychleji na světě – za jednu sekundu. Kromě toho je mnohem menší a provozně levnější než femtosekundové lasery.

Nový laser byl představen na odborném kongresu v Kodani (kongres probíhal 10.–14. září). Součástí čtyřdenní

akce bylo i vyhlášení nejlepších videí z operací. Za odborné video „New Laser Approach For Capsulotomy“ získal MUDr. Stodůlka ocenění od Evropské společnosti kataraktových a refrakčních chirurgů. „Oční chirurgie je jedním z nejrychleji se rozvíjejících oborů medicíny. A Česká republika patří k velmocím oční chirurgie,“ uzavřel Pavel Stodůlka.

O autorovi| (Zdroj: Gemini) (akt)

Ohodnoťte tento článek!