Policie ukončila vyšetřování případu Krajská zdravotní

Kriminalisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOKFK) ukončili vyšetřování případu z roku 2008, kdy ústecká Krajská zdravotní, a. s., vyhlásila soutěž na nákup přístrojů a dalšího zařízení. Pět členů představenstva bude obžalováno.

Všichni obvinění jsou stíháni pro trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku a trestný čin pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě.

Škoda za desítky milionů

Podle protikorupční policie měli obvinění v tomto případu stanovit taková kvalifikační kritéria, která vedla k zásadnímu omezení účasti soutěžitelů. V konečném důsledku se soutěže zúčastnil pouze jeden zájemce. Předraženou zakázku, která přišla na 417 milionů korun, pak členové představenstva akceptovali a způsobili tak akciové společnosti škodu ve výši 82 milionů.

Podlimitní výběrová řízení

Členové představenstva čelí obvinění z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku v souvislosti se zadáním sedmi zjednodušených podlimitních výběrových řízení k výběru expertních poradců při přípravě dotačních žádostí v rámci ROP Severozápad. Podle závěrů kriminalistů protikorupčního útvaru měla být cena za vypracování projektové dokumentace několikanásobně vyšší, než bylo v daném roce obvyklé. Předražené projekty navíc kvalitativně neodpovídaly požadovaným standardům. Přesto obvinění souhlasili s jejich proplacením a tím měli způsobit Krajské zdravotní škodu ve výši 38,5 milionu korun.

Ohodnoťte tento článek!