Personální změny v resortu

• Náměstek Josef Vymazal rezignoval Náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Josef Vymazal (ANO) k 11. březnu rezignoval. Svůj krok vysvětlil zdravotními důvody, informovalo ministerstvo. Média však dávají jeho odchod do souvislosti s tendrem na leteckou záchrannou službu, kde měl na starost zadání posudku expertům dopravní fakulty ČVUT, na základě kterého pak chtělo ministerstvo tendr připravit. Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš ale tendr ve výši 3,2 miliardy korun napadl, protože jeho resort došel k jiným číslům. Andrej Babiš preferuje, aby leteckou záchrannou službu zajišťoval stát, takové řešení je schůdné i pro ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka.
Náměstek Vymazal působil na ministerstvu zdravotnictví 2 roky a podílel se na vzniku řady důležitých zákonů nebo center specializované péče. „Maximálně jsem se snažil posunout úroveň našeho zdravotnictví kupředu. Odcházím s pocitem dobře vykonané práce,“ shrnul. Podle služebního zákona bude na uvolněné místo vypsáno výběrové řízení.
• Ředitel VZP odvolal náměstkyni a hlavního analytika Na základě výsledků externího forenzního auditu IT zakázek skončili ve funkcích náměstkyně pro ekonomický úsek Markéta Slavíková a hlavní analytik Tomáš Červinka, jehož pozice byla zrušena. Audit nepotvrdil žádné porušení zákona, ale jednoznačně a nade vší pochybnost nevyvrátil potenciální možnost střetu zájmů.
Už loni v říjnu odvolal ředitel VZP Zdeněk Kabátek tři manažery IT v reakci na zprávu, že firma Hewlett-Packard jim platila zájezdy do rakouských Alp. Letos v lednu odstavil od rozhodování pět zaměstnanců poté, co interní kontrola pochybnosti o jejich možném střetu zájmů prokazatelně nevyvrátila. Od roku 2008 do současnosti získal Hewlett-Packard od VZP zakázky za zhruba 3 miliardy korun. Většina z nich byla uzavřena bez otevřené soutěže, formou takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění. Ředitel Kabátek dal provést mimořádný audit IT zakázek od roku 2006. Zdeněk Kabátek se stal ředitelem VZP v prosinci 2012. Pochybnosti týkající se případného střetu zájmů některých zaměstnanců VZP spadají prakticky výhradně do období před jeho nástupem.
• Vrchlabská nemocnice nebude mít ředitele Bývalý senátor Vladimír Dryml skončil v pozici ředitele soukromé Českoněmecké horské nemocnice Vrchlabí na Trutnovsku. Jak Vladimír Dryml řekl, byl jednatelem nemocnice propuštěn z organizačních důvodů.
Jednatel nemocnice Jaroslav Fiala uvedl, že z organizačních důvodů byla zrušena ve vrchlabské nemocnici funkce ředitele a zařízení bude z pozice jednatele řídit on sám. „Úspěch se v České republice neodpouští,“ komentoval své propuštění bývalý ředitel Dryml, který stál v čele nemocnice od ledna 2008. Předtím již jednou po šestiletém působení z vrchlabské nemocnice odešel. Kde bude působit dál, Vladimír Dryml zatím nesdělil. V pozici ředitele vrchlabské nemocnice opakovaně bojoval se zdravotními pojišťovnami. Tvrdil také, že soukromá zdravotnická zařízení jsou diskriminována, protože veřejná zařízení dostávají od kraje víc peněz. Jeho stížnosti k Evropské komisi ale úřad nevyhověl, protože podle evropských pravidel není financování krajských nemocnic z veřejných zdrojů státní podporou. V roce 2006 Vladimír Dryml působil jako náměstek tehdejšího ministra zdravotnictví Davida Ratha.

Ohodnoťte tento článek!