Perimenopauza a možnosti homeopatické léčby

Perimenopauza je obdobím, které předchází menopauze a kdy se již projevují známky deficitu ovariálních funkcí. V tomto období trápí mnohé ženy rozmanité nepříjemné symptomy. Homeopatie může být v řešení těchto potíží nápomocná a současně představuje šetrnou alternativu hormonální substituční terapie.

Terénní neboli konstituční léky

Pokud pacientka v perimenopauze vykazuje více symptomů, je vhodné určit její „konstituční lék“ (lék, který homeopat volí na základě individuální konstituce, typu pacientky). Vyhneme se tak předpisu velkého množství léků podávaných společně a zlepšíme stav pacientky. Období perimenopauzy vede často k dekompenzaci dosavadního terénu. Pacientka, která měla vlastní terén do té doby asymptomatický, se v období perimenopauzy dostane do dekompenzace a její terénní lék se zvýrazní.
Vhodnými léky jsou polychresty. Jsou předepisovány v ředění 9, 15 nebo 30 CH. Podávají se 1–2x denně až 1x týdně nebo ve stupňovitém ředění (5 granulí 9 CH první den, 5 granulí 15 CH druhý den a 5 granulí 30 CH třetí den).
Problémem zůstává, jak najít lék, který by co nejlépe odpovídal symptomům konkrétní pacientky. Uvádíme pro ilustraci několik základních léků, indikovaných na individuální symptomatologii a typ pacientky.

Calcarea carbonica ostrearum

Pacientka je při těle, plachá a bojácná. Většinou je pletorická, zimomřivá, se sklonem k diabetu mellitu, vaskulárním potížím (vysoký tlak) a litiáze. Může mít alergické patologie (ekzém, kopřivka, astma) spojené s psorickým způsobem reakce nebo poruchy související se sykotickým způsobem reakce (polypy, fibromy, chronické bronchitidy, artróza).

Graphites

Pacientka vchází do ordinace pomalu a celkovým vzezřením připomíná člověka trpícího hypotyreózou. Má bledou, velmi suchou pleť, pokrytou drobnými lézemi, které působí, jako by kůže byla špinavá. Pokud prodělala nějakou operaci, její jizvy zůstávají velmi hrubé a citlivé. Pokud ještě menstruuje, krev je světlejší barvy, menstruace často opožděná. Někdy mívá žlutý výtok. Je zimomřivá a trpí chronickou zácpou.

Ignatia amara

Tento lék předepisujeme pacientkám, u nichž sledujeme překvapivou variabilitu symptomů. Mají zvláštní vlastnosti a pro většinu lékařů jsou nepochopitelné. Trpí periodicky se opakujícími návaly horkosti, které se typicky objevují za chladného počasí, ale nikdy během dovolené. Vlastnosti této pacientky jsou stejně proměnlivé jako její symptomy: během vyšetření může přejít od smíchu k slzám. Její anamnéza je většinou dlouhá, ačkoli skutečné patologie v ní vlastně nenajdeme. Podstoupila například opakované endoskopie kvůli pánevním bolestem, avšak jejich příčina nebyla nalezena. Pacientčin stav zlepšuje rozptýlení, ale přítomnost utěšovatele, například ošetřujícího lékaře, její stav zhoršuje.

Lachesis mutus

(v perimenopauze nejčastěji používaný lék) Účinek tohoto léku může využít každá pacientka, protože přináší zlepšení klasických symptomů perimenopauzy. Pro jeho preskripci bude ještě větší důvod, bude-li pacientka odpovídat citlivému typu léku. Někdy bývá přehnaně upovídaná, jindy zamlklá, období perimenopauzy a zvláště nepravidelnost svého cyklu špatně snáší. V anamnéze má migrény, vaskulární potíže a zvláště sklony k ekchymózám. Nástup menstruace všechny její symptomy zlepšuje. Pokud se u ní projevují poruchy menstruace, mívá menometroragie černou krví a hyperestrogenní syndrom. Návaly horkosti provází často palpitace s úzkostí a sevření v oblasti u srdce. Časté jsou i poruchy spánku, pacientka se v noci budí úzkostí, špatnými sny. Stav pacientek se zhoršuje teplem a po alkoholických nápojích.

Lycopodium clavatum

Pacientka s předčasně zestárlou tváří žlutavého odstínu, vlasy předčasně šedivějící. V anamnéze můžeme najít močové kameny, ekzém, ORL problémy (otitidy, rinitidy). Má chuť na sladkosti a na teplé pokrmy. Hlad je rychle nasycený, v anamnéze abdominální nadýmání. Mohou se vyskytovat bolesti hlavy. Pacientka je nadměrně emotivní, trpí nedostatkem sebedůvěry, hlubokou úzkostí a různými obavami. Chování je povýšenecké, autoritářské, urážlivé, vzácně zjišťujeme prudký hněv a nesnášenlivost vůči oponování.

Natrum muriaticum

Jde o hubenou, zimomřivou ženu sklíčené povahy, smutnou, neklidnou. Poznáme ji podle zvláštního morfotypu: výrazná štíhlost v horní polovině těla. Pokožka je mastná, často s akné. Neustále se cítí unavená, výrazněji však před menstruací. Je možná porucha funkce štítné žlázy. Častý premenstruační syndrom spojený s přibýváním na váze před menstruací a s kožními problémy.

Sepia officinalis

Jde o štíhlou až hubenou ženu. Její obličej má žlutavý odstín, mívá kruhy pod očima. Znáte ji, ale vlastně toho o ní moc nevíte, nemluví o sobě, na schůzky chodí pravidelně ze zvyku. Je to žena pro povinnosti, ne žena k radosti. Obvykle je zamlklá, působí dojmem člověka uzavřeného do sebe, lhostejná ke svému okolí. Zvláště lačná je kyselých pokrmů, zejména okurek, nesnáší tučná jídla a alkohol. V anamnéze zaznamenáme často migrény, jaterní nebo žlučníkové problémy, opakované infekty močového ústrojí, mykózy. Může mít akné nebo herpes. Trpí ptózou různých orgánů s pocitem tíhy a tlaku: těžké nohy, prolaps dělohy, prolapsy hemoroidů. Z gynekologického hlediska mívá časté vaginální infekce (nejrůznějšího původu), po nichž následují mykózy. V perimenopauze může mít návaly horkosti, které se objevují ráno a stoupají od pánve k hlavě. Ve tváři není červená, může se potit. Poruchy cyklu jsou nejčastěji v podobě prodloužených intervalů mezi menstruacemi, v souvislosti s relativní hypoestrogenemií. Menstruace není nikdy hemoragická, ale může mít metroragie kaštanové barvy. (Zdroj: Besnard-Charvet B. Homeopatie a perimenopauza. Grada Publishing, Praha 2014. Vydáno ve spolupráci s Homeopatickou lékařskou asociací. Titul je součástí edice celoživotního lékařského vzdělávání CEDH.)

Ohodnoťte tento článek!